Etätehtävät

Tiistai 24.3.

Kuvataide: Valokuvaus

Lue tehtävä huolellisesti ja tee tehtävä alla olevan ohjeen mukaan.

TAVOITE: Oman lähiympäristön tutkiminen valokuvaamalla. Työ arvioidaan osana kuvataiteen numeroa.

OHJE ENNEN TEHTÄVÄÄ

TEHTÄVÄN OHJE. TEE NÄIN!

  1. Ota mukaan kännykkä tai kamera

  2. Mene ulos

  3. Valitse suunta ja kävele 100 askelta eteenpäin

  4. Pysähdy ja katso ympärillesi

  5. Etsi joku kiinnostava asia ja ota siitä valokuva (esineitä, värejä, kuvioita, materiaaleja).

Jatka matkaa.

  1. Valitse uusi suunta ja kävele 100 askelta eteenpäin

  2. Pysähdy ja katso ympärillesi

  3. Etsi joku kiinnostava asia ja ota siitä valokuva (esineitä, värejä, kuvioita, materiaaleja).

Jatka matkaa.

Toista niin monta kertaa kuin ehdit kuvataiteen oppitunnin (45 min) aikana.

Laita kuvat Eevalla Whatsappissa. 

 

Äidinkielen tehtävä koko viikolle: Elokuva-analyysi

  • Tehtävä vie aikaa noin kolme tuntia

  • Palautus Peda.netiin VIIMEISTÄÄN perjantaina 27.3.

  • Katso Yleareenasta elokuva Poika ja ilves: https://areena.yle.fi/1-1310502

  • Vastaa seuraaviin kysymyksiin kokonaisin lausein. Palauta vastauksesi Peda.netiin tämän viikon aikana. Katso, että vastaat kaikkiin kysymyksiin:

    • 1. Mikä oli ensimmäinen elokuvan alussa kuultu sana? Miksi elokuva alkaa juuri tällä sanalla?

    • 2. Miksi Tomi kiintyy niin kovin Leevi-ilvekseen?

    • 3. Mitä yhteistä oli Leevissä ja Tomissa?

    • 4. Kenessä elokuvan henkilöissä tapahtui muutoksia tarinan aikana?

    • 5. Elokuvassa oli kaksi kohtausta, joissa kuvattiin Tomin näkemiä unia. Mitkä ne olivat ja miten tunnistit ne uniksi?

    • 6. Miettikää elokuvan jatkoa. Selviääkö Leevi luonnossa? Mitä sille voisi tapahtua?

    • 7. Läheisen menettäminen on raskasta. Oletko joutunut luopumaan läheisestä ihmisestä tai eläimestä? Miten surusta voi selvitä? Miten Tomin suru ilmeni elokuvassa? Mitä muita tunteita elokuvan henkilöt kokivat ja miten ne ilmenivät elokuvassa?

    • 8. Mitä muita eläinaiheisia elokuvia tiedätte? Millaisiksi eläimet yleensä kuvataan elokuvissa?

    • 9. Mistä huomaa että elokuva on tehty vuonna 1998? Olisiko elokuva erilainen jos se olisi tehty vuonna 2020? Millä tavalla?

 

  • VINKKI: Kysymyksiin kannattaa tutustua huolella etukäteen ja kirjoittaa ne paperille. Kun katsot elokuvaa, voit kirjoittaa vastauksia paperille elokuvan edetessä. Lopuksi kirjoita vastaukset puhtaaksi Peda.netiin.

Maanantai 23.3.

Ympäristöoppi: TIkka-tehtävät

  • Tee tehtäväkirjan tikkatehtävät s. 76-77
  • Toinen tehtävistä (Sähkölaitteiden seuranta) jatkuu koko viikon.
  • Lisäksi kannattaa alkaa valmistautua kokeeseen lukemalla kappaleita ja selaamalla työkirjan tehtäviä. Perjantaina saat linkin sähköiselle koealustalle. Koe on palautettava perjantaina. 

Matikka: Monikulmion piiri s.166-167

Liikunta: Vaihe 1: Tee itsellesi liikuntasuunnitelma etäjakson ajaksi 

  1. Mitä liikuntaa teet liikuntatuntien aikana?
  2.  Millä liikunnalla voisit tauottaa opiskelupäiviäsi? 
  3. Mitä voisit vielä tehdä, jotta liikkuisit liikuntasuositusten mukaan? 
  •  Palauta liikuntasuunnitelma maanantaina opettajalle Peda.netin tai Office365:n kautta. 

Tee itsellesi liikuntapäiväkirjaa etäjakson ajalta. Liikuntapäiväkirjan ohjeet löydät Peda.netistä https://peda.net/liperi/yl%C3%A4myllyn-koulu/paloaukean-yksikk%C3%B6/1-luokat/1d/et%C3%A4teht%C3%A4v%C3%A4t/l/l

 

Käsityö: Valitse toinen vaihtoehdoista.

Vaihtoehto 1: Suunnittele ja toteuta oma työ 

  • Etsi kotoa materiaaleja ja mieti, mitä niistä voisit tehdä. Osa otti myös koululta vanhan työn mukaan - jatka silloin sitä. Töitä voi noutaa koululta vieläkin, kunhan aika sovitaan etukäteen.
  • Aloita työskentely. Palauta työsi ja suunnitelmasi minulle etäjakson jälkeen.

Vaihtoehto 2: Katso ensimmäinen jakso Yleareenasta löytyvästä sarjasta "Verta, hikeä ja t-paitoja". 

  • Ohjelman löydät osoitteesta https://areena.yle.fi/1-50183627
  • Kirjoita oppimispäiväkirjaan, mitä ajatuksia jaksot sinussa herättivät:
    • Mitä tiesit ennestään?
    • Mikä yllätti?
    • Mitä voisit tehdä vaatteiden kulutuksessasi toisin?

Perjantai 20.3.

TEHTÄVÄT

Ympäristöoppi:

KPL 31, s. 70-71 Ilmasto muuttuu

Matikka: KPL 37 Siirto ja kierto

  • Tutustu ja lue tarkasti s. 162 ohjelaatikko.
  • Tee aukeaman 162-163 tehtävät. MUISTA VIIVOTIN!

Äidinkieli:

Katso Youtubesta seuraavat elokuvien trailerit:

Valitse trailerista kiinnostavin ja tee Peda.netiin trailerista seuraavat tehtävät:

1. Mitä tietoa saat trailerin perusteella elokuvasta (esim. käsikirjoittaja, ohjaaja, pääosien esittäjät)

2. Mitä tietoa saat trailerin perusteella elokuvan juonesta?

3. Pohdi, kelle elokuva on suunnattu?

4. Millainen on trailerin tunnelma?

5. Kelle et trailerin perusteella elokuvaa suosittele?

Palauta vastauksesi Peda.netin etätehtävät-sivustollesi.

Kirjoita oppimispäiväkirjaa:

Muista kirjoittaa oppimispäiväkirjaa. Päiväkirjan ohjeistuksen ja arviointikriteerit löydät Peda.netistä, 6a--> etätehtävät. Samasta paikasta löydät myös liikuntapäiväkirjan ohjeistuksen. Varsinainen työ liikuntapäiväkirjan suhteen aloitetaan maanantaina, mutta voit aloittaa aiemminkin. 

Torstai 19.3.

Torstain etätehtävät

Aloitus: Viritä itsesi opiskelupäivään katsomalla Apuopejen video Youtubesta: https://www.youtube.com/watch?v=xNkRMaORJAI&t=374s. Voit kommentoida videota osana oppimispäiväkirjaasi. 

Matematiikka: Koordinaatisto

  • Opettele sivulta 158 käsitteet X- ja Y-akseli, origo, positiivinen ja negatiivinen. 
  • Apua saat videolta: https://www.youtube.com/watch?v=bMZP3b63Yec 
  • Tee tehtävät kirjan sivuilta 158-159.
  • Tehtävien oikeat vastaukset ovat nähtävissä Peda.netissä 6.luokat --> matikan etätehtävien vastaukset. Tarkista vastaukset vanhempien kanssa. 

YPI: s.68-69 kpl 30, Uusiutumattomia energialähteitä

Oppimispäiväkirja:

Aloita oppimispäiväkirjan kirjoittaminen. Ohjeet tulevat vielä erillisenä viestinä. Aloita kirjoittaminen Peda.net-sivullesi Etätehtävät-sivustolle. Voit halutessasi tehdä päiväkirjaa myös Office365-palveluun.

1. Kirjaudu peda.netiin omilla tunnuksillasi

2. Avaa alhaalta sivusto "Etätehtävät", jos olet sen jo luonut. 

3. Valitse "Luo sisältöä" --> Teksti.

4. Kirjoita ensimmäisistä etätyöskentelypäivistäsi ohjeen mukaan.