Leikkiä, vuorovaikutusta ja talviliikuntaa
Vuosi vaihtui ja oli taas kiva palata Punaisten ryhmään. Innoissaan kerrottiin toisille joululahjoista ja lomakuulumisista. Paljon oltiin oltu ulkona leikkimässä ja liikkumassa. Sukulaisia oltiin nähty ja monenlaisia lahjoja saatu. Ikävä oli ollut Punaisia ystäviä.
Moni oli ihastellut vuoden vaihtuessa raketteja ja niitä sitten askarreltiin myös täällä. Hienomotoriset taidot karttuivat, kun leikattiin, liimattiin, revittiin, rypisteltiin ja piirrettiin. Mielikuvitusta sai käyttää rajattomasti. Hienoja ja erilaisia tuli rakettitöistä. Näitä voitte ihastella eteisessämme.

Leikki on suurena osana Punaisten päivää. Leikeissä opitaan monia taitoja. Tässä yksi esimerkki leikin rakentamisesta. Leikissä voi tapahtua mitä vaan! Osa voi olla totta ja osa keksittyä. Leikki- ja vuorovaikutustaidot karttuvat. Harjoitellaan vuorottelemaan, kuuntelemaan toisen mielipiteitä, opitaan uusia asioita, autetaan ja pyydetään apua, harjoitellaan kertomaan omista näkemyksistä ja paljon paljon muuta.

Vihdoin olemme päässeet nauttimaan talvisesta liikkumisesta. Menimme yhdessä Turkoosien kanssa luistelemaan Talsoilaan. Ensin tutustuimme kenttään ja luistelimme yhdessä kavereiden kanssa. Tämän jälkeen jakauduimme kahteen porukkaan, oman taitotason mukaan. Toisessa porukassa harjoiteltiin luistelun perusjuttuja kuten luisteluasentoa, luistelupotkua, kaatumista ja liukua. Toinen porukka harjoitteli jarruttamista/hidastamista, liukumista ja makkaroiden tekoa erilaisten leikkien avulla. Molemmissa porukoissa jokainen oppi varmasti jotain uutta ja liikkumisen ilo ja riemu näkyi jokaisen kasvoilla.
Friends-tunnekerhot jatkuivat eskareilla. Aiheena oli tällä kertaa toisen tunteet ja toisen auttaminen. Hienoja esimerkkejä keksittiin sekä siitä miten on itse auttanut toista ja miten joku on auttanut minua. Pohdittiin myös mistä voi tunnistaa toisen tunteen esim ilmeistä, eleistä, äänen painosta, käsien asennosta jne. Lapset kertoivat erilaisia tilanteita, jossa ovat nähneet esim toisella surua tai vihastumista. Mietittiin myös miten toista voi auttaa tai lohduttaa.

Perjantaina oli lasten toivepäivä eli oman lelun päivä. Lapset halusivat näyttää lelut toisilleen ja kertoivat niistä esim onko lelulla nimi tai mistä on lelun saanut. Leikit lähtivät heti hyvin käyntiin.


