Killinkosken koulu

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko53

28 December 2020 Thursday
29 December 2020 Thursday
30 December 2020 Thursday
31 December 2020 Thursday
1 January 2021 Thursday
2 January 2021 Thursday
3 January 2021 Thursday

Viikko1

4 January 2021 Thursday
5 January 2021 Thursday
6 January 2021 Thursday
7 January 2021 Thursday
8 January 2021 Thursday
9 January 2021 Thursday
10 January 2021 Thursday

Viikko2

11 January 2021 Thursday
12 January 2021 Thursday
13 January 2021 Thursday
14 January 2021 Thursday
15 January 2021 Thursday
16 January 2021 Thursday
17 January 2021 Thursday

Viikko3

18 January 2021 Thursday
19 January 2021 Thursday
20 January 2021 Thursday
21 January 2021 Thursday
22 January 2021 Thursday
23 January 2021 Thursday
24 January 2021 Thursday

Viikko4

25 January 2021 Thursday
26 January 2021 Thursday
27 January 2021 Thursday
29 January 2021 Thursday
30 January 2021 Thursday
31 January 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Seuraavat tapahtumat

Hammaslääkäreitä

Virtain kaupungin hammashoito tarjoaa oppilaillemme kyydit hammaslääkäriin koulupäivän aikana. Oppilaat menevät hammaslääkäriin aamun kouluautolla, joka menee Killinkosken keskustasta noin kello 8.15. Hammashoitolasta tilataan paluumatkalle taksi. Yleensä oppilaat kerkiävät koululle ruokailemaan. Hammaslääkärikäynnit eivät ole koulun toimintaa.

Aluetutor Jari Halonen

Pirkanmaan alueen digitutor Jari Halonen vierailee koulussamme ja perehdyttää opettajia ja oppilaita tietotekniikan maailmaan.

Uutisviikko 1.2. - 5.2.2021

Uutisviikolla oppilaille annetaan tunnus, jolla voi lukea digitaalista Aamulehteä ja Hesaria ilmaiseksi viikon ajan. Digilehti on paperisen lehden näköispainos. Kotien kannattaa ilman muuta käyttää etu hyväkseen ja nauttia Suomen suurimpien lehtien ilmaisesta tarjonnasta viikon ajan.

Kuinka poikkeavaa koulukuljetusta anotaan

Linkki hakemukseen ​https://www.virrat.fi/client/virrat/userfiles/hakemusmaksuttomaan-koulukuljetukseen-paasy.pdf


Kuljetus myönnetään erillistä hakemusta niille, joille se matkan pituuden vuoksi kuuluu tai oppilaan terveydentila sen pysyvästi vaatii. Muissa tapauksissa koulukuljetus myönnetään vain hakemuksesta ja sitä haetaan lukuvuosittain sivistyslautakunnalta, joka tekee asiasta erillisen päätöksen. Hakemus osoitetaan yhtenäiskoulun rehtorille.

Koulumatkan vaarallisuus
Jos oppilaan koulumatka tai osa siitä todetaan vaaralliseksi, kunta voi järjestää koulukuljetuksen koulumatkalle tai sen vaaralliseksi katsotulle osalle. Arvioinnissa tarkastellaan monipuolisesti koulumatkan olosuhteita, mutta suurimman painoarvon saavat teiden liikennemäärät ja nopeusrajoitukset. Pelkkää vaaralliseksi määritellyn tien ylittämistä tai esim. valaistuksen puuttumista ei automaattisesti katsota perusteeksi koulukuljetuksen järjestämiselle.
Koulumatka voidaan tulkita vaaralliseksi myös muista syistä, mm. petoeläinten poikkeuksellisen käyttäytymisen vuoksi. Pelkkä petoeläinten
esiintyminen ei ole koulukuljetuksen myöntämisperuste, vaan petojen käyttäytymiseen tulee liittyä häiriökäyttäytymistä tai jatkuvaa liikkumista asuntojen välittömässä läheisyydessä. Hakemukset harkitaan tapauskohtaisesti ja niihin tulee liittää asiantuntijalausunto.
Koulumatkan vaikeus ja rasittavuus, terveysperuste
Kuljetuksen järjestäminen matkan vaativuuden tai rasittavuuden perusteella edellyttää aina asiantuntijan lausuntoa. Lausunnon voi antaa lääkäri, psykologi tai muu asiantuntija. Lausunnosta tulee ilmetä kuljetusperusteen lisäksi oppilaalle suositeltava kuljetusmuoto ja ajanjakso. Lausunto ei kuitenkaan velvoita kuntaa järjestämään kuljetusta, vaan sitä käytetään asiantuntija-apuna päätöksenteossa. Lausunnot on toimitettava joka lukuvuosi uudelleen, elleivät ne ole luonteeltaan pysyväislaatuisia. Tällaisessa tapauksessa asia sovitaan erikseen.
Koulukuljetus voidaan hakemuksesta myöntää liikuntarajoitteen (ns.keppiläiset) perusteella tietylle ajanjaksolle. Tällöin tarve ko. ajalle tulee osoittaa lääkärinlausunnolla. Lausuntoa käytetään aina kuitenkin vain asiantuntija-apuna.
Erityisen tuen oppilaiden koulukuljetustarpeet arvioidaan vuosittain oppilaiden siirtyessä ylemmälle vuosiluokalle. Erityisen tuen päätös ei
automaattisesti ole peruste koulukuljetukselle. Kuljetus järjestetään joko taksilla tai linja-autolla. 
Aamu- ja iltapäivätoiminta ja kerhot
Oppilaan osallistuessa maksulliseen aamu/iltapäivähoitoon- tai toimintaa, hänelle ei myönnetä koulukuljetusta.

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä