Tietoa yhdistyksestä

Tietoa yhdistyksestä

Aikuislukioiden opettajien yhdistyksen toiminta on vaikuttamista päättäjiin, näkyvyyden lisäämistä ja kenttäväen yhteistoiminnan (koulutus, tapaaminen) ylläpitämistä.

Aikuislukioväki tapaa toisiaan vuosittaisissa seminaareissa eri puolilla suomea. AIO:n hallitus kokoontuu noin 6-8 kertaa vuodessa. Kokouksen aikana suunnitellaan koulutuspäivien ja neuvottelupäivien ohjelmaa ja käydään läpi palkkausasioita sekä keskustellaan ajankohtaisista aikuislukioita koskevista asioista ja mahdollisista niihin liittyvistä toimenpiteistä. Yhdistys on esimerkiksi ollut mukana Opetushallituksen opetussuunnitelmatyöryhmässä ja antaa lausuntoja Opetusministeriölle ja Opetushallitukselle.

AIO osallistuu myös muiden aikuiskoulutusjärjestöjen järjestämiin tilaisuuksiin aktiivisesti.

AIO:lla on edustus seuraavissa järjestöissä:
OAJ:n aikuiskoulutustyöryhmä: Juho Kallio
Aineopettajaliiton hallitus: Jaana Jakorinne (varajäsen)
Iltakoulujen liitto: Pauliina Raittila
POE (OAJ:n Pedagogisten opettajajärjestöjen edustajisto): Maare Fjällström (varajäsen)

AIO:n hallitus 2018 - 2019

Puheenjohtaja
Pauliina Raittila, Eiran aikuislukio, pauliina.raittila(a)eira.fi

Varapuheenjohtaja
Juho Kallio, Keravan lukio ja aikuislukio, juho.kallio(a)kerava.fi

Sihteeri
Jyri Aarnitaival, Tampereen aikuislukio, jyri.aarnitaival(a)tampere.fi

Varainhoitaja
Maare Fjällström, Riihimäen lukio ja aikuislukio, maare.fjallstrom(a)riihimaki.fi

Tiedottaja
Satu Mattila, Töölön yhteiskoulun aikuislukio, satu.mattila(a)tyk.fi

Muut jäsenet
Laura Hallanoro, Oulun aikuislukio laura.hallanoro(a)eduouka.fi
Jaana Jakorinne, Lahden yhteiskoulun aikuislukio, jaana.jakorinne(a)lyk.fi
Eija Lehvikko, Lohjan lukion aikuislinja, eija.lehvikko(a)edu.lohja.fi
Johanna Toiviainen, Porin aikuislukio, johanna.toiviainen(a)edupori.fi