Kpl 13 Lauhkealla vyöhykkeellä on rikkaita teollisuusmaita...kpl 14 Välimeren alue on suosittu matkailukohde. .+ kpl 15 Aavikot ovat harvaan asuttuja jne.

Kpl 13 --> Lue kappale ja mene sanomapron sivuille tekemään open valitsemat 6 tehtävää (= hienosti/erinomaista työtä). Tehtävät rekisteröityvät opelle!

VARSINAISET TEHTÄVÄT 13.5.:
 ...
Kpl 14 --> Lue kappale ja tee sanomapron 5 tehtävää (tavoite)..sekin rekisteröityy opelle... tai minimimäärä kirjan s. 101 tehtävät 2, 4 ja 7 (+ palauta opelle).

sekä kpl 15 Aavikot ovat harvaan asuttuja --> Lue kappale ja tee tehtävät sanomaprosta

Siis molempia ei tarvitse tehdä, vaan joko sanomapron laajennetut tehtävät TAI vihkoon minimimäärä kirjan tehtäviä!

Tee nämä tehtävät päivän aikana!

Ohjeet varalta, jos unohtunut...

Mene sanomaprohon ohjeen mukaan. Ryhmän tunnus: VVWL

Ohjeet: Mene sivulle: sanomapro.fi (alla linkki) -->Ja huom! kirjaudu OPPILAITOS/KUNTA --> Pohjois-Karjala (PTTK) (Älä valitse  YLEINEN . kohtaa!!)
--> sen jälkeen kirjaudu OMILLA WILMATUNNUKSILLA
--> etsi AINEISTO-kohta --> valitse Heinävaaran koulu 

-->  näet oikeassa yläkulmassa RYHMÄN AVAIN --> laita VVWL

--> mene GEOIDI Muuttuvat maisemat ja elinympäristöt -kohtaan

(-> tee kaikki avoinna olevat kpl 13 "Lauhkealla vyöhykkeellä on rikkaita teolllisuusmaita"-tehtävät.)
---> tee kaikki avoinna olevat kpl 14 "Välimeren alue on suosittu matkailukohde"ja kpl 15 Aavikot ovat harvaan asuttuja. Ne näkyvät opelle suoraan!