Kertausviikon 3 kuvaus

Viidennellä kurssilla on käsitelty tyyliä ja sävyä ennen tyylikausien erittelyä. Nyt on hyvä aika kaivaa esille tyylimuistiinpanot. 

Alla on tiedosto, joka ohjaa tutkimaan tyyliä vaiheittain. Edetkää sen mukaan. Oleellista on nimetä tyyli ja sitten lähteä perustelemaan tekstihavainnoin ja esimerkein, mistä kirjoittajan tekemistä valinnoista määrittelemänne tyyli lopulta syntyy.

Tyyli on sanomisen tapa. Tekstissä on yksi tyyli, jota voi luonnehtia monisanaisesti, piirteitä voi olla eri tyyleistä.

Sävyjä voi olla yhdessä tekstissä lukuisia. Sävyt löytää, kun vastaa kolmeen kysymykseen:

  1. Miten kirjoittaja suhtautuu itseensä?
  2. Miten kirjoittaja suhtautuu vastaanottajaan?
  3. Miten kirjoittaja suhtautuu asiaan, josta kirjoittaa?
VT4:ään valitse yksi seuraavista: s. 212: 13. Muita valittavia ovat: 1. Analysoi Sauli Niinistön uuden vuoden puheen tyylikeinoja. puhe: http://www.tpk.fi/Public/default.aspx?contentid=370584 / 2. Vertaile Rydbergin runon ja Remarquen romaanikatkelman tapaa kuvata sotaa. / 3. Erittele Rimmisen romaanikatkelman tyyliä. / 4. Kari Hotakainen on Suomen taitavimpia kielenkäyttäjiä. Miten kielenkäytön taidokkuus ilmenee kolumnissa Kasvukertomus? (yo syksy 2009: https://yle.fi/progressive/fynd/oppiminen/oppiminen.yle.fi/yo-kokeet/aidinkieli_tekstitaidonkoe_syksy2009.pdf )

Jätetään arvioitavaksi mahdollisimman pian.

Liitteet:

Etenemisohje tyylin tutkimiseen
YO-arviointivinkkejä