Koulun toimenpiteet
Oppilashuolto
Oppilashuollolla tarkoitetaan huolenpitoa oppilaiden oppimisesta ja psyykkisestä, fyysisestä ja sosiaalisesta hyvinvoinnista. Koulukohtainen oppilashuollon suunnitelma päivitetään syksyn yhteisöllisen oppilashuollon kokouksessa ja se on lokakuussa nähtävissä koulun pedanet -sivuilla.
Pulkonkosken koululla toimii koulukohtainen yhteisöllinen oppilashuoltoryhmä. Ryhmän koolle kutsujana toimii rehtori. Ryhmään kuuluvat rehtori ja luokanopettajat, huoltajien edustaja (vanhempainyhdistys nimeää) ja mahdollisuuksien mukaan oppilaskunnan nimeämä oppilaiden edustaja. Lisäksi ryhmään kuuluu vakituisesti koulupsykologi, koulukuraattori sekä kouluterveydenhoitaja. Tarpeen mukaan palaveriin kutsutaan myös koululääkäri koulunkäynninohjaaja. Mukaan voidaan kutsua myös lastenhuollon tai yhteistyötahojen edustajia.
Koulukuraattori- ja koulupsykologipalvelut ovat osa kouluissa tehtävää oppilashuoltotyötä. Koulupsykologi ja koulukuraattori koordinoivat ja kehittävät oman ammattialansa osalta oppilashuoltotyötä koulussa, osallistuvat koko kouluyhteisön hyvinvointia edistävään työhön sekä etsivät ratkaisuja tukea tarvitsevien oppilaiden auttamiseksi.
Koulukuraattorilta saa apua, kun lapsella tai nuorella on pulmia koulunkäynnissä (esim. levottomuus, poissaolot, koulumotivaatio), kaverisuhteissa tai hänen elämässään tapahtuu muutoksia, jotka vaikuttavat koulunkäyntiin. Koulupsykologi on apuna lapsen tai nuoren oppimiseen, keskittymiseen, tunne-elämään ja käyttäytymiseen liittyvissä huolissa.
Koulukuraattori ja koulupsykologi työskentelevät tarvittaessa työparina. Lapselle ja nuorelle mietitään ja sovitaan yhdessä huoltajan kanssa tarvittava tuki. Tarvittaessa tehdään yhteistyötä myös muiden lasten ja nuorten palveluissa työskentelevien asiantuntijoiden kanssa. Vanhemmat tai oppilas itse voivat ottaa yhteyttä koulukuraattoriin tai koulupsykologiin. Yhteyttä voivat ottaa myös esimerkiksi opettaja tai terveydenhoitaja. Oppilashuoltotyö on luottamuksellista. Koulukuraattori ja koulupsykologi ylläpitävät asiakkaistaan erillistä rekisteriä, johon tallennetaan asiakassuhteen kannalta välttämättömät tiedot. Tiedot ovat salassa pidettäviä.
Yhteyden koulupsykologiin ja –kuraattoriin saa parhaiten puhelimitse, koulukuraattori Merja Räsänen (ma-pe) puh. 044 7488 699 ja koulupsykologi Sari Konttinen (ma-ke) 044 7184 096. Koulukuraattori käy koululla säännöllisesti noin kerran kuukaudessa tai sovitusti. Oppilaan asioissa voidaan tavata myös osoitteessa Maaningantie 32 (perheneuvolan tilat). Koulupsykologi käy Pulkonkosken koululla sovitusti tai oppilaan asioissa tavataan osoitteessa Maaningantie 32 (perheneuvolan tilat).
