Kerro hintoja
Matkustaessasi Ruotsiin ostat varmasti monenlaisia asioita. Silloin on hyvä osata kysyä hintatietoja kahviloissa, ravintoloissa, kaupoissa ja toreilla.
Kysy parilta, mitä alla olevan kuvagallerian asiat maksavat.
MALLI:
– Vad kostar en kanelbulle?
– (Den kostar) tjugotvå kronor.
– Vad kostar en kanelbulle?
– (Den kostar) tjugotvå kronor.
Sanasto ja ääntämismalli
| en bulle 2 | pulla |
| ett frukostpaket 5 | aamiaispaketti |
| sova IV gott | nukkua hyvin |
| ett svartvinbär 5 | mustaviinimarja |
| alla tesorter | kaikki teelajit |
| Gravensteiner-äpplen ett äpple 4 |
gravensteiner-omenat omena |
| en böna 1 | papu |
| ett kilo | kilo |
| kr/kg - kronor per kilogram | kruunua kilogrammalta |
| kr/st - kronor styck | kruunua kappale |
| bröd, et | leipä |