Von Wrightin koulu

Koulun esittelyä

Von Wrightin koulu sijaitsee Kaislastenlahdessa. Hirsirakenteinen koulu on otettu käyttöön tammikuussa 2021. Koulu on saanut nimensä tunnetuilta taidemaalareilta von Wrightin veljeksiltä, jotka aikoinaan asuivat lähistölllä. Oppilaita koulussa on 189 ja opetusryhmiä 10. 

Von Wrightin koulu tarjoaa lapsille opetusta muuntuvissa oppimisympäristöissä. Koulussa on kolme muuntuvaa oppimisympäristöä (1-2 luokat, 3-4 luokat ja 5-6 luokat) Rakennuksessa toimii myös päiväkoti ja eskariryhmä. Muuntuvissa oppimisympäristöissä on pieniä jakotiloja ja isomman oppimisympäristön voi tarvittaessa jakaa liukuovilla pienempiin tiloihin. Koulussa on Art House, jossa pidetään käsityön, kuvataiteen ja musiikin tunnit.

Oppimisympäristöissä voi erilaisilla kalusteratkaisulla mahdollistaa erilaisia toimintoja; kohtaamista, tekemistä ja keskittymistä. Aulatiloissa on mahdollisuus monenlaiseen tekemiseen.  Aulassa on esim. koulukirjasto, kuntopyörät, jotka tarjoaa mahdollisuuden virkistäytymiseen. Käytämme opetuksessa luottamuksen vyöhykettä, joka mahdollistaa oppilaiden työskennellä oppimisympäristöjen ulkopuolella hyödyntäen koulun yhteisiä tiloja.

Monitoimitilaa pyritään hyödyntämään mahdollisemman paljon ruokailujen ulkopuolella. Monitoimitilassa on ruokapöytien lisäksi näyttämö ja minikeittiö. Monitoimitilan ohella voivat iltakäyttäjät myös hyödyntää liikuntasalia ja Art Housea. Koulumme on monipuolinen toimintakeskus, joka on oppimisympäristönä uuden opetussuunnitelman mahdollistaja sekä eri toimijoiden ja kyläyhteisön aktiivisessa käytössä.

Toiminnallisuudessa painotetaan uudistetun opetussuunnitelman mukaista vuorovaikutteista oppimista, liikkumista, tutkimista sekä taiteellista kokemista ja ilmaisemista. Koulun oppimis- ja toimintaympäristö mahdollistaa yhteistoiminnallisen ja ilmiöpohjaisen oppimisen ja monipuolisten pedagogisten ratkaisujen toteuttamisen. Toimintaympäristöt ovat joustavia, monimuotoisia ja oppijalähtöisiä. Toimintaympäristöt mahdollistavat monenlaisten oppijoiden ja oppimistyylien tarpeiden huomioimisen. Oppimisympäristökäsite sisältää mm. fyysisen, psyykkisen ja sosiaaliset ulottuvuuden. Lähtökohtana on, että opiskelu ja opetuksen toteutus muuttuu oppilaskeskeiseksi perinteisen opettajakeskeisyyden sijasta. Muuntuvat oppimisympäristöt mahdollistavat sen, että luokka-asteet voivat työskennellä kaikissa tiloissa. Joka vuosi tarkastellaan, mikä oppimisympäristö on soveliain esim. neliöiden suhteen opetusryhmille.

 

 

Koulun tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko39

27 September 2021 Thursday
28 September 2021 Thursday
29 September 2021 Thursday
30 September 2021 Thursday
1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday

Viikko40

4 October 2021 Thursday
7 October 2021 Thursday
8 October 2021 Thursday
9 October 2021 Thursday
10 October 2021 Thursday

Viikko41

11 October 2021 Thursday
12 October 2021 Thursday
13 October 2021 Thursday
14 October 2021 Thursday
16 October 2021 Thursday
17 October 2021 Thursday

Viikko42

18 October 2021 Thursday
19 October 2021 Thursday
20 October 2021 Thursday
21 October 2021 Thursday
22 October 2021 Thursday
23 October 2021 Thursday
24 October 2021 Thursday

Viikko43

25 October 2021 Thursday
27 October 2021 Thursday
29 October 2021 Thursday
30 October 2021 Thursday
31 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Seuraavat tapahtumat

Seurakunnan päivänavaus

Vaihtoehtoinen toiminta:
aihe: YK
tavoite: oppilas tietää, mikä on YK ja mikä on sen toiminta
sisältö: draaman avulla pidetään YK:n kokous
Näytä lisääNuoli alas - Näytä lisää tulevia tapahtumia

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä