Kpl.12

12-2
a) 
f=4{,}0Hz
v=6{,}4\ \frac{m}{s}
l=4{,}0m
a)
Lasketaan ensi mikä on aallonpituus
v=f\lambda\ \leftrightarrow\ \lambda=\frac{v}{f}=\frac{6{,}4\ \frac{m}{s}}{4{,}0\ Hz}=1{,}6\ m
Yhden kuvun pituus on yhtä kuin aallonpituuden puolikas, joten:
\frac{4{,}0\ m}{\frac{1{,}6\ m}{2}}=5
Kupuja on 5
b)
Jos taajust olisi 3,2 Hz, uusi aallonpituus olisi
v=f\lambda\ \leftrightarrow\ \lambda=\frac{v}{f}=\frac{6{,}4\ \frac{m}{s}}{3{,}2\ Hz}=2{,}0\ m 
ja yhden kuvun pituus olisi
\frac{4{,}0\ m}{\frac{2{,}0\ m}{2}}=4
Kupuja on 4

12-3
a)
\approx55cm\cdot2=110cm
b)
l=\mathrm{Kuvun\ määrä}\cdot\frac{\lambda}{2}=2\cdot\frac{110\ cm}{2}=110cm
c)
v=f\lambda=24Hz\cdot1{,}1m=26{,}4\ \frac{m}{s}

12-5
f=\frac{24}{10\ s}=2{,}4Hz
l=5{,}7m
a) Kumiletkun toinen pää on kiinni seinässä ja toinen pää A jää paikalleen, joten molemmissa päissä on solmukohta. Lisäksi seinän ja pisteen A välissä on kaksi solmua. Solmukohtia on siis yhteensä 4 ja kupuja tulee 3.
Piirretään kuva tilanteeseta
l=3\cdot\frac{\lambda}{2}=\frac{3}{2}\lambda. Ratkaistaan tästä aallonpistuus
\lambda=\frac{2}{3}\cdot l=\frac{2}{3}\cdot5{,}7m\approx3{,}8m
b)
v=f\lambda=2{,}4Hz\cdot3{,}8m\approx9{,}1\ \frac{m}{s}

12-6
f=52Hz
a)
2,5 aallonpituutta
b)
0,47m
c) 
4
d)
v=f\lambda=52Hz\cdot0{,}47m=24{,}44\ \frac{m}{s}
e)
\lambda=0{,}47m\cdot2=0{,}94m
f=\frac{v}{\lambda}=\frac{24{,}44\ \frac{m}{s}}{0{,}94\ m}=26\ Hz

12-9
a)
l=\frac{\lambda}{2}\ \leftrightarrow\ \lambda=2l
v=f\lambda=f2l=82{,}4\ Hz\cdot2\cdot0{,}65m=107{,}12\ \frac{m}{s}
b) 
Kielen perusvärähtelyssä on kaksi solmua ja yksi kupu, ensimmäisessä ylävärähtelyssä on kolme solmua ja kaksi kupua, joten toisessa on neljä solmua ja kolme kupua. 
c)
l=\frac{5}{2}\lambda
\lambda=\frac{l}{\frac{5}{2}}=\frac{65cm}{2{,}5}=26\ cm
12-11
a) Koska kiinnityskohdissa lanka ei pääse vapaasti värähtelemään, kiinnityskohtiin muodostuu solmut. 
b) Perustaajuus f=f_0 vastaa yksinkertaisinta mahdollista seisovan aallon tilannetta. Silloin lankaan muodostuu yksi kupu ja molempiin päihin solmut. Langan pituus on aallonpituuden puolikas: l = λ/2, josta aallonpituudeksi saadaan λ = 2l = 2 ∙ 0,50 m = 1,0 m
c) Värähtelytaajuus on perustaajuuteen verrattuna 4-kertainen eli f = 4 ∙ f0. Lankaan muodostuu 4 aallonpituuden puolikasta ja siksi 4 kupua ja 5 solmua. Langan pituus on l=4\cdot\frac{\lambda}{2}=2\lambda , jostaaallonpituudeksi saadaan \lambda=\frac{l}{2}=\frac{50cm}{2}=25cm