Syksyn 2025 yhteiskuntaopin kokelaat
Syksyn 2025 Yhteiskuntaopin yo- koe:ti 23.9. |
Yhteiskuntaopin ja historian yhteinen yo-valmennustilaisuus on: ke 10.9.2025 klo 18.40 lk 43 (4krs)
https://meet.google.com/ddw-bajg-pkb
Tilaisuudessa käydään lävitse
- yo-kokeen rakenne
- tehtävien kohdentuminen eri kursseihin
- tehtävätyyppejä ja aineistoja (syksyllä 2026 tulossa uudenlaisia tehtäviä esim. sanamäärärajoitukset, määrittely ja voi olla jopa monivalintatehtäviä)
- kokeen arviointia
- yleisiä virheitä esim. käsitteiden sekaannuksia
- vit kysyä itsellesi epäselviä asioita
BOOTTAUSPAJAT/ opettaja Päivi Turumäki:
- mikäli haluat opetusta oman koneesi käynnistämisessä koeympäristöön (ei ohjelmien opettelua)
- oma kone (se, jolla teet kokeet) mukaan.
Voit harjoitella koneesi boottaamista ja käynnistämistä abitti-ympäristöön lainaamalla koulun kirjastosta abitti-tikun ja ohjeet.
ABI-INFO I: tietoa ilmoittautumisesta ja kokeen rakenteesta, ilmoittauminen yo-kokeisiin alkaa seuraavana päivänä.
ABI-INFO II: ylässali 5 krs. yo-kokeiden käytännöt ja koepaikat (lukuisia paikkoja ja erilaisia jakoja
Tartuntatautien huomioiminen: - Käytä kouluun tullessasi käsidesiä ja muista turvavälit. ÄLÄ TULE SAIRAANA KOULUUN;
|
Ylioppilastutkintoon kuuluvien kokeiden tehtävät laaditaan kussakin oppiaineessa nuorten lukiokoulutuksen pakollisista ja valtakunnallisista syventävistä kursseista/opintojaksoista koostuvien oppimäärien mukaan (L629/1998, A 915/2005, 1 §).
> Tämä tarkoittaa aikuslukion kursseja/opintojaksoja YH1-YH3 sekä syventävänä YH4.
Reaaliaineiden kokeissa on oppiainerajat ylittäviä tehtäviä (A 612/2019, 9 §).
---------------
Kiitettävä vastaus on 14-20p.
Hyvä vastaus on 7-13p.