Viikko 36: 31.8.-4.9.2026

Maanantaina lauloimme Kielinupun laulua "viikonpäiväsoppa". Laulamme samaa laulua kahden viikon ajan. Tutustuimme kirjaimeen A. Lauloimme aakkoslaulua, kuuntelimme a-tarinan, mietimme a-alkuisia sanoja, etsimme a-kirjaimia ja a-äänteellä alkavia asioita smart-taululta. Tehtävissä harjoittelimme piirtämään a-kirjaimia, värittämään kuvia, jotka alkoivat a:lla, etsimään a-polkua ja seuraamaan kynällä kuviota.

Tiistaina tutkimme kuvaa ja keskustelimme siitä. Kuvassa oli syksyinen metsä. Keskustelun jälkeen teimme tehtävän, jossa väritettiin a-alkuisia asioita.

Keskiviikkona ulkoilimme kuntoportaiden alla olevalla hiekka-alueella. Leikimme kahta uutta leikkiä: "Metsäretkellä" ja "Metsänhenki". Metsäretkellä leikissä harjoittelimme rytmittämistä (kävelimme jonossa/piirissä ja askelsimme rytmikkäästi marssien ja samalla reisiimme vuorotahtia lyöden) sekä ohjeen mukaan toimimista. Ensin ohjeen antoi aikuinen, jonka jälkeen jokainen lapsi sai vuorollaan päättää mikä liike jonossa tehdään. Ohjeet olivat: kivi: hyppää ilmaan, marja: käydään kyykyssä, käpy: kosketetaan käsillä päätä ja huudetaan "auts"!, oksa: kumarretaan, kiikarit: tehdään käsistä kiikarit silmien eteen, muuttolintu: vilkutetaan ja huudetaan hei hei, eväät: istutaan nopeasti alas ja huudetaan "nam, nam". Liikkeiden välissä rytmikäs askellus jatkui.

Metsänhenki leikissä yksi lapsi on metsänhenki eli kiinniottaja. Muut lapset ovat turvapaikoissa (kartiot, jokaiselle yksi kartio) ja metsänhengen huutaessa "kuka pelkää metsänhenkeä", kaikki lapset vaihtavat paikkaa eri kartion luo. Ne lapset, jotka metsänhenki saa kiinni, muuttuvat metsänhengiksi ja heidän kartionsa otetaan pois leikistä. Leikki päättyy, kun kaikki on saatu kiinni. Tätä leikkiä lapset toivoivat uudelleen, joten leikimme vielä toisen kerran ennen kuin siirryimme sisälle kokoontumiselle.

Tänään aloitimme uuden käytännön. Päiväsadun/levon jälkeen tehdään rauhallinen tehtävä. Tänään kynätehtävänä oli A-tehtävä, jossa väritettiin a-alkuisia asioita ja piirrettiin A-kirjaimia.

Torstaina vietimme 6-vuotis synttäreitä ja tutustuimme numeroon yksi. Kuuntelimme numerolaulun, ja -tarinan, etsimme numeroa 1 ja harjoittelimme sen piirtämistä ilmaan. Teimme tehtävähyrrän ohjeen mukaan yhden jumppaliikkeen kutakin hyrrän valitsemaa liikettä. Tehtävissä piirsimme paljon ykkösiä ja kuljimme ykkösreittiä, sekä väritimme ohjeen mukaan. Levon jälkeen rauhallisissa tehtävissä jatkoimme ykkösten piirtämistä ja väritimme kuvasta ne asiat, joita oli vain yksi.

Perjantaina jatkoimme numeroa yksi. Taululta etsimme asioita, joita oli vain yksi ja tutustuimme numerokortteihin, joihin luku yksi oli merkitty eri tavoin. Tutustuimme myös kelloon ja siihen, miten viisarit ovat, kun kello on tasan yksi. Teimme eskarikirjasta tehtäviä liittyen numeroon yksi. Lepäämisen jälkeen teimme palapelejä, ennen kuin sai aloittaa omat leikit.

Tällä viikolla olemme harjoitelleet ohjeiden kuuntelua ja kuuntelua yleensä, rauhoittumista, aikuisen ohjeiden noudattamista ja ryhmänä toimimista.