Vanhempainkerholaisten ajatuksia lukukaudella 2025-26
Vanhempainkerho kokoontui 12.11. syksyn toiseen tapaamiseen. Aluksi totesimme, että lukion 30-vuotisjuhla edellisenä lauantaina oli oikein onnistunut; paljon hienoja kohtaamisia ja upea lämmin tunnelma. Kerho myi tapahtuman aikana juhlavieraille Keijo-teetä kerätäkseen varoja stipendeihin ja kauppa kävi hyvin. Seuraava mahdollisuus ostaa Keijo-teetä tulee olemaan torstaina 20.11. ennen 9.-luokkalaisten vanhempainillan alkamista klo 17-17.30 Joutsensalissa, tervetuloa! Ostamalla teetä tuet tärkeää asiaa.
Kävimme tapaamisessa läpi Aki-reksin esittelemänä kouluterveyskyselyn tuloksia ja ne vaikuttivat positiivisilta peilattuina valtakunnallisiin tuloksiin. Pohdiskelimme, että koululounaalle voisi osallistua enemmänkin opiskelijoita päivittäin. Lukion ohjelmassa on pian hyvinvointi- ja mielenterveysviikko, jolloin opiskelijoilla on mahdollisuus mm. liikkua ohjatusti ja käyttää erillistä rauhoittumistilaa tarvittaessa. Yleiseen opiskeluhuoltoryhmään halutaan mukaan myös huoltajien edustaja, joten sovimme ketkä lähtevät sinne. Toivomme, että nuoret voivat kokea, että heidän hyvinvoinnistaan pidetään hyvää huolta.
Juttelimme muistakin tulevista tapahtumista, joita ovat mm. opiskelijavierailu Kruunupyyhyn ja Studia-messut Helsingissä marraskuussa sekä Erasmus-vaihto hollantilaisten kanssa kevätpuolella. Joulukuussa tulee olemaan syksyn lakkiaiset 5.12., Sibelius-lukion Joulushow 10.12. ja legendaarinen Yöjoulujuhla 19.12.
Jos haluat mukaan vanhempainkerhon toimintaan, lämpimästi tervetuloa seuraavaan kokoontumiseen tiistaina 27.1. lukiolle klo 17.30. Kerho haluaa toivottaa paljon onnea uusille ylioppilaille ja mukavaa joulun odotusta kaikille!
- Minna
Aurinko paistoi ja lunta satoi, kun istuimme keväistä iltaa vanhempainkerhon kokouksessa. Puheet ja ajatukset kääntyivät jo loppukevään juhliakin kohden, sillä asialistalla oli mm. kouluvuoden päättävät juhlallisuudet. Nostimmepa kuvitteellisia maljojakin mielissämme, oikeista laseista tietenkin. Kling!
Parhaillaan lukion ykkösillä ja kakkosilla on menossa mielenkiintoinen viikko. Kakkoset ovat viettämässä korkeakouluviikkoa ja ykkösillä taas on ollut tettiä, taksvärkkiä ja Inno Flashia.
Saimme tapaamisessa hyvän kattauksen loppukevään tapahtumiin. On kouluterveyskyselyä, roskatalkoita ja liikuntatutorien koulutusta. Ja huom kakkosten vanhemmat! 23.4. on teille vanhempainilta, jossa käsitellään muun muassa syksyn kirjoituksia.
Lukiossa käydään parhaillaan vilkasta arvokeskustelua. Nykyiset lukion arvot ovat kymmenen vuoden takaa, joten on hyvä pysähtyä miettimään asioita uusiksi. Oppilaatkin ovat tässä pohdinnassa aktiivisesti mukana. Uudet arvot julkaistaan lukion Touhupäivän päätteeksi 8.5.
Kesäkin tosiaan jo nurkan takaa kuikuilee. Kesän aikana koululla uusitaan sähköjärjestelmiä ja kaikkiin luokkiin ollaan saamassa älytaulut.
Toivotan kaikille oppilaille, opettajille ja vanhemmille tsemppiä kevään loppurutistuksiin!
Mervi Vallinkoski, vanhempainkerholainen