Muuhun, kuin koulumatkan pituuteen perustuva, viranhaltijapäätöksellä myönnetty koulukuljetusoikeus
Sivistyslautakunnan 11.4.2007/45§ mukaista poikkeuksellisin syin myönnettävää koulukuljetusta voi anoa koulun rehtorilta. Poikkeukselliset syyt voivat olla esimerkiksi koulumatkan vaikeus, vaarallisuus tai erityinen rasittavuus. Jos kuljetusoikeutta haetaan lasta koskevaan lausuntoon tai todistukseen perustuen, tulee siitä antaa tieto anomuksella ja tarvittaessa olla valmis toimittamaan kopio päätöksen tekevälle rehtorille.
Lomake löytyy tämän pedanet-sivun oikeasta reunasta nimellä Koulukuljetusoikeuden anomus lukuvuosi 2025-2026. Täytetty lomake toimitetaan rehtori Marja Seiloselle paperisena tai sähköpostitse marja.seilonen@inari.fi.
Lomakkeet pyydetään toimittamaan ennen lukuvuoden alkamista, jotta kuljetettavien tiedot ehtivät mukaan koulukuljetussuunnitteluun. Ellei tämä ole mahdollista, niin anomus tulee tehdä mahdollisimman pian kuljetustarpeen tultua tietoon.
Kuljetusanomuksen käsittelyyn varataan lukuvuoden alkamisen jälkeen aikaa 5-10 arkipäivää. Anomuksesta tehdään viranhaltijapäätös. Ellei hakemusta ole toimitettu ennen lukuvuoden alkua on huomioitava, että kuljetuksen järjestämistä käsittelyaikana ei voida taata.