Tutkijoita ja teorioita

Psykologian vastauksissa on hyvä viitata tutkimuksiin

Yo-kokeessa psykologiatieteen hallinnan voi osoittaa käyttämällä psykologisia käsitteitä ja perustelemalla väitteitään erilaisilla psykologisilla tutkimuksilla. Tutkimuksia on esitelty runsaasti lukion psykologian kurssien aikana.

Vastauksissa on mahdollista viitata tutkimuksiin, vaikkei tietäisi tai muistaisi, kuka tutkimuksen on tehnyt. Kannattaa kuitenkin pyrkiä kertomaan jokin yksityiskohta, joka osoittaa, ettei tutkimus ole itse keksitty vaan on todellinen. Vastauksessa voi esimerkiksi kirjoittaa missä maassa, milloin tai mitä menetelmiä käyttäen tutkimus on tehty.

Tutkimusten arviointia lukuun ottamatta vastaajan omaa mielipidettä asioista kysytään yo-tehtävissä vain hyvin harvoin. Jollei niitä pyydetä, niitä ei myöskään kannata kertoa. Asioista on syytä kertoa neutraalisti, kantaa ottamatta. Vastaukset pitää aina perustella tiedoilla, ei omilla luuloilla tai uskomuksilla.


Miten muistan keskeiset tutkimukset?
Kokoa omat muistiinpanot kursseilla esitellyistä tutkimuksista. Kun luet kurssien kirjoja läpi, kokoa tiedot eri tutkimuksista esimerkiksi tähän tapaan:


Lähde: Skeema kertausaineisto. Edita.