Tuottotehtävä, uusiksi jokin aiempi tai "Moonlight"?
VT5:een on kolme vaihtoehtoa:
- kirjoita jo tekemäsi vastausteksti uudelleen saadun palautteen pohjalta. Saat uudet pisteet.
- Jos olet käynyt katsomassa elokuvan "Moonlight", kirjoita siitä vastausteksti (opettajalta tehtävävaihtoehdot, jotka annettu monisteena ja ovat liitteessä, jos paperi hukkuu ;).
-
VT5 eli tuottotehtävät: selaa vanhoja tekstitaidon kokeen yo-tehtäviä Abitreeneistä. Valitse yksi ja merkitse selvästi opettajalle tiedoksi vuosi + kevät vai syksy.
Huomio: Tuottotehtävät ovat ainoita tekstitaidon tehtäviä, joihin ei käy Väännetään vastausteksti! -ohje. Tuottotehtävät ovat harvinainen tehtävätyyppi, mutta emme voi jättää harjoittelematta näitäkään. Tuottotehtävän tunnistaa siitä, että tehtävä pyytää kirjoittamaan esim. vastineen, kirjeen, referaatin jne.
TUOTTOTEHTÄVÄN OTSIKOINTI on kaksitasoinen, esim. voitaisiin otsikoida näin:
8. Vastine Pekka Räihän yleisönosastokirjoitukseen
+ otsikko, joka sopii vastineeseen, tekstisi sisältöön
Valittavat tehtävät: 1. Kirjoita tiivistelmä presidentti Sauli Niinistön uuden vuoden puheesta 1.1.2018. Sanamäärä: 150-200 sanaa. TAI (Yle oppiminen, abitreenit, yo-kokeet, äi ja kirjallisuus): kevät 2010:5 (kommentti), kevät 2011:1 (referaatti)
- VT5 jätetään arvioitavaksi mahdollisimman pian ja viimeistään 7. helmikuuta.