Pohjois-Pielaveden koulu

KOULUN ILTAPÄIVÄKERHO

Koulun aamupäivä-/iltapäiväkerhon vetäjinä toimivat Anne Jylhäsalmi ja Jaana Maksimainen.

Iltapäiväkerhon puhelinnumero on 040 653 9747.

Hyvää kesää!

Toimistosihteeri Henna Puranen tavoitettavissa koulunkäyntiin liittyvissä asioissa kesäajan (paitsi 25.-29.7.2022).
henna.puranen@pielavesi.fi
Puh: 040-3506233

01.08.2022 alkaen vt. sivistystoimenjohtaja on Mika Aikkila, mika.aikkila@pielavesi.fi,
puh. 040 4894176.


Kuntaan muuttavat oppilaat ehtivät ilmoittautumaan kouluun elokuun alussa.

Kuinka puhua Ukrainan konfliktista lapsen kanssa?

Olemme uudenlaisessa ja hämmentävässä tilanteessa Ukrainan sodan kanssa. Ohessa on teille koteihin muutama hyvä linkki ja ajatus, kuinka tätä lapselle mahdollisesti pelottavaa aihetta voi käsitellä lapselle sopivalla tavalla. 

1. Käsittele aihetta lapsentasoisesti, jos lapsi tuo aiheen esiin. 
2. Huomioi lapsen tunteet, rauhoittele ja luo turvaa. 
3. Suojaa lasta liialliselta uutistulvalta. Uutisien tehtävänä on tuottaa informaatiota aikuisille, ei lapsille. 

MLL:n ja Pelastakaa Lasten internetsivut aiheeseen liittyen:
https://www.mll.fi/vanhemmille/tietoa-lapsiperheen-elamasta/lapset-ja-media/lapsi-uutistulvassa/
https://www.pelastakaalapset.fi/ajankohtaista/kriisitilanteen-kohtaaminen/

Tuolla MLL:n sivulla on varsinkin sivuston lopussa erittäin hyvä tiivistys siitä, kuinka puhua lapsen kanssa konflikteista ja sodan uhasta. 

Liitän tähän linkin myös opetushallituksen sivuille, jossa käsitellään samaa aihetta. https://www.oph.fi/fi/uutiset/2022/ohjeita-varhaiskasvatukselle-kouluille-ja-oppilaitoksille-ukrainan-kriisin-kasittelyyn

Pohjois-Pielaveden koulun kerhot

Viikolla 23 alkavat seuraavat kerhot:

Maanantaisin Ohjelmointikerho klo 12.30-13.30 luokille 3-4 / Mikaela Alanen

Tiistaisin Lemmikkikerho klo 12.30-13.30 luokille 2-5 / Mervi Hyvönen

Koulun tiedot

Pohjois-Pielaveden koulu
Kiuruvedentie 1595
72710 Vaaraslahti

Koulun puhelin 0400-563796


Koulun keittiö ja laitoshuolto 044-4260388

Henkilökunta lukuvuonna 2022-2023

Sähköposti: etunimi.sukunimi@pielavesi.fi

Elina Savokallio (luokat 5-6), koulunjohtaja, työpuh. 040 8219 504

Mikaela Alanen (luokat 3-4)

Mervi Hyvönen (luokat 0-2)

Erityisopettaja Eija Hurskainen puh. 040 8092046

Koulunkäynninohjaajat Anne Jylhäsalmi ja Jaana Maksimainen

Vastaava ruuanjakaja-laitoshuoltaja Eila Niskanen

Kouluterveydenhoito

Kouluterveydenhoitajana Eija Pietikäinen
Puh: 044 7171048
eija.pietikainen1@kuh.fi

Terveydenhoitaja koululla perjantaisin parillisilla viikoilla.


Hammashoitolan puh: 017-171156

Koulukuraattori ja psykologi

Koulukuraattori Jonna Laitinen
puh. 040 4894 164
Koululla parittoman viikon torstaina klo 9.15-14.30


Koulupsykologi Terhi Hartikainen
Puh: 040-6211122
Kyläkouluille pääsääntöisesti perjantaisin

Kuljetukset

Tuija Nousiainen puh. 040 5242 770

Jarmo Pennanen puh. 0400 275 747

Mika Niskanen puh. 0400 747 056

Kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 31

1 August 2022 Thursday
2 August 2022 Thursday
3 August 2022 Thursday
4 August 2022 Thursday
5 August 2022 Thursday
6 August 2022 Thursday
7 August 2022 Thursday

Viikko 32

8 August 2022 Thursday
9 August 2022 Thursday
10 August 2022 Thursday
11 August 2022 Thursday
12 August 2022 Thursday
13 August 2022 Thursday
14 August 2022 Thursday

Viikko 33

15 August 2022 Thursday
16 August 2022 Thursday
17 August 2022 Thursday
18 August 2022 Thursday
19 August 2022 Thursday
20 August 2022 Thursday
21 August 2022 Thursday

Viikko 34

22 August 2022 Thursday
23 August 2022 Thursday
24 August 2022 Thursday
25 August 2022 Thursday
26 August 2022 Thursday
27 August 2022 Thursday
28 August 2022 Thursday

Viikko 35

29 August 2022 Thursday
30 August 2022 Thursday
31 August 2022 Thursday
1 September 2022 Thursday
2 September 2022 Thursday
3 September 2022 Thursday
4 September 2022 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä