KTKP020 Kestävä kasvatus ja yhteiskunta
Opintojakson luennot
- Voit katsoa luentotallenteet seuraavasta linkistä: KTKP020-tallenteet (2024-2025)
- Polkuavain luentotallenteisiin: KYM2024
Näet luennot teemoittain myös moodle-ympäristöstä https://moodle.jyu.fi/course/view.php?id=27615 (Kurssiavain: kky020)
Moodle-alustalla on kuhunkin luentoon liittyviä pohjustuksia ja pohdintoja sekä luettavia artikkeleita.
Tavoitteet ja sisällöt
Miten kasvatuksen avulla rakennetaan demokraattista, tasa-arvoista, yhdenvertaista ja kestävää yhteiskuntaa?
- Teemoja: Tiedon ja tietämisen sosiaalinen luonne, yhteiskunnallinen kasvatus ja yhteiskuntaan kasvattaminen, demokratiakasvatus, koulutuspolitiikka ja hallinnollinen ohjaus
- Käsitteistöä: Sosialisaatio, normit, tasa-arvo, yhdenvertaisuus ja valta
- Ydinosaamisalueet: Eettinen osaaminen, yhteisöllinen ja yhteiskunnallinen osaaminen, tieteellinen osaaminen
Osaamistavoitteet
Opintojakson suoritettuaan opiskelija:
-hahmottaa, miten kasvatus ilmenee yhtäältä yhteiskunnallisten rakenteiden ja käytänteiden osana ja toisaalta niitä muuttavana voimana.
-osaa tarkastella kasvatuksen ja koulutuksen ilmiöitä yhteiskunnallisesta ja kulttuurisesta näkökulmasta hyödyntäen kasvatussosiologista käsitteistöä.
-osaa eritellä kasvatuskäytänteiden ja lapsuudessa, nuoruudessa sekä aikuisuudessa tapahtuneiden kulttuuristen muutosten yhteyksiä.
Kurssin työmäärä
Laskelma ajankäytöstä (kurssien kuormittavuuslaskurin pohjalta)
5 op = 5 * 26-27 h opiskelijan työtä = 130 h kurssiin liittyvää tekemistä ja ajatustyötä.
Kurssin demot sijoittuvat ajoille 21.10. - 5.11.2024 ja 24.3.-7.4.2025
5 op = 5 * 26-27 h opiskelijan työtä = 130 h kurssiin liittyvää tekemistä ja ajatustyötä.
Kurssin demot sijoittuvat ajoille 21.10. - 5.11.2024 ja 24.3.-7.4.2025
| Osio | Tuntimäärä / kuormitus | Mahd. DL | Muita huomioita |
| Luennot + niiden lukemistot/pohdinnat | 18h | Luennot lyhyitä, mutta niihin tarkoitus syventyä lukemistojen avulla | |
| Demot + pureksiminen | 24 h | ||
|
Kouluvierailut |
10 h |
joulukuu? |
jatkoa KTKP050 eli molemmilta kursseilta yhteensä 10h koululla |
|
Koulupäivän esitelmä |
10 h |
11.2.2025 |
Sovittavissa ma 28.10. tapaamisella |
|
Kirja Kasvatussosiologia 400s |
60 h |
sovitaan |
|
|
Palautettava työ (essee, podcast, muu?) |
10 h |
7.4.2025 |
vertaisarvioijat tutustuvat toisten töihin demolla + antavat palautetta silloin |
|
Yht. |
132 |
|