LEPPÄVIRRAN LUKIO

LEPPÄVIRRAN LUKIO - LAADUKAS YLEISLUKIO

Leppävirran lukio Pohjois-Savossa on laadukas lähilukio, joka antaa hyvät lähtökohdat jatko-opintoihin. Koulumme etuja ovat mm. pienet ryhmäkoot, yksilöllinen opetus ja rento ilmapiiri. Opiskelijoilla on käytössään omat viihtyisät tilat välituntien ja hyppytuntien viettoon.

Leppävirran lukiossa pyrimme jatkuvasti kehittämään kouluarkeamme jaksamista tukevaksi ja huomioimaan opiskelijoiden näkemykset erilaisilla kyselyillä. Hyvinvointiin kiinnitetään huomiota esimerkiksi järjestämällä yhteisöllisiä teemapäiviä, ja aktiivinen opiskelijakunta piristää koulupäiviä monenlaisilla tapahtumilla. Lukiolaisilla on matala kynnys lähestyä opiskelijahuollon palveluita, koska samassa rakennuksessa toimivat koulukuraattori, koulupsykologi, erityisopettaja ja terveydenhoitaja.

Opintotarjontamme on monipuolista. Valtakunnallisten opintojaksojen lisäksi opiskelijat pystyvät valitsemaan myös koulukohtaisia opintojaksoja kuten yrittäjyyttä (Nuori yrittäjyys -ohjelma), luovaa kirjoittamista ja draamaa, tukea ruotsin ja englannin aloitukseen ja abikertausta monissa oppiaineissa. Lisää vaihtoehtoja antavat verkossa suoritettavat korkeakouluopinnot, valinnaiset kielet ja katsomusaineet.

Kansainvälistä väriä opintoihin tuovat opintomatkat ulkomaille, vireä opiskelijavaihto, hankkeet ja yhteistyö ruotsinkielisen lukion kanssa.

Kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 9

26 February 2024 Thursday
28 February 2024 Thursday
29 February 2024 Thursday
1 March 2024 Thursday
2 March 2024 Thursday
3 March 2024 Thursday

Viikko 10

4 March 2024 Thursday
5 March 2024 Thursday
6 March 2024 Thursday
7 March 2024 Thursday
8 March 2024 Thursday
9 March 2024 Thursday
10 March 2024 Thursday

Viikko 11

13 March 2024 Thursday
16 March 2024 Thursday
17 March 2024 Thursday

Viikko 12

19 March 2024 Thursday
20 March 2024 Thursday
21 March 2024 Thursday
22 March 2024 Thursday
23 March 2024 Thursday
24 March 2024 Thursday

Viikko 13

26 March 2024 Thursday
27 March 2024 Thursday
28 March 2024 Thursday
29 March 2024 Thursday
30 March 2024 Thursday
31 March 2024 Thursday
Ilmoittautuminen avoinna
Ilmoittautuminen alkaa myöhemmin
Ilmoittautuminen tehty
Ilmoittautuminen ei ole avoinna

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä