Otto Kotilaisen koulu

Taidetta arkiemme iloksi

Otto Kotilaisen koulun, yläkoulun sekä lukion oppilaat tekivät talvella taidetta arkiemme iloksi. Tulevan yläkoulun rakennustyömaan aita näytti ankealta, jonka vuoksi päätimme piristää aitaa oppilaiden tekemällä taiteella. Aiheiksi valikoitui Heinävesi ja sen eri paikat, jotka arvottiin luokkien kesken. Oppilaat suunnittelivat ja tekivät oman työnsä itse kuukauden aikana. Teokset saatiin esille helmi-maaliskuun vaihteessa. Maalauksista tuli upeita ja toivomme, että ne saavat uuden elämän vielä aidan purkamisen jälkeenkin jossain muualla.

Jouluruokailu 11.12.

Koulullamme oli keskiviikkona 11.12. jouluruokailu. Pöytään oli katettu perinteisiä suomalaisia jouluherkkuja, kuten kinkkua ja rosollia. Tunnelma oli hieman erilainen, sillä kuudesluokkalaiset olivat hoitaneet kaikkien pöytiin valmiiksi servetit, lasit, haarukat, veitset sekä juomat ja taustalla soi rauhallinen joulumusiikki. Ruokailun aikana kertasimme yhdessä sekä hyviä ruokailu- että käytöstapoja.

Itsenäisyyspäivän juhla 5.12.2019

Otto Kotilaisen koululla juhlittiin itsenäisyyspäivää koko koulun voimin jo eilen torstaina. Paikalle oli saapunut lisäksi oppilaiden lähipiiriä sekä myös kunnanjohtaja Maarika Kasonen. Juhlassa nähtiin lauluesityksiä (eskarit sekä 1.-2. lk), tietoiskuja (5. b) sekä suomalaisia tähtihetkiä- esitys (6. lk). Juhlan ohjelmassa otettiin hienosti huomioon myös 150-vuotias Heinävesi, jonka kunniaksi myös juhlassa julkistettu oppilaiden tekemä Heinäveden herkut-reseptikirja sai alkunsa. Ruokailun jälkeen juhlaa jatkettiin Suomi-tietovisalla (4.lk), jossa oppilaat kilpailivat ryhmissä. Juhla lopetettiin On Suomi meidän maamme- yhteislauluun.

Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille näiden Pentti Rasinkankaan sanojen myötä!

Mikä on se maa, nyt jota tänään juhlitaan.
Lippu salkoon nostetaan ja sitten hurrataan.
On Suomi meidän maamme, me sitä hoitakaamme,
että siellä voivat kasvaa lapsemme (lastenlapsemme sekä lastenlastenlapsemme).

Heinäveden kunnan 150v.- yleisurheilukisat

Tänään yleisurheilukentällä riitti vipinää, kun Otto Kotilaisen koulun oppilaat osallistuivat Heinäveden 150v. - kisoihin Kodin ja koulun päivänä. Kaikki oppilaat kilpailivat kolmiottelussa, jossa pienillä (1.-3.lk) oli lajeina juoksu, pallonheitto sekä pituus ja isoilla (4.-6.lk) lajeina oli juoksu, keihäänheitto sekä korkeus. Näiden lajien lisäksi kaikki oppilaat kokeilivat kisaamista myös keppihevosten esteradalla että saappaanheitossa. Kisat huipentuivat kuuden joukkueen sukkulaviestikisaan, jonka tulokset jouduttiin tarkistamaan maalikamerasta asti. Oppilaat jaksoivat kannustaa toinen toisiaan hienosti koko päivän ajan. Osa oppilaista oli saanut paikalle myös omia läheisiä kannustamaan ja toimimaan huoltojoukoissa. Ilman vanhempia, kyläyhdistystä taikka yläkoulun oppilaita näistä kisoista ei olisi tullut mitään. Kiitos siis teille!

Vierailu kunnanviraston avoimien ovien päivässä

Kunnanviraston avointen ovien päivä sai myös Meidän koulun väen liikkeelle. Otto Kotilaisen koulun 2.-3. luokan sekä pienryhmän oppilaat saivat opastetun kierroksen itse kunnanjohtaja Maarikalta, jonka aikana he tutustuivat niin valtuustosaliin, paloasemaan, toimistotiloihin, Heinäveden karttaan sekä vaakunaan että letkutorniin. Kierroksen loppupuolella oppilaat saivat vielä nauttia valtuustosaliin maisemista mehun ja keksin äärellä. 😊

Yhden Joukon orkesteri

Otto Kotilaisen koululla esiintyi tänään Heinäveden seurakunnan tarjoama Yhden Joukon orkesteri (Jouko Mäki-Lohiluoma, tuttu mm. Herra Heinämäen orkesterista). Siinäpä oli bändiä kerrakseen, kun yksi mies hoiti sekä rummut, kitaran, basson, huuliharpun että itse laulamisen. Oppilaat olivat mukana heti alkutahdeista alkaen ja meno nousi esityksen aikana niin, että sukat kirjaimellisesti lähtivät yleisön jaloista. Nimikirjoitusjonon pituudesta voisi päätellä, että esitys osui ja upposi 😄

Otto Kotilaisen koulun kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 52

26 December 2022 Thursday
27 December 2022 Thursday
28 December 2022 Thursday
29 December 2022 Thursday
30 December 2022 Thursday
31 December 2022 Thursday
1 January 2023 Thursday

Viikko 1

2 January 2023 Thursday
3 January 2023 Thursday
4 January 2023 Thursday
5 January 2023 Thursday
6 January 2023 Thursday
7 January 2023 Thursday
8 January 2023 Thursday

Viikko 2

9 January 2023 Thursday
10 January 2023 Thursday
11 January 2023 Thursday
12 January 2023 Thursday
13 January 2023 Thursday
14 January 2023 Thursday
15 January 2023 Thursday

Viikko 3

16 January 2023 Thursday
17 January 2023 Thursday
18 January 2023 Thursday
19 January 2023 Thursday
20 January 2023 Thursday
21 January 2023 Thursday
22 January 2023 Thursday

Viikko 4

23 January 2023 Thursday
24 January 2023 Thursday
25 January 2023 Thursday
26 January 2023 Thursday
27 January 2023 Thursday
28 January 2023 Thursday
29 January 2023 Thursday

Viikko 5

30 January 2023 Thursday
31 January 2023 Thursday
1 February 2023 Thursday
2 February 2023 Thursday
3 February 2023 Thursday
4 February 2023 Thursday
5 February 2023 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä