äänitekäsikirjoitus

h. 20


Mikael: Hejsan, mitt namn är Mikael och jag går i åttan. Jag mår bra när jag lyssnar på musik. Jag spelar också gitarr och sjunger. Det är kul! Min dröm är att stå på scen i framtiden.

Milka: Tjena, jag är Milka och jag är 13 år. Jag mår bra när jag är med djur. Speciellt hundar gör att jag mår bra. Jag har inte en egen hund men jag går ut med min mormors hund på fritiden. Min stora dröm är en egen hund. Jag hoppas att jag i framtiden har en egen hund.

Wäinö: Hej, jag heter Wäinö och jag går i sjuan i Åbo. Jag simmar varje dag. Jag älskar att simma. Jag mår bra när jag simmar och tränar hela kroppen. Jag tävlar också i simning och då är jag alltid nervös. Det pirrar i magen innan start. Jag drömmer om att tävla i OS, alltså Olympiska spelen.