Syyskuu

Lähdimme retkelle läheiselle pallokentälle ja metsään jossa saimme tutustua ja tutkia lähiympäristöämme.

Löysimme ensimmäisiä syksyn merkkejä matkan varrelta kuten puusta maahan pudonneita erivärisiä lehtiä.
Metsästä löytyi erikokoisia keppejä, suuria ja pieniä. 

Teimme yhdessä maahan pitkän keppimadon asettamalla keppejä peräkkäin.
Kävelimme ja tasapainoilimme pitkän keppimadon päällä joka oli lapsista hauskaa.

Löysimme kaksi isoa ja pitkää keppiä joiden kanssa lähdimme yhdessä kulkemaan laulellen syksysistä laulua:

"Lähtekäämme metsään, metsään, metsään, 
 lähtekäämme metsään retkelle, 
 hip hei trallallaa, metsään marssitaan,
 hip hei trallallaa, lal lal laa!"

Suurella pallokentällä pääsimme juoksemaan.
Pallokentän rinne houkutteli lapsia kiipeämään rinnettä ylös ja juoksemaan alas. 

Lasten motoriset taidot kehittyvät erilaisissa ympäristöissä liikkuen. 
Retkeilemme lähiympäristössä kerran viikossa.

Lapset retkellä lähimetsässä.

Päiväkodin parkkipaikalle saapuu joka toinen perjantai kirjastoauto.

Lähdimme tustustumaan kirjastoautoon isompien lasten kanssa kaksi lasta kerrallaan ja vuorotellaan niin, että kaikki halukkaat pääsevät omalla vuorollaan syksyn ja talven aikana katsomaan kirjastoautoa yhdessä aikuisen kanssa.

Lapset kiipesivät taitavasti kirjastoauton rappuset ylös ja oli vähän jännittävää päästä tutkimaan miten paljon siellä oli kirjoja. 
Lapset löysivät helpolla kiinostavia kirjoja ja saivat lukea ja tutkia kirjoja pienen hetken.

Lainasimme kaksi mieluista kirjaa jotka tällä kertaa valikoitui: Viiru ja Pesonen piilosilla ja Muumi ja pikkumyy numerot.

Luemme ahkerasti päivittäin kirjoja. Lasten kanssa olemme puhuneet vierailun jälkeen useasti kirjastoautosta ja palanneet kuvia tutkimalla kirjastoauto vierailuun.

Kirjastoauton saapumista odotetaan uudestaan päiväkodin pihalle kovasti.

Lapset lainaamassa kirjoja kirjastoautosta.

Jumpalle pääsemme koulun liikuntasaliin liikkumaan joka toinen maanantai. 

Harjoittelemme siirtymistä liikuntasaliin jonossa rauhallisesti kävellen, kaveria kädestä pitäen.
Yhdessä kävely rauhallisesti sujuu jo monelta lapselta melko hienosti.
Aikuinen on mallina lapsille, auttaa ja ohjaa sekä teitysti kehuu taitavia lapsia. 

Liikuntasali jännittää vielä joitakin ryhmämme lapsia ja tustumme rauhassa tilaan ja teemme siellä tuttuja asioita.
Pallot on innostanut lapsia liikkumaan, kaikilla on ollut hauskaa ja olemme saaneet kokea liikkumisen iloa ja riemua.

Innostamme lapsia liikkumaan eri tavoin monissa eri tilanteissa.

Olemme matkineet liikkua eri eläinten tavoin myös jumpalla, retkillä ja ulkoiluissa.
Tutut eläimet kuvakorteissa auttaa lasta havainnollistamaan miten eri tavoin voi likkkua kuten kuvassa oleva eläin aikuisen näyttäessä mallia.
Lapset on tömistelleet elefantin askeleita, juossut ja laukannut hevosena, karhukävellyt jääkarhuna, lennellyt perhosen siivillä, tanssinut linnun lentoa sekä kontannut hiirenä. 

Olemme leikkineet ja liikkuneet aivan ihanina pieninä ja taitavina eläiminä.
Tuemme lapsen mielikuvitusta, jokainen lapsi saa toimia omalla tavallaan.
Aikuinen antaa mahdollisuuden lapsen kokea uusia elämyksiä.

Liikuntaa koulun liikuntasalissa.Syksyn pihlaja askarteluja on valmistunut monien eri vaiheiden lopputuloksena.
Pitkäjänteisesti on tehty askartelutöitä, jokainen lapsi oman mielenkiinnon ja keskittymisen mukaan, omaan tahtiin.

Silkkipaperin rypistelyä on harjoiteltu ja moni lapsi on liimannut ensimmäistä kertaa.

Jokaisen lapsen työ näyttää erilaiselta ja hienoja lasten töitä saamme ihastella ryhmämme seinillä.

Askarteleminen on kiinnostanut ryhmän monia lapsia. 


Lapset askartelee pihlajanmarjoja.

Vietimme liikenneturvallisuus viikkoa 8.-12.9.2025 ja lähdimme kävelyretkelle torille.

Keskustelimme turvallisesta liikenteessä liikkumisesta lasten kanssa.
Kerroimme miksi käytämme retkellä huomioliiviä.

Ryhmämme pehmoinen siili ystävä Siili Severikin sai ylleen oman pienen huomioliivin ja pääsi mukaan retkellemme turvallisesti.

Retkellä pysähdyimme tutkimaan ja ihastelemaan monia likkennemerkkejä joita tuli vastaan.
Kerroimme lapsille mitä liikennemerkkien kuvat tarkoittaa ja näin harjoittelimme ensimmäisiä monilukutaitoja. 

Retkellä nähtiin liikenteessä erilaisia kulkuneuvoja kuten hälytysajoneuvoja, erilaisia työkoneita, rekkoja, kuorma-autoja, mopoja, polkupyöriä, pakettiautoja ja eri värisiä henkilöautoja. 

Retkellä tutkimassa erilaisia liikennemerkkejä.

Pysähdyimme torin viereiseen leikkipaikkaan leikkimään, kiipeilemään ja keinumaan. 
Torin uudessa puistossa oli hienot suuret penkit jossa oli mukava pieni hetki istahtaa aikuisen kanssa. 

Puistossa oli niin kivaa, että lupasimme lapsille tulla uudestaan samaan puistoon retkelle.

Retkellä Ankkalamminpuistossa.


Ihmettelimme ja ihastelimme hienoa suihkulähdettä torin ankkalammella. 
Moni lapsi sanoi innoissaan vettä, vettä, paljon vettä.

Teimme torilla kävelykierroksen vihanneskojujen läpi.
Näimme porkkanoita, perunoita, sipuleita, omenoita, tomaatteja, kurkkuja, vesimeloneja ja kukkakaaleja.
ihmeteltävää ja nimettävää siis riitti torin ympäristössä.


Lapset torilla tutustumassa erilaisiin kasviksiin.

Vietimme päiväkodin sadonkorjuu viikkoa ja ruokahuolto oli järjestänyt ruokasaliin näyttelyn. 
Pääsimme tutustumaan ja näkemään monia erilaisia vihanneksia ja juureksia joita olimme jo nähnytkin tori retkelläkin. 
Yhdessä aikuisen kanssa opettelimme ja nimesimme monia uusia kasviksia.

Välipalalla oli tarjolla kukkakaalia, porkkanaa ja lanttua joita saimme maistella ja totutella uusiin makuihin. 

Lapset tutustumassa erilaisiin kasviksiin.

Päivittäine ulkoilun ja liikunnan merkitys on tärkeä osa lapsen kasvua ja kehitystä.

Tarjoammae ulkoilussa päivittäin lapsille erilaisia liikuntavälineitä ja innostamme lapsia liikkumaan monipuolisesti.
Päiväkodissa pidämme tärkeänä päivittäisiä liikunnan rutiineja jotka ylläpitävät lasten fyysistä aktiivisuutta.

Lapset ovat liikkuneet potkupyörää ajaen, rekkaa työntäen huristellen, kävelykärryn kanssa kävellen ja juosten. 
Motoriset taidot on kehittynyt hurjaa vauhtia monella lapsella ulkona ja sisällä liikkuen. 

Sisällä on päästy tasapainoilemaan, kiipeämään ja laskemaan kiilapatjoilla, ryömimään tunnelin läpi temppuradalla ja ajamaan potkumopoilla käytävää pitkin pienennetyissä lapsiryhmissä.
Temppurata innostaa lapsia liikkumaan ja harjoittelemaan motorisia taitoja.

Liikumme päivittäin monipuolisesti ja huomioimme lapsen mielenkiinnon kohteet.

Päiväkodissa on ollut arkiseikkailu liikunta kamppanja 22.9.-5.10.2025 kahden viikon ajan. 

Kannustamme vanhempia liikkumaan lasten kanssa päivittäin.
Perheet saivat kotiin oman arkiseikkailu bingo kaavakkeen joka on innostanut monia perheitä lisäämään omaa arki liikuntaaa oman lapsen kanssa. 

Moni perhe on kertonut meille omia liikunta ja retki tarinoitaan, hienoa vanhemmat! 


Lapset liikkuu eritavoin, ulkona ja sisällä.



Teimme retken lähipuistoon ja lähdimme etsimään ruskeita havunneulasia ja syksyisiä värejä.

Siili severi pehmo ystävämme lähtee mielellään mukaamme retkelle.
Siili severi keskustelee asioista lasten kanssa ja huomaa hyviä asioita ja onnistumisen hetkiä. 
Kaikki lapset ovat jo tottuneet Siili severi ystäväämme ja lapset osaavat hienosti pysähtyä kuuntelemaan mitä siilillä on kerrottavaa.

Olemme harjoitelleet yhdessä retki taitoja, miten retkellä on tärkeää olla kaikki aistit valppaana, silmät ja korvat auki jotta huomaa mitä liikenteessä tapahtuu.


Retki siili-pehmolelun kanssa.



Retkellä etsimme myös luonnosta eri värejä joita tunnistimme ja nimesimme yhdessä Siili Severin kanssa.
Harjoittelimme tunnistamaan ja nimeämään keltainen, vihreä, punainen, ruskea.

Taitavaia ja tarkkaavaisia lapsia jotka kuuntelivat hienosti Siili Severin antaman ohjeen:
"Kuka löytää minulle keltaisen lehden?" 
"Kuka löytää minulle punaisen lehden?"
Lapset innostuivat etsimään lehtiäja jokainen löysi hienosti eri värisiä lehtiä Siili Severille.

Retken päätteksi pääsimme vielä leikkimään päiväkodin läheiseen Tölön puistoon yhdessä perhepäivähoito lasten kanssa hiekkaleikkejä.
Puiston iso kiipeilyteline ja liukumäki houkutteli isompia lapsia harjoittelemaan kiipeilytaitoja.



Lapset retkellä läheisessä leikkipuistossa.


Ihanna iloa ja riemua on ilmassa silloin kun värikkäät popcorn pallot poksahtelevat lattialle.
Tämä leikki on lasten mielestä todella hauskaa ja jännittävää.
Eri värisiä palloja kerätään mielellään ja kori täyttyy uudestaan ja nopeasti ja taas popcornit voivat poksahtaa.
Tätä leikkiä leikitään monta kertaa uudestaan ja uudestaan.
Harjoittelemme yhdessä tomimista, pallojen keräämistä ja samalla harjoitellemme nimeämään värejä.

 

Lapset leikkii popcorn konetta palloilla.


Syksyn askarteluissa olemme harjoitelleet hienomotorisia taitoja ja päässyt liimaus puuhiin useita kertoja. 
Liimaaminen on tarkkuutta vaativaa puuhaa joka kiinostaa monia lapsia.

Jokaisen pieni kädenjälki on yhdessä aikuisen kanssa painettu ruskealla maalilla paperille.
Pienistä kädenjäljistä on askarreltu pieniä siilejä ja liimattu retkellä löytyneitä ruskeita havunneulasia siilin selkään piikeiksi.

Askartelimme myös ryhmän seinälle yhteisen ison siilin jossa on ryhmän jokaisen lapsen kädenjälki siilin piikkinä.


Lapset askartelee siilejä havunneulasista.


Lupasimme lapsille, että teemme retken torille ja torin puistoon uudestaan ja niin pääsimme sinne taas yhdessä.
Reitti olikin jo entuudstaan tuttu ja moni lapsi jaksoi hienosti kävellä torille ja takaisin päiväkodille.
Pienmmät lapset pääsivät rattaiden kyydissä.

Kuljimme tori alueen läpi ja saimme ihmetellä siellä monia myytäviä tuotteita.
Torilla kurkistimme kalavaunussa myytäviä erilaisia isoaj ja pieniä kaloja aikuisen nostaessa lapsen syliinsä.
Yhdessä ihmettelimme ja ihastelimme erilaisia kaloja.

Syksyn punaisia ja pyöreitä puolukoita ja keltaisia kanttarelli sieniä nähtiin myös torilla.

Lapset retkellä torilla.


Lapset leikkipuistossa.

Lapsille mieluinen puisto ja hienot uudet leikkivälineet innostivat lapset leikkeihin ja liikkumaan torin puistossa.
Puistosta lähdimme takaisin päiväkodille päin kävelemään tyytyväisenä kivasta leikkihetkestä.

Meillä oli taas kiva ja onnistunut retki yhdessä!