Seitsemäs kokous

Seitsemäs kokous to 9.4.2026 klo 12.05 

 

TALSOILAN KOULUN PÖYTÄKIRJA OPPILASKUNNAN HALLITUS 
 
OPPILASKUNNAN HALLITUKSEN KOKOUS 
 
9.4.2026 
luokkatila 6 
 
 
LÄSNÄ:  

1A: 2 oppilasta 

2A: 1 oppilas 

3A: 2 oppilasta 

4A: 2 oppilasta 

5A: 1 oppilas 

5B: 1 oppilas 

6A: 2 oppilasta 

6B: 1 oppilas 

 

Ohjaavat opettajat paikalla. 
 

  1. Kokouksen avaus

Kokous avattiin klo 12.12. 

 

  1. Esityslistan hyväksyminen kokouksen työjärjestykseksi

Esityslista hyväksyttiin. 

 

  1. Käsiteltävät asiat 

 

3.1 Lasten Forssa –valtuusto ti 21.4. klo 9.30–10.30 

Lähtijät syövät kokouksen jälkeen kaupungintalolla lounaan.  

Ohjaava opettaja esittelee edellisen valtuustokokouksen pöytäkirjan. Ideat ja ehdotukset edellisen kokouksen asioihin: 
Koulun ja nuorisotyön yhteistyö: Nuorisotyö miettii ja ehdottaa, mitä toimintaa alakouluille voitaisiin kehittää. Nuorisotyö tekee aikataulun ja sitoutuu tulemaan kouluille. Aikataulu syksylle? 

Koulumummo ja –vaari: “Päätösehdotus: Lasten Forssa -valtuusto ehdottaa sivistyslautakunnalle, että lautakunta selvittää yhteistyömahdollisuuksia eri järjestöjen kanssa kouluille tarjottavasta koulumummo- ja kouluvaaritoiminnasta.” Onko lautakunta tehnyt asialle jotakin? Haetaanko vapaaehtoisia koulujen yhteisellä ilmoituksella, mummot ja vaarit voivat hakeutua sille koululle, mihin on helpoin tulla. 

Pihojen kunnostus: isompi koripallokenttä, kiipeilyseinä, useampi liukumäki (myös isompia), tekonurmi, trampoliini, oma alue keppareille, lisää kisoja (esim. keppareille). Kaukalokenttä, jossa tekonurmi. 

Pehmeä leipä: Talsoilan koulu tukee ehdotusta, että pehmeää leipää olisi useammin tarjolla ja että leipää olisi tarjolla riittävästi. 

Pakkasraja: Talsoilan koulu tukee ehdotusta –20 asteen pakkasrajasta. Sisällä olisi järjestettyä toimintaa luokittain, lukemista, mutta ei kuitenkaan iPadilla pelaamista. 

Valmisteltavat omat aloitteet:  
Aloite hedelmistä kouluruoalla. Toivoisimme, että kouluruoan yhteydessä tarjottaisiin useammin hedelmiä, esim. omenaa, päärynää ja banaania tai muita kauden hedelmiä. 

 

Valtuuston kokoukseen lähtijät: 
Puheenjohtaja ja sihteeri. Lisäksi Oppilas1 1A ja Oppilas2 1A. 

 

 

3.2 Vuoden oppilaskuntalainen 
Valitaan ehdokas vuoden oppilaskuntalaiseksi. Kriteerit edellisen valtuustokokouksen pöytäkirjasta. 

Oppilas1 6B – tekee paljon töitä koulun eteen 7 

Oppilas2 6B - hyvä kaveri, joka on kaikille ystävällinen 1 

Oppilas 3A – osaa tehdä hyvää yhteistyötä ja on ystävällinen 2 

Päätös: ehdokkaamme ovat Oppilas1 6B ja Oppilas 3A 

 

  1. Muut esille tulevat asiat

Toivotaan useampaa välituntivalvojaa niille välitunneille, joilla valvojia on nyt vähemmän. 

Seuraava (ja viimeinen?) kokous toukokuussa. 

Toivottu ARI-päivää, ehdotus to 30.4. (ennen vappua) Ehdotus hyväksytty. 

 

  1. Kokouksen päättäminen.

Kokous päättyi klo 13.05.