4. tunti

Ti 28.9

  1. Ti 28.9 klo 9.50

Tavoitteet: (T1-T2, T4, T9, S1, S4) 

  • Opettaja kannustaa oppilaita rakentavaan toimintaan musisoivan ryhmän jäsenenä sekä kannustaa oppilaita kehittämään edelleen soitto- ja yhteismusisointitaitojaan rytmi-, melodia- ja sointusoittimiin
  • Tavoitteena on ymmärtää, että yleisö on osa vuorovaikutustilannetta ja sen käyttäytymisellä on paljon merkitystä. Opitaan esiintymistä ja yleisönä olemista. 
  • Tavoitteena saada ryhmänä hyvää palautetta oppimiskokonaisuuden lopuksi. Tavoitteena on oivaltaa, että hyvään ryhmähenkeen kuuluu kannustava palaute.

Eriyttäminen: Opettaja seuraa aktiivisesti, että jokainen oppilas pääsisi osallistumaan yhteismusisointiin omia vahvuuksiaan hyödyntäen


Soittimet/materiaalit: Basso(t), kitarat, sähkökitara, laatat, rummut, koskettimet, mikit, dia-show, omat iPadit

https://www.youtube.com/watch?v=c2TybEkT7P0


Arviointi: Opettaja arvioi oppilaiden osallistumista ja käyttäytymistä yleisönä ollessaan

Tunnin kulku: 

  • Tunti alkaa kuuntelutoiveella. Tällä kertaa valikoitui Lakko & Herban “Aamuyö” kappale. Kappaleen jälkeen oiva mahdollisuus keskustella oppilaiden kanssa hieman pelaamisesta. Onko se kasvavalle lapselle hyväksi pelata aamu kolmeen asti? Perustelut. Mitä haittoja siitä voisi olla?
  • Opettaja näyttää tuttuun tapaan tunnin kulun taululta. Pohditaan hieman tunnin tavoitteita, mitä halutaan saavuttaa ja miten.
  • Opettaja kertoo, että ensiksi harjoitellaan kappale mahdollisimman sujuvaksi, jonka jälkeen on tarkoitus äänittää ja samalla esiintyä puolelle luokalle. Yleisölle esiintymistä on hyvä harjoitella tutussa ja turvallisessa ympäristössä.
  • Harjoitellessa kiinnitetään erityishuomioita rytmin löytymiselle. Harjoitellaan vielä soitinryhmä kerrallaan eka säkeistö. Ohjataan myös laulajia pysymään tahdissa. Opettaja ohjaa oppilaita kuuntelemaan toisiaan yhteissoiton aikana, niin kadonnut rytmi voi helpommin löytyä uudelleen.
  • Sitten läpimeno ennen äänitystä
  • Keskustellaan hieman yleisön merkityksestä. Tavoitteena ymmärtää, että yleisö on osa vuorovaikutustilannetta ja sen käyttäytymisellä on paljon merkitystä. Pohditaan, millainen on hyvä yleisö. Opitaan esiintymistä ja yleisönä olemista. 
  • Esimerkkikysymyksiä: Mihin yleisöä tarvitaan? Millaista käyttäytymistä toivot omalta yleisöltäsi? Millä eri tavoin kukin voi tukea esiintyjää, jos vaikka jännittää? Millainen on kannustava, hyvä yleisö? 
  • Opettaja jakaa ryhmän kahteen osaan hauskalla leikillä: Opettaja on tulostanut valmiiksi yhteensä 24 kuuntelutoiveen laulujen sanoja. Kappaleita on neljä. Oppilaat ottavat hatusta yhden virkkeen ja pohtii mikä laulu kyseessä. Kappaleina ovat: Meksikon pikajuna, Tanssi niin kuin Kakkiainen, Käy Muumilaaksoon ja Aamuyö.
  • Meksiko ja Kakkiainen ovat yksi ryhmä, Muumit ja Lakko ovat toinen ryhmä
  • Meksiko ja Kakkiainen ryhmä aloittaa ja Muumit & Lakko ovat yleisönä. Äänitys
  • Sitten vaihdos toisinpäin ja äänitys
  • Luokan raivaus
  • Oppilaat täyttävät palautteen omalla iPadillään. Oppilaat arvioivat omaa yhteismusisointitaitojaan, oppimistaan ja antavat opelle palautetta.
  • Loppurentoutus. Harj. Tähtikiitos. Tavoitteena saada ryhmänä hyvää palautetta oppimiskokonaisuuden lopuksi. Tavoitteena on oivaltaa, että hyvään ryhmähenkeen kuuluu kannustava palaute. Opettaja pyytää raivaamaan tuolit pois, jotta saadaan koko tila auki. Asetutaan lattialle selinmakuulle ovaaliin niin, että kaikkien jalat koskettavat toisiaan. Käsistä voi ottaa vierustoveria myös kiinni jotta saataisiin tähtikuvio aikaiseksi, mutta vallitsevan tilanteen vuoksi on ehkä parempi, etteivät kädet kosketa tässä tilanteessa. 
  • Opettaja kiittää oppilaita aktiivisesta osallistumisesta. Lisäksi opettaja kertoo omia fiiliksiään ryhmän kanssa työskentelystä.
  • Lopuksi noustaan hitaasti istumaan ja siitä seisomaan. Tuodaan kädet rinkiin keskelle ja opettaja kehottaa kaikkia kiittämään yhteen ääneen iskuhuudolla Kaunis kiitos kaikille!