Heinävaaran koulu

Koulun puhelinnumerot

Rehtori Tuija Huovinen 050 310 9678
Apulaisjohtaja Roope Mikkonen 050 359 0307
Koulusihteeri Johanna Luoma 050 311 9517
Opettajainhuone 050 409 2241
Opinto-ohjaaja Sari Miettinen 050 310 1016
Erityisluokanopettaja Pirjo Kinnunen 050 463 3598
Erityisluokanopettaja Mia Kurki 050 408 9486
Laaja-alainen erityisopettaja Katja Nuora 050 432 4316
Laaja-alainen erityisopettaja Hanna Härkänen 050 4784696
Hyvinvointiohjaaja Miia Tuunanen 050 412 0657 
Kouluterveydenhoitaja Marja Lehikoinen 0400 217 128
Koulukuraattori Mikko Kinnunen 050 448 7933
Koulupsykologi 
Koulukyytien puhelinnumerot löytyvät sivun oikeasta reunasta (kännykällä selattaessa alempaa).

Koulun postiosoite: Heinävaaran koulu, Isäntäläntie 1, 82110 Heinävaara

Koulun kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko13

29 March 2021 Thursday
30 March 2021 Thursday
31 March 2021 Thursday
1 April 2021 Thursday
2 April 2021 Thursday
3 April 2021 Thursday
4 April 2021 Thursday

Viikko14

5 April 2021 Thursday
6 April 2021 Thursday
7 April 2021 Thursday
8 April 2021 Thursday
9 April 2021 Thursday
10 April 2021 Thursday
11 April 2021 Thursday

Viikko15

12 April 2021 Thursday
13 April 2021 Thursday
14 April 2021 Thursday
15 April 2021 Thursday
16 April 2021 Thursday
17 April 2021 Thursday
18 April 2021 Thursday

Viikko16

19 April 2021 Thursday
20 April 2021 Thursday
21 April 2021 Thursday
22 April 2021 Thursday
23 April 2021 Thursday
24 April 2021 Thursday
25 April 2021 Thursday

Viikko17

26 April 2021 Thursday
27 April 2021 Thursday
28 April 2021 Thursday
29 April 2021 Thursday
30 April 2021 Thursday
1 May 2021 Thursday
2 May 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Heinävaaran koulun arvot

Joensuun kaupungin koulutuspalvelukeskus on laatinut yhdessä koulujen rehtoreiden ja opettajien kanssa kaikille kouluille yhteiset arvot. Kevään aikana työstämme ja pohdimme näitä arvoja yhdessä oppilaiden kanssa. Paneudumme jokaiseen arvoon tarkemmin kahden viikon ajan. Kuinka kyseiset arvot koetaan ja halutaan näkyvän meidän koulussamme? Tavoitteena on tehdä arvot näkyviksi, ymmärrettäviksi ja osaksi koulun jokapäiväistä arkea.

1 Erilaisuus
2 Esimerkillisyys
3 Fokus
4 Innovointi
5 Myönteisyys
6 Oppiminen
7 Yhteistyö
8 Yksinkertaisuus

Erilaisuus (vk 6-7)



8. luokkien ajatuksia erilaisuudesta:



8.-luokkalaisten ajatuksia esimerkillisyydestä:







Waarojen Olympialaiset pe 5.3.2021 (E-6lk)

Perjantaina 5.3.2021 pääsimme kisailemaan ja virittäytymään lomatunnelmiin aurinkoisessa säässä Waarojen Olympialaisten merkeissä. Näissä kisoissa tärkeintä ei ollut voitto, vaan hyvässä hengessä kisailu, toisten kannustaminen ja parhaansa yrittäminen. Päivän aikana näimmekin paljon hienoja suorituksia, iloista ja reipasta urheilumieltä ja kilpakumppaneiden reilua kannustamista.
Kiitokset kaikille kisailijoille ja tapahtuman järjestelijöille!
Lajit:
Mäenlasku
Vesiväritaide
Suunnistus
Liukkariravit
Kepparirata
Lipunryöstö
Hankifutis
Ampumajuoksu
Curlaus

Yrittäjyysoppia Ounevalta!

Ouneva groupin Mikko Nevalainen kävi esittelemässä yrityksen toimintaa ja innostamassa oppilaita yrittäjyyteen ja työelämään perjantaina 29.1. 4-6 luokkalaisille. Vierailu antoi paljon kiinnostavaa tietoa ja vinkkejä yrittäjyydestä.
Kiitokset Mikolle vierailusta! Ja tervetuloa uudestaan ke 10.2. yläkoululaisten pariin!

Katos koululle

Heinävaaran koulun rehtori Tuija Huovinen vastaanotti koulun 4 luokkalaisten lahjoituksena telttakatoksen.

Oppilaat toivoivat katoksen löytävän paikkansa koulun ulkotapahtumissa. Katos sopii mainiosti vaikkapa kahvion tilaksi.

Rehtori kiitteli oppilaita hienosta työstä ja sanoi tämän olevan iloinen tapahtuma arjen keskelle.
Yhdessä tehden saamme suuria aikaan.

 

 

Heinävaaran kylä sai oman vaakunan

Juuri saadun tiedon mukaan Suomen Heraldinen Seura on merkinnyt rekisteriinsä Heinävaaran vaakunan päivämäärällä 12.12.2020.

Heinävaara sai oman vaakunan, kun Itä-Suomen yliopistossa Joensuun kampuksella historiaa opiskeleva Tuomas Poutiainen, 28, syventyi  heraldiikkaan eli vaakunaoppiin. Maaningalta kotoisin oleva Poutiainen on hakenut jäseneksi Suomen Heraldiseen seuraan ja suunnitteli Joensuun kaupunginosille ja kylille omat vaakunat. Heinävaaran kylän vaakuna virallistettiin Suomen Heraldisessa seurassa 12.12. 2020.

Vaakunassa tulee esille yhteys Heinävaaran historiaan osana Kiihtelysvaaran pitäjää sekä kuvaus Heinävaaran luonnosta.









Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä