tehtävät 7, 8 ja 9: väriharmoniat

VÄRIHARMONIA TEHTÄVÄT

 Tee tehtävät mielellään "samasta kuvasta" kuin värikontrastitehtävät.
Väriharmoniatehtävissä pyritään kuvaan, jonka värit ovat sopusoinnuissa keskenään ja ne luovat tasapainoisen tunnelman.
Matemaattinen väite: Maalauksen värien sanotaan olevan harmonisessa suhteessa silloin, kun ne keskenään sekoitettuna synnyttävät harmaan sävyn.

Jos edelliset kontrastitehtävät (4,5 ja 6) muutettaisiin harmonioiksi, puhuttaisiin termeillä.
-valööriharmonia
-puhtaiden värisävyjen harmonia
-kylmä-lämmin harmonia (kulööriharmonia)


TEHTÄVÄ 7: KYLLÄISYYSHARMONIA (YKSIVÄRIHARMONIA, KVALITEETTIHARMONIA)

  • Tehtävässä pyritään harmoniaan vain yhtä väriympyrän värisävyä murtamalla ja taittamalla. Kyse on siis puhtaan ja "ei puhtaan" värin rinnastuksesta.
  • Värin kylläisyys vähenee voimakkaimmin kun sitä murretaan eli siihen lisätään värisävyn vastaväriä. Kylläisyys vähenee myös aina kun väriin lisätään mustaa, valkoista, harmaata tai kun sitä ohennetaan.
  • Taiteessa kylläisyysrinnastusta on käytetty mm. synteettisessä kubismissa ja arkkitehtuurissa.
  • Jos kyse on värikontrastin luomisesta kylläisyyden vaihteluilla puhutaan kylläisyyskontrastista.
TEHTÄVÄ 8: LÄHIVÄRIHARMONIA
  • Tehtävässä yhdistetään väriympyrässä toisiaan lähellä olevia värisävyjä käyttäen minkä tahansa ympyrän neljänneksen kolmea värisävyä sekä näihin vivahtavia murrettuja ja taitettuja värejä.

TEHTÄVÄ 9: VASTAVÄRIHARMONIA
Tehtävässä yhdistetään väriympyrässä toisiaan vastapäätä olevia värisävyjä. Jos tarkastellaan vain pää- ja välivärejä ovat vastaväriparit: punainen-vihreä
keltainen- violetti
sininen -oranssi
Harjoituksessa valitaan useita värisävyjä väriympyrän yhdestä neljänneksestä ja vastapäisestä neljänneksestä vain vähän.
Taitetut ja murretut sävyt pehmentävät sommitelmaa. Puhtaitakin sävyjä saa käyttää.