Ajankohtaista

VK 40

Maanantaina on eppuluokilla bussiloikka koululla. Bussiloikka on yksi oppitunti, joka keskittyy joukkoliikennekasvatukseen. Vierailun aikana tutustutaan siihen, miten linja-autossa toimitaan ja käyttäydytään ja miten sillä matkustetaan paikasta toiseen. Ohessa käsitellään myös joukkoliikenteen käyttöä tukevia kestävän liikkumisen muotoja sekä puhutaan liikenteen päästöistä. Oppituntikiertueen tarjoaa Jyväskylän seudun joukkoliikenne ja sen toteuttaa Jyväskylän kestävä kehitys Japa ry. 

Lauantai 3.10. on koulupäivä, jolla korvataan kevään 7.5. oleva koulupäivä. Koulupäivä alkaa klo 8.15 ja päättyy klo 12.15. Klo 9.15 on UNICEF-kävely. Tervetuloa mukaan kävelemään! Maanantaina oppilaille jaetaan UNICEF-kävelyn ohjeistus.

Tällä viikolla luetaan ja katsellaan Aapisesta s. 26-29. Aamos-kirjasta tehdään s. 26-29, 30 t. 1-2.

Oivaltajasta tehdään s. 86-97.

Liikuntaa on vain tiistaina. Maanantaina on bussiloikka liikuntatunnilla. Liikunnassa on ulkoliikuntaa. Sateella olemme luokassa tällä viikolla, koska sali on varattu muuhun toimintaan. Sisäliikunnassa oppilas tarvitsee sisäliikunta-asun esim. shortsit ja T-paidan sekä pienen pyyhkeen. Sisäliikuntatunnin jälkeen oppilaat pesevät jalkapohjat ja kädet. Pitkät hiukset pitää olla kiinni turvallisuussyistä.


 
Tulevaa:

Syysloma 12-16.10.