Luterilaineb vierailija

25.11 Uskonnon tunnillemme tuli Kuokkalan kirkon pappi Riku Bucht kertomaan meille luterilaisuudesta. Hän piti koulumme aulassa ensin aamulla adventtihartauden sekä meille jaettiin glögiä ja pipareita.

Luterilaisuus on protestanttinen kristinuskon haara ja se haarautui Martti Lutherin uskonpuhdistuksen voimasta 1500-luvulla. Luterilaisuuden lähtökohtana on armo-opin kyseenalaistaminen. Martti Luther kritisoikin tätä paljon liitttyen esimerkiksi aneisiin. Luterilaisia maailman väestöstä on tällä hetkellä noin 1%. Kuulun itse evankeliumis-luterilaiseen kirkkoon niinkuin suurin osa, joten en saanut juuri mitään irti Rikun vierailusta. Hän kuitenkin avasi luterilaisuuttaa uudesta näkökulmasta. Riku puhui myös esimerkiksi kirkon toimintamalleista ja toiminnasta mitä kirkko järjestää.

Minun mieleeni jäi keskustelu tasa-arvoisesta avioliittolaista.Riku kertoi, että raamatun mukaan nainen ja mies on tarkoitettu avioliittoon, mutta on myös virkavirhe, jos pappi ei siunaa homopareja. Eli asia on siis kaksipiippuinen ja periaatteessa kiinni papin omista aatteistaan ja arvoistaan.

Vierailijan asian esitys tyyli oli hyvä, mutta minusta oli tylsää kuunnella samaa asiaa, minkä jo tietää hyvin entuusdestaan.