Tervon Yhtenäiskoulu

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko44

28 October 2019 Thursday
29 October 2019 Thursday
30 October 2019 Thursday
31 October 2019 Thursday
1 November 2019 Thursday
2 November 2019 Thursday
3 November 2019 Thursday

Viikko45

4 November 2019 Thursday
5 November 2019 Thursday
6 November 2019 Thursday
8 November 2019 Thursday
9 November 2019 Thursday
10 November 2019 Thursday

Viikko46

11 November 2019 Thursday
12 November 2019 Thursday
15 November 2019 Thursday
16 November 2019 Thursday
17 November 2019 Thursday

Viikko47

20 November 2019 Thursday
21 November 2019 Thursday
22 November 2019 Thursday
23 November 2019 Thursday
24 November 2019 Thursday

Viikko48

25 November 2019 Thursday
26 November 2019 Thursday
27 November 2019 Thursday
29 November 2019 Thursday
30 November 2019 Thursday
1 December 2019 Thursday
Ilmoittautuminen

Kirjastovälitunnit

Kirjastovälitunnit:

* 3-4 luokka perjantaisin klo 9.45-10.00

* 5-6 luokka torstaisin klo 11.45-12.15

* 7. luokka tiistaisin klo 9.45-10.00

* 8. luokka perjantaisin klo 10.45-11.00

* 9. luokka keskiviikkoisin klo 9.45-10.00

Koulukuljetukseen liittyviä ohjeita

KOULUKULJETUKSET LUKUVUONNA 2019 - 2020

Koulukuljetukset toteutetaan kuluvana lukuvuonna aikataulujen mukaisesti. Kaikki kuljetukset tapahtuvat pääsääntöisesti siten, että oppilaat ovat koululla joka päivä klo 9.00 ja lähtevät kotiin klo 13 tai klo 15.00.

Maksuttomaan oppilaskuljetukseen ovat oikeutettuja oppilaat:

– Esikoululaiset

– 1-2 luokkalaiset kun koulumatkaa on yli 3 km

– 3-9 luokkalaiset kun koulumatkaa on yli 5 km

Taksien kuljetusreitit ajetaan pääteitä pitkin, reitiltä poiketaan silloin kun matkaa päätielle on 1-6 luokkalaisille yli kaksi (2) kilometriä ja 7-9 luokkalaisille yli kolme (3) kilometriä (siv.ltk. 2001/ 37§)

Koulumatkan vaarallisuuden arviointiin käytetään koulumatkan vaarallisuuden arviointiohjetta(TVH1988) ja rasittavuuden osalta tarvitaan lääkäri/psykologin lausunto.

Koulukuljetuksissa toimitaan seuraavien ohjeiden mukaan:

  • Vain kyydityksestä olevat pääsevät kyytiin, muita oppilaita ei voida kuljettaa.
  • Tiukkojen aikataulujen takia kuljetus ei odottaa, joten tien varressa kannattaa olla ajoissa!
  • Huoltajan tulee ilmoittaa oppilaan poissaolosta suoraan kuljettajalle tekstiviestillä.
  • Jos kyydin tarve lakkaa niin ilmoitus koulusihteerille
  • Taksiin mentäessä paikat täytetään takaosasta aloittaen etuosaan päin
  • Turvavyön käyttö on koulukuljetuksessa pakollista kaikille oppilaille. (Tieliikennelaki 88§)
  • Matkapuhelimet eivät saa aiheuttaa häiriötä kuljettajalle. Oppilaiden toivotaan välttävän puhelimen käyttöä ajon aikana.
  • Koulunkäynninohjaaja valvoo kouluun tulot ja kyytiin lähdöt.
  • Kyydistä pois jäävien oppilaiden tulee odottaa, että taksi tai linja-auto lähtee pysäkiltä. Vasta tämän jälkeen oppilas voi ylittää tien.
  • Pimeän aikana koulukyytiin nousevien oppilaiden on syytä käyttää heijastinta tai turvaliiviä.

Lisätietoa koulukuljetuksista voi lukea liikenneturvan julkaisemasta koulukuljetusoppaasta

https://www.yumpu.com/fi/document/read/30740011/koulukuljetusopas-opetushallitus

Ongelmatilanteissa huoltajia pyydetään ottamaan yhteyttä suoraan kuljettajaan, liikennöitsijään tai koulusihteeriin.
https://peda.net/tervo/ty/lomakkeita/t/koulutaksit

Turvallista kouluvuotta 2019 -2020!

Kimmo Honkanen

rehtori

Koulutyö alkaa 8.8.2019 klo 9.00

Lukuvuosi 2019-2020 starttaa torstaina 8.8.2019 klo 9.00.

1. koulupäivä

* eskarit ja 1.-2, luokkalaiset klo 9-13
* 3.-9. luokkalaiset klo 9-15

Lukujärjestykset näkyvät Wilmassa.

Iltapäivätoimintaa normaalisti. Toiminta on siirtynyt koulun toisessa päädyssä yläkerrassa olevaan luokkatilaan.