Viikko 6: Mummot mustikassa
Edellisen viikon suuresta innostuksesta johtuen myös tällä viikolla salijumpan teemana oli leikkivarjo ja sillä tehtävät harjoitukset sekä leikit. Tiistaina aloitettiin kevään projektia, jonka lapset edellisellä viikolla lintuteemasta innoittuneena keksivät. Kevätkukukauden aikana teemme omia eläinhahmoja sekä niille asuinympäristöjä. Ensimmäinen vaihe oli suunnitella ja piirtää itselle mieleinen eläin sekä saen asuinpaikka ja suunnitella niiden käytännön toteutusta.
Keskiviikkona M-kirjiamet kajahtelivat kun joukko mummoja eksyi mustikkaan ympäri ryhmämme tiloja. Lasten tuli etsiä mummot ja kirjoittaa näiden m-kirjainten täyteiset nimensä omalle etsintäkaavakkeelleen. Mami, Mervi, Maila....lopulta kaikki mummot löydettiin onnaksi turvallisesti kotiin.
Torstaina saimme odotetun vieraan kun Kirkonkylän koulun erityisopetuksen koordinaattori Sirpa Kemppainen kävi tututstumassa tulevan syksyn ykkösluokkalaisiin. Aamupäivän aikana treenattiin lisää m-kirjainta kynätehtävien kautta.
Perjantaina työntäyteisen viikon paketoi rento ja odotettu leikkipäivä.
Kommentit
Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin