Tehtävät

Palautuskansio: Kulttuuripiirien vertailuympyrät

Tehtävän ohje:
- Etsi oppikirjan kappaleesta ja netistä tietoja kulttuuripiireistä (huom, kokonaisista kulttuuripiireistä, ei yksittäisten valtioiden tietoja)
- Kirjaa tietoja ylös (käsin tai tietokoneella) tai kokoa niistä esim. linkkilistaa Docs-tiedostoon
- Tee paperille kaksi ympyrää, jotka ovat osittain toistensa päällä. Tee suuret ympyrät, joihin on tilaa kirjoittaa. Kirjoita ympyröiden ulkoreunoille kahden eri kulttuuripiirin nimet. Kirjoita kulttuuripiirien yhteiset piirteet sille alueelle, jossa ympyrät ovat päällekkäin. Kirjoita ympyrän toisille alueille asioita, jotka ovat kummassakin kulttuuripiirissä keskenään erilaisia.
- Tee tällä tyylillä niin monta eri vertailua kuin pystyt. Voit tehdä niin, että kaikissa versioissa on eri kulttuuripiirit tai sitten niin, että vertailet yhtä kulttuuripiiriä toisiin.
- Ota tekimistäsi tuotoksista tunnin lopussa kuvat (varmista, että kuva ei ole epätarkka) ja lähetä palautuskansioon, joka on kulttuuripiirit-kappaleen tehtävät-osiossa.

Kulttuuria ovat mm.: Uskonto, juhlat, pukeutuminen, arkkitehtuuri, elinkeinot. Lisäksi tavat, joihin kuuluu lukemattomia asioita, kuten miten vanhoihin ihmisiin ja sukuun suhtaudutaan, mikä on kirjoitetun kielen merkitys
  • Palauta kuva tai muu tiedosto
  • Palauta merkintä
  • Palauta linkki

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia lähettää mitään.