Lisätietoja kaupungin sivuilta:
http://www.kuopio.fi/web/opetus-ja-koulutus/koulupsykologi-ja-kuraattoripalvelut
Erityisopetus
Koulullamme annetaan osa-aikaista erityisopetusta. Tänä lukuvuonna koululla on käytössä 3 viikkotuntia osa-aikaista erityisopetusta. Kaupungin erityisopetuksen periaatteisiin voitte perehtyä osoitteessa: http://www.kuopio.fi/web/opetus-ja-koulutus/erityisopetus
Kouluterveydenhuolto
Kouluterveydenhoitaja Vuokko Kinnunen käy koulullemme kuukauden ensimmäisenä tiistaina. Oppilaan kouluaikaisista lääkärintarkastuksista, erityisruokavalioista ja yleensä kouluterveydenhuoltoon liittyvistä asioista saatte lisätietoja kaupungin kouluterveydenhuollon sivuilta:
http://www.kuopio.fi/web/terveyspalvelut/kouluterveydenhuolto
Huoltajia pyydetään huomioimaan erityisruokavalioiden ilmoittaminen koululle kouluterveydenhoitajan kautta. Yhteystiedot: Vuokko Kinnunen 044 7488 688 tai vuokko.kinnunen@kuopio.fi
Iltapäivätoiminta
Pulkonkosken koululla toimii IP-kerho, johon osallistuu sekä perusopetuksen oppilaita että varhaiskasvatuksen järjestämän esiopetuksen oppilaita. Kerho toimii koululla maanantaista perjantaihin klo 12.20-17 välisenä aikana.
Lisätietoja kaupungin iltapäivätoiminnasta:
http://www.kuopio.fi/web/opetus-ja-koulutus/perusopetuksen-iltapaivatoiminta
Koulullamme järjestetään aamupäivätoimintaa.
Kulttuuripalvelut:
Koulun luokat osallistuvat mahdollisuuksien mukaan Kulttuuri Polku-hankkeisiin:
1. luokat Kirjastopolulle
2. luokat Taidepolulle
3. luokat Museopolulle
4. luokat Mediapolulle
5. luokat Ympäristöpolulle
6. luokat Tanssipolulle.
Tänä lukuvuonna osallistumme parillisten luokkien poluille.
Osallistumme mahdollisuuksien mukaan myös muihin kaupungin järjestämiin tapahtumiin. Koulullamme voi käydä myös kulttuurialan vierailijoita. Lisäksi vanhempainyhdistys voi tarjota oppilaille mahdollisuuden osallistua erilaisiin kulttuuritapahtumiin.
Kodin ja koulun yhteistyönä järjestetään noin kaksi kertaa vuodessa yhteinen tapahtuma, joissa esitetään oppilaiden esittämää ohjelmaa.
Liikuntapalvelut:
Koulumme osallistuu lukuvuoden aikana järjestettäviin kaupungin ja Maaningan seudun liikuntatapahtumiin ja -koulutuksiin. Olemme mukana Liikkuva koulu - hankkeessa.
Ruokailu:
Ruokailemme kolmessa vuorossa. 1. - 6. luokat ruokailevat klo 10.45, 11.00 ja 11.15. Esikoululaiset ruokailevat klo 10.30 alkaen. Opettajat toteuttavat ravitsemus- ja tapakasvatusta ruokailun yhteydessä. Opettaja valvoo oman ryhmänsä ruokailua sekä huolehtii osaltaan ruokarauhasta. Ruokailuun on varattu aikaa max 30 minuuttia.
Servica tarjoaa maksullisen välipalan iltapäivisin sen ostaneille oppilaille.
Koulukuljetus:
- Koulukuljetukset järjestää Liikenne Partanen.
- Koulukuljetukset saapuvat koulullemme aamuisin klo 7.50 - 8.15 välisenä aikana.
- Kuljetusten aamuvalvonnoista huolehtivat koulunkäynninohjaajat.
- Kuljetusohjeet ja -aikataulut on jaettu jokaisen kuljetusoppilaan kotiin heti ensimmäisenä koulupäivänä. Muutoksista tiedotetaan tarpeen mukaan koteihin wilman kautta.
Välituntivalvonnat:
- Välituntivalvonnat on jaettu päivittäin opettajien kesken.
- Aamupäivän välitunneilla ulkona on aina kaksi valvojaa, opettaja ja koulunkäynninohjaaja.
- Iltapäivisin valvojana toimii luokanopettaja.
- Välituntivalvonnat merkitään opettajien lukujärjestyksiin sekä lisäksi opettajien ja koulunkäynnin ohjaajien välituntivalvontalistat ovat opettajanhuoneen ilmoitustaululla.