4 Koulukohtaiset kehittämistavoitteet

Tavoite 1


Oppimisen tuki - Tuen tiimi Toimenpiteet
Tuen tiimin osuus pedagogiseen suunnitelmaan, tuen tiimin jäsenten tehtävänkuvaukset

Erityisopettaja: vastaa tuen koordinoinnista koko koulun tasolla. Suunnittelee, toteuttaa ja arvioi oppilaiden tukea yhdessä Tuen tiimin kanssa. Suunnittelussa, toteuttamisessa sekä arvioinnissa tehdään yhteistyötä luokanopettajien kanssa. 

Erityisluokanopettaja: Toimii omassa oppimisympäristössä suunnitellen, toteuttaen ja arvioiden oppilaiden tukea. Erityisluokanopettaja tekee tiivistä yhteistyötä Tuen tiimin kanssa sekä oman oppimisympäristönsä luokanopettaijen kanssa. Erityisluokanopettajilla on valmius tukea oppilaita kokonaisvaltaisemmin läpi koulupäivän. 

Tuen tiimi osuus kirjataan Pedagogiseen suunnitelmaan lukuvuonna 2026-2027. 
Työskentely kohdistuu ryhmäkohtaisen tuen konsultointiin ja toteuttamiseen.

Oppilaskohtaisen tuen osalta erityisopettajien ja erityisluokanopettaijen rooli korostuu sekä arviossa, suunnittelussa ja toteuttamisessa. 




Kirjaamisessa toteutetaan yhteistyössä kehittäjäopettajien kanssa. 


Tavoite 2


Tavoite: Oppilaskyselyissä esiin tulleiden teemojen huomiominen Toimenpiteet

1. Työrauhan ylläpitäminen ja siirtymien organisointi

2. Koulutyön kuormituksen seuraaminen

3. Minäkuvan ja tulevaisuususkon vahvistaminen

4. Oppiaineet ja taidot sekä oppimisen rauha

5. Kirjojen lukeminen
1. Luokkatasoisesti tai tiimeissä luodaan yhteiset käytänteet, jotka edistävät työrauhaa ja sujuvia siirtymiä eri tiloihin ja oppiaineiden tunnille.

2. Opettajan ja oppilaan välisissä kouluviihtyvyyskyselyissä kartoitetaan oppilaiden koulutyön kuormituksen määrää.

3. Minäkuvan ja tulevaisuususkon vahvistaminen -teema otetaan osaksi hyvinvointi-aiheisia monialaisia oppimiskokonaisuuksia.

4. Oppimisen rauhaa pyritään tukemaan luomalla pysyvyyttä ryhmittelyissä, tehtävätyypeissä ja perustaitoihin ja -asioihin keskittymisessä. Asia on nostettu esille myös pedagogisessa käsikirjassa. Tavoitteena on myös seurata ja vähentää henkilökunnan työkuormitusta.

5. Edistetään edellisvuodesta kasvannutta kiinnostusta kirjojen lukemiseen. Lukuintoa edistetään päivittämällä lukudiplomitehtäviä ja järjestämällä lukuvälkkiä. Selvitetään mahdollisuutta laajentaa koulukirjastoa hankkimalla kirjoja lahjoituksina, käytettynä tai yhteistyökumppaneiden avulla.












Tavoite 3


Koulun arvoista "Myönteisyys" Toimenpiteet

- Kouluyhteisössämme myönteisyys näkyy siinä, että kannustamme toisiamme, autamme ja arvostamme jokaisen työpanosta ja vahvuuksia kehittymistä unohtamatta. Toisen huomioiminen ja hyvä käytös kuuluu kaikille. 


  • Kannustaminen: Kehut työkaveria ja oppilastoveria hyvin tehdystä työstä tai onnistuneesta ideasta.
  • Rakentava palaute: Annat palautetta ystävällisesti ja keskityt ratkaisuihin ongelmien sijaan.
  • Auttamishalukkuus: Tarjoat apuasi kiireessä olevalle kollegalle ja apua tarvitsevalle oppilastoverille.
  • Arvostuksen osoittaminen: Kiität toisia heidän panoksestaan yhteisten tavoitteiden saavuttamisessa.
  • Ratkaisukeskeisyys: Haasteiden kohdatessa etsit aktiivisesti ratkaisuja sen sijaan, että jäisit pohtimaan ongelmia.
  • Avoimuus uusille ideoille: Suhtaudut myönteisesti muutoksiin ja kuuntelet muiden näkemyksiä.
  • Onnistumisten juhlistaminen: Iloitset sekä omista että muiden saavutuksista.
  • Hyvä ilmapiiri: Tervehdit työ- ja oppilastovereita, hymyilet ja kohtaat ihmiset ystävällisesti.
    • Tervehtimiskampanja oppilaille ja henkilökunnalle
    • Tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelma valmistuu lukuvuoden aikana.
  • "Hyvä käytös kuuluu kaikille" - Ohje häirinnän ja muun epäasiallisen käyttäytymisen ehkäisyyn ja käsittelyyn työpaikalla läpikäynti henkilökunnan ys-aamussa.