Koulutiedote 28.4.2021
Koulun kevät on iloinen sekoitus menneen miettimistä, tässä hetkessä keväisen ilon elämistä ja tulevaan valmistautumista.
Me ajattelemme, että yhteisön puheessa nousee tunne siitä, mikä on meille tärkeää ja mitä haluamme syventyä oppimaan lisää. Tänä keväänä olemme maiskutelleet puheissamme ajatusta sinnikkyydestä. Sinnikkyys on opittava asia, jonka oppilaiden vanhemmat halusivat nostaa osaksi meidän opetussuunnitelmaa. Se nousi ajankohtaiseksi tänä lukuvuonna, kun mietimme liikunnan oppimista, riemun ja pinnistelyn merkitystä. Ajatusta laajennettiin koskemaan oppimista yleensä.
Voisiko sinnikkyys olla jotain, jonka avulla toteutamme unelmiamme? Jotain, joka auttaa meitä kohtaamaan vastoinkäymisiä?
Pyrimme pitkäkestoisemman harjoittelun myötä oppimaan jotain, jota pidämme itsellemme, luokallemme ja koko koululle tärkeänä asiana?
Ponnistelu ja yritteliäisyys vaatii tahtoa ja tsemppaamista ja tekemisen iloa. Tärkeää on matka maaliin. Tässä korostuvat tunnetaidot ja oman toiminnan tarkastelu ja keskeneräisyyden hyväksyminen. Kouluyhteisö on aloittanut lukuvuosisuunnittelun, lapset ja aikuiset yhdessä. Tästä työskentelystä syntyy ensi lukuvuoden lukuvuosisuunnitelma, joka julkaistaan koulun kotisivuilla.
Tässä koulutiedotteessa kerrotaan Jelppareista, ensi lukuvuoden opettajista ja koulutulokkaiden tutustumisesta.
Kauniita kevätpäiviä!
Tiina
Jelpparit ohjaamassa ohjelmointia
Viikoilla 15 ja 16 Siilinlahden koulun oppilaille järjestettiin toiminnalisen ohjelmoinnin oppitunteja, sekä pelillisiä argumentaatioharjoituksia. Harjoitukset räätälöitiin luokka-asteille sopiviksi ja tunneilla opettaja Pekka Hummelinin apuna toimivat oppilaiden osallisuusryhmä Jelpparit.
Jelpparit valmistelivat opetustuokioita 1. - 4.luokkalaisille ja ohjasivat itsenäisesti omia ryhmiään. Taitavien jelpparien ohjauksessa toiminta täyttyi neuvonpidoista, vauhdikkaasta menosta ja innokkaista hihkaisuista, kun tehtävät onnistuttiin lopulta ratkaisemaan. Tässä 5. luokkalaisten jelppareiden Neean, Jaanan ja Mildan ajatuksia tunneista:
- “Ekoilla tunneilla vähän jännitti, mutta ei enää myöhemmin.”
- “ Kivaa oli kun sai auttaa pienempiä.”
- “ Oli mukavaa nähdä kun pienemmät onnistuivat tehtävissä.”
- “ Välillä oli hankalaa, kun osa oppilaista teki omiaan, eikä pysynyt kasassa.”
Ohjelmointiin keskitytään vielä viikolla 18, jolloin Päivärinteellä ja Saharassa isommat oppilaat tutustutetaan visuaaliseen ohjelmointiin Scratch-ohjelman avulla.
Pekka ja Jelpparit
Koulutulokkaiden tutustuminen
Koulutulokkaiden tutustumiset järjestetään tänä keväänä ilta-aikaan. Viikarin tutustumisilta on 18.5.2021 ja Päivärinteen 19.5.2021. Mukaan mahtuu koulutulokkaan kanssa yksi huoltaja. Koulutulokkaille on lähtenyt tänään kutsut postin kautta. Tervetuloa!
Tulevan lukuvuoden 21-22 opetusryhmät ja opettajat
Joillekin oppilasryhmille tulee opettajan vaihdoksia. Uudet opettajat ovat tänään esittäytyneet oppilaille.
|
lka |
tila |
opettajat |
|
1a |
PR |
Eveliina Taipale |
|
1b |
PR |
Jussi Haverinen |
|
1c |
V |
Anni Jokisaari |
|
1g |
V |
Kristiina Kämäräinen |
|
2a |
PR |
Alexandra Vikeväinen |
|
2b |
PR |
Aimo Lohi |
|
2c |
V |
Anne Niemelä |
|
2d |
V |
Jonna Väyrynen |
|
2g |
V |
Mari Laininen |
|
3a |
PR |
Katri Moilanen |
|
3b |
PR |
Antti Kanerva |
|
3c |
S |
Kimmo Mononen |
|
3d |
S |
Pekka Hummelin |
|
3-4g |
PR |
Teija Vilkkilä |
|
4a |
PR |
Anna Kaisa Miettinen |
|
4b |
PR |
Mikko Ikonen |
|
4c |
S |
Niina Immonen |
|
4d |
S |
Lasse Kauppinen |
|
5a |
PR |
Satu Vartiainen |
|
5c |
S |
Heli Ruotsalainen |
|
5d |
S |
Outi Nykänen |
|
6a |
PR |
Markus Hakkarainen |
|
6b |
PR |
Jukka Kajan |
|
6c |
PR |
Jussi Äikiä |
|
6d |
S |
Miia Arffman-Koistinen |
|
6e |
S |
Ville Lantiainen |
|
4-6g |
S |
Riitu Ruotsalainen |
|
1s |
V |
X |
|
2s |
V |
Simo Kukkola |
|
3s |
S |
Kati Saastamoinen |
|
4s |
S |
Päivi Kaarakainen |
|
EN |
S |
Tiina Voutilainen/Saara Muhos |
|
EN |
PR |
Tiina Voutilainen/Saara Muhos |
|
ERO |
|
Kirsi Huttunen |
|
ERO |
|
Ulla-Maija Rissanen |