Tunneilla tehdyt asiat ja tulleet läksyt

Tästä voit tarkistaa, mitä läksyjä on tullut tai mitä tunneilla on tehty, jos olet tunnilta pois. Sinun tulisi tehdä sekä tunnilla tehdyt että läksyt poissaolosi jälkeen. Nämä merkinnät päivittyvät päivittäin, sivusta voit ottaa jokaisen poissaolopäivän jälkeen screenshotin eli kuvan. Kipeänä ei voi tehdä koulutöitä, mutta parannuttuasi voit. 

ÄI:
24.8. Teimme Välkystä yhden tehtävän s. 10-11. Esitys luokalle seuraavalla kerralla. Läksy: Tee oma esitys loppuun.
26.8. Luimme Välkystä s. 12-13 ja teimme oppikirjan tehtävät 1-3. Läksy: Oppikirjan tehtävät 1-3 vihkoon. MUISTA TUODA ITSELLE TÄRKEÄT ESINEET (TARVITTAESSA) MUKAAN TORSTAIKSI KOULUUN. (Riikan ryhmässä olleilla läksynä lukea Välkky-kirjan sivut 12-13!)
28.8. Tunnilla: Kävimme vielä esitelmiä läpi. Läksy: Jos et ole vielä pitänyt esitelmää, tee se valmiiksi maanantaiksi (yksi oppilas keskiviikoksi)
31.8. Tunnilla: Koulukuvaus

MA: 
25.8. Tunnilla: Laskimme kappaletta 5. Läksy: Vähintään 3 sanallista tehtävää s. 20
26.8. Tunnilla: Laskimme kappaleen 5 sekä kotimökin 5. Läksy: Mökki 5
27.8. Tunnilla: Laskimme kappaleen 6. Läksy: Mökki 6
28.8. Tunnilla: Laskimme kappaleen 7. Mökki 7


EN: 
27.8. Tunnilla: Kertasimme be- ja have -verbit. Teimme oppikirjasta Here's how aukeman sekä tehtäväkirjasta t. 15-21. Läksy: Kertaa kappaleen 1 kuvasanat maanantain sanakokeeseen. 
31.8. Tunnilla: Sanakoe. Kertasimme be - ja have -verbit ja teimme tehtäväkirjasta itsearvioinnin sekä t. 21 ja 20 sivulta 18. Läksy: -

YM: 17.8. Tunnilla käytiin läpi kpl 1. 
Lukuläksynä kpl 1.

18.8. Tunnilla käytiin kpl 2.
Lukuläksynä kpl 2.

24.8. Tunnilla käytiin kpl 3, joka tuli lukuläksyksi.

Koe perjantaina 4.9., kappaleet 1-4.

HI:
20.8 Tunnilla: Kpl 1 loppuun. Menneisyyden esineitä ja niiden ajoittamista. Käsitteiden kertausta. Aikajana omasta elämästä. Läksy: Tee aikajana omasta elämästäsi. Merkitse siihen vuodet syntymästäsi tähän vuoteen ja sijoita elämäsi tapahtumia oikeiden vuosien kohdalle, esimerkiksi oma syntymä, nuoremman sisaruksen syntymä, jonkun harrastuksen aloittaminen, koulun aloittaminen, lukemaan oppiminen, mieleen jäänyt lomamatka jne. Jokaisen vuoden kohdalle ei tarvitse tulla merkintää.
24.8. Tunnilla: Luettiin kpl 2. Erilaisia lähteitä ja niiden ryhmittelyä. Video Itämeren aarteista. Läksy: Lue kpl 2, s.10-13. Tee tehtävä 1, s.13. 
27.8 Tunnilla: Kotitehtävien tarkastus. Titanicin neitsytmatka ja uppoaminen. Läksy: -

US: 
28.8. Tunnilla: Käyty yhdessä läpi kpl 4 ja tehty aiheeseen liittyvä tehtävämoniste. Läksy: Lukuläksy kpl 4 

MU: 

KU: 

LI: Kävimme läpi Move! -testin mittausosioita.