Killinkosken koulu

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko44

27 October 2020 Thursday
28 October 2020 Thursday
29 October 2020 Thursday
31 October 2020 Thursday
1 November 2020 Thursday

Viikko45

2 November 2020 Thursday
3 November 2020 Thursday
4 November 2020 Thursday
5 November 2020 Thursday
6 November 2020 Thursday
7 November 2020 Thursday
8 November 2020 Thursday

Viikko46

9 November 2020 Thursday
10 November 2020 Thursday
11 November 2020 Thursday
12 November 2020 Thursday
13 November 2020 Thursday
14 November 2020 Thursday
15 November 2020 Thursday

Viikko47

16 November 2020 Thursday
17 November 2020 Thursday
18 November 2020 Thursday
19 November 2020 Thursday
21 November 2020 Thursday
22 November 2020 Thursday

Viikko48

23 November 2020 Thursday
24 November 2020 Thursday
25 November 2020 Thursday
26 November 2020 Thursday
27 November 2020 Thursday
28 November 2020 Thursday
29 November 2020 Thursday

Viikko49

30 November 2020 Thursday
2 December 2020 Thursday
3 December 2020 Thursday
4 December 2020 Thursday
5 December 2020 Thursday
6 December 2020 Thursday
Ilmoittautuminen

Seuraavat tapahtumat

Oppilaiden päättämä lukujärjestys koulupäivälle

Oppilaskunnan hallitus ideoi joulukuun alkamisen juhlistamiseksi päivän, jonka kouluaineet luokan oppilaat ovat saaneet päättää. Luokat suunnittelevat itse mieleisensä koulupäivän lukujärjestyksen ja opettajat ovat luvanneet sen toteuttaa. Saapa nähdä pidetäänkö jossakin luokassa koko päivä kuvista vai liikutaanko kuusi tuntia putkeen. Mielenkiintoista.

Suomalaisen musiikin päivä

Oppilaskunnan hallituksen ideoima teemapäivä Sibeliuksen päivälle. Kaikkia aineita yhdistävä monialainen opintokokonaisuus, jota yhdistää teema; suomalainen musiikki. Teemme runoja ja sävellämme niihin musiikin, kuuntelemme musiikkia ja teemme musiikkiin sanoituksen, uudistamme tuttuja sanoituksia itseemme sopivaksi, liikumme suomalaisen musiikin innoittamana, laskemme murtolukuja nuottiviivastolla, teemme pienoisnäytelmiä laulujen sanoituksien mukaan, draamailemme musiikin avustaessa tunnelman luomisessa, kirjoitamme tunteita ja mielipidekirjoituksia biiseistä, teemme laulun sanoista novellin ainekirjoitusvihkoon, laulamme rumasti tai kauniisti, ilman mikkiä ja mikkiin, käännämme laulujen sanoja englannista suomeksi ja suomesta englanniksi, opettelemme tunnistamaan joitakin suomalaisia klassikkosävellyksiä musiikin eri genreistä klassisesta tangon taikaan ja popista rockiin ja metalliin. Tekemistä on niin paljon, että yksi päivä ei taida siihen riittää. Hyvä alku kuitenkin.

Opettajien työpäivä

Väkivallan kohtaaminen koulussa eli Avek-koulutus jatkuu. Koulutuksessa ovat kaikki Virtain koulujen opettajat.

Koulu loppuu

Syyslukukauden viimeinen koulupäivä. Vietämme omissa luokissa pientä joulujuhlaa kukin luokka omalla tavallaan. Syömme ja jaamme todistukset. Joululoma alkaa. Koulu loppuu kaikilta 11.30.

Kuinka poikkeavaa koulukuljetusta anotaan

Linkki hakemukseen ​https://www.virrat.fi/client/virrat/userfiles/hakemusmaksuttomaan-koulukuljetukseen-paasy.pdf


Kuljetus myönnetään erillistä hakemusta niille, joille se matkan pituuden vuoksi kuuluu tai oppilaan terveydentila sen pysyvästi vaatii. Muissa tapauksissa koulukuljetus myönnetään vain hakemuksesta ja sitä haetaan lukuvuosittain sivistyslautakunnalta, joka tekee asiasta erillisen päätöksen. Hakemus osoitetaan yhtenäiskoulun rehtorille.

Koulumatkan vaarallisuus
Jos oppilaan koulumatka tai osa siitä todetaan vaaralliseksi, kunta voi järjestää koulukuljetuksen koulumatkalle tai sen vaaralliseksi katsotulle osalle. Arvioinnissa tarkastellaan monipuolisesti koulumatkan olosuhteita, mutta suurimman painoarvon saavat teiden liikennemäärät ja nopeusrajoitukset. Pelkkää vaaralliseksi määritellyn tien ylittämistä tai esim. valaistuksen puuttumista ei automaattisesti katsota perusteeksi koulukuljetuksen järjestämiselle.
Koulumatka voidaan tulkita vaaralliseksi myös muista syistä, mm. petoeläinten poikkeuksellisen käyttäytymisen vuoksi. Pelkkä petoeläinten
esiintyminen ei ole koulukuljetuksen myöntämisperuste, vaan petojen käyttäytymiseen tulee liittyä häiriökäyttäytymistä tai jatkuvaa liikkumista asuntojen välittömässä läheisyydessä. Hakemukset harkitaan tapauskohtaisesti ja niihin tulee liittää asiantuntijalausunto.
Koulumatkan vaikeus ja rasittavuus, terveysperuste
Kuljetuksen järjestäminen matkan vaativuuden tai rasittavuuden perusteella edellyttää aina asiantuntijan lausuntoa. Lausunnon voi antaa lääkäri, psykologi tai muu asiantuntija. Lausunnosta tulee ilmetä kuljetusperusteen lisäksi oppilaalle suositeltava kuljetusmuoto ja ajanjakso. Lausunto ei kuitenkaan velvoita kuntaa järjestämään kuljetusta, vaan sitä käytetään asiantuntija-apuna päätöksenteossa. Lausunnot on toimitettava joka lukuvuosi uudelleen, elleivät ne ole luonteeltaan pysyväislaatuisia. Tällaisessa tapauksessa asia sovitaan erikseen.
Koulukuljetus voidaan hakemuksesta myöntää liikuntarajoitteen (ns.keppiläiset) perusteella tietylle ajanjaksolle. Tällöin tarve ko. ajalle tulee osoittaa lääkärinlausunnolla. Lausuntoa käytetään aina kuitenkin vain asiantuntija-apuna.
Erityisen tuen oppilaiden koulukuljetustarpeet arvioidaan vuosittain oppilaiden siirtyessä ylemmälle vuosiluokalle. Erityisen tuen päätös ei
automaattisesti ole peruste koulukuljetukselle. Kuljetus järjestetään joko taksilla tai linja-autolla. 
Aamu- ja iltapäivätoiminta ja kerhot
Oppilaan osallistuessa maksulliseen aamu/iltapäivähoitoon- tai toimintaa, hänelle ei myönnetä koulukuljetusta.

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä