Sammalselän koulu

KALENTERI JA TAPAHTUMAT

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 17

25 April 2022 Thursday
26 April 2022 Thursday
27 April 2022 Thursday
28 April 2022 Thursday
29 April 2022 Thursday
30 April 2022 Thursday
1 May 2022 Thursday

Viikko 18

2 May 2022 Thursday
3 May 2022 Thursday
4 May 2022 Thursday
5 May 2022 Thursday
6 May 2022 Thursday
7 May 2022 Thursday
8 May 2022 Thursday

Viikko 19

9 May 2022 Thursday
10 May 2022 Thursday
11 May 2022 Thursday
12 May 2022 Thursday
13 May 2022 Thursday
14 May 2022 Thursday
15 May 2022 Thursday

Viikko 20

16 May 2022 Thursday
17 May 2022 Thursday
18 May 2022 Thursday
19 May 2022 Thursday
20 May 2022 Thursday
21 May 2022 Thursday
22 May 2022 Thursday

Viikko 21

23 May 2022 Thursday
24 May 2022 Thursday
25 May 2022 Thursday
26 May 2022 Thursday
27 May 2022 Thursday
28 May 2022 Thursday
29 May 2022 Thursday

Viikko 22

30 May 2022 Thursday
31 May 2022 Thursday
1 June 2022 Thursday
2 June 2022 Thursday
3 June 2022 Thursday
4 June 2022 Thursday
5 June 2022 Thursday
Ilmoittautuminen

MAAKUNTAVIESTI KIURUVEDELLÄ

SAMMALSELÄLLE RATKIRIEMUKAS MAAKUNTAVIESTIVOITTO
Tuhkakeskiviikkona kilpailtiin koululaisten maakuntaviestihiihdot Kiuruvedellä Kuorevirran hiihtostadionilla. Päivänavauksessa ex-kansanedustaja ja nykyinen Kiuruveden kirkkoherra Kimmo Kivelä muistutti paaston ajan henkisen kilvoittelun lisäksi siitä, että on tuiki terveellistä lasten saada mitellä voimiaan hiihdon jalossa taidossa pitkän pandemian helpottaessa. Suomen maitopitäjäkaupungista ei tarvinnutkaan sammalselkälaisten palata maitojunalla tai kärryllä, vaan kaulassa kimaltelivat kultamitalit! Mestarijoukkueessa vapaalla tyylillä hiihtivät järjestyksessä Mira Hassinen, Santtu Kettunen, Aada Kettunen, Toivo Suihkonen, Lotta Hassinen, Veera Härkönen, Vilma Kettunen ja Martti Nissinen. Sammalselkä raivosi kärkeen toisella osuudella kuin rajuilma ja sykloni laantui vasta maalissa ajalla 37.27,6. Hiihtomatka oli jokaisella 1,2 kilometriä. Maalissa olisi ehtinyt lukea paikallislehden tai tehdä kotitehtävät, sen verran minuutteja jäi hopealle lykkinyt edellinen mestari kotijoukkue Nivan koulu Kiuruvedeltä ja pronssille sujakoinut Vieremän Kirkonkylän koulun ykkösjoukkue. Kuusi Sammalselän hiihtäjää saivat lisäksi extrapalkinnon oltuaan osuuksiensa nopeimmat. Menestyksen salaisuus oli joukkueen tasaisuus, kaikki hiihtivät matkan puolen minuutin sisään. Sen lisäksi että että vauhtia oli kuin Sillanpään keikalla on huomioitava tekninen taitavuus, joka on todella silkkiä silmille! Esimerkiksi ennen vaihtoa oli kovavauhtisesta wassbergtyylistä tehtävä 180 asteen käännös askeltaen. Toisin kuin monelle muulle kisaajalle sammalselkäläiset viestinviejät tuonkin kohdan selvittivät ilman hakolamaisia polvistumisia tai sukset sotkevia pannuja. Joukkueen ensiluokkainen Vilma-kapteeni "äidillisen" lempeästi mutta napakasti veti alkulämppärit joukkueelle sauvakävellen ja juosten, kierrätti kilpaladun tekniikkaa ja ajolinjoja neuvoen, kannusti kovin ja hiihti lisäksi itse koko kilpailun kovimman ajan 4.13,6. Toteamukseen makaavan kissan suuhun eivät ruuat tule itsestään, töitä on tehtävä voidaan tiivistää Vilman joukkueen eteen tehty työ. Palkintojen jaossa ja kotimatkan aikana ja vieläpä bussin kaartaessa koulun pihaan oli voittajajoukkueella, mukana olleilla vanhemmilla ja opettajallakin mielen päällä Matti Nykäsen lausahdus olympiavoiton jälkeen : " Onpa mentaalinen olo."

teksti: Juha Somerla
kuvat: Jaana Eskelinen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä