Karttulan Kissakuusenkoulu

Ajankohtaista (ilmoitustaulu)


Wilmaan kirjautumisen ongelmat

Jos et ole päässyt kirjautumaan puhelimella Wilmaan lähiaikoina, syynä on Wilmaan tehdyt päivitykset. Alla on ohje, jonka avulla ongelma saattaa korjautua.

****************

Puhelin tai tabletti kannattaa ensi päivittää uusimpaan käyttöjärjestelmäversioon. Päivityksen jälkeen kannattaa kokeilla wilman toimivuutta uudestaan. Jos wilma ei vieläkään toimi selaimen kautta, seuraavaksi kannattaa kokeilla alla olevaa ohjetta.


Ohje sertifikaatin asennukseen puhelimessa / tabletissa

  1. Mene laitteella osoitteeseen https://www.ssl.com/repository/SSLcomRootCertificationAuthorityRSA.crt
    2. Lataa tiedosto
    3. Avaa tiedosto
    4. Jos puhelimessasi on suojakoodi, kysyy asennus suojakoodia.
    5. Anna sertifikaatille nimi esim. Wilma
    6.  Hyväksy sertifikaatin asennus painamalla ”OK”

Termit voivat vaihdella laitemallista riippuen. Sertifikaatin saa asennettu latauksen jälkeen myös puhelimen asetuksista > turvallisuus/suojaus.

Osalla käyttäjistä sertifikaatti on pitänyt poistaa ja asentaa uudestaan.




Peda.net-sivujen päivitys

Koulumme sivut on päivitetty. Alla on listausta muutoksista:
  • Oppilaalle-sivulle on lisätty heti alkuun uusi tekstikenttä nimeltä "Usein kysytyt kysymykset", johon on kerätty vastauksia oppilaita usein askarruttaviin asioihin.
  • Valinnaisaineet-sivu on siirretty sinne, mistä muutkin oppiaineet löytyvät eli kohtaan "Oppiaineet" pääsivulla.
  • Uusille sivuille tai paljon muuttuneille sivuille on kirjoitettu alkuun tekstikenttä otsikolla "Mitä täältä löytyy?", johon on kirjoitettu lyhyt kuvaus sivun sisällöstä.
  • Sivuilta on siirretty kaikki vanha materiaali ja tyhjät sivut uuteen paikkaan nimeltä "Vanhat materiaalit", joka löytyy pääsivulta alimpana vasemmalla olevassa valikossa.
  • Myös henkilökunnan sivuilta on karsittu paljon materiaalia samalla logiikalla pois.
  • Lisäksi monia kosmeettisia muutoksia (tekstien ulkoasua, sivujen nimiä yms.) on tehty päivitysten yhteydessä.
Sivujen päivitys jatkuu talven mittaan, kun uusia päivitysehdotuksia tulee.

Karttulan Kissakuusenkoulu

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 5

30 January 2023 Thursday
31 January 2023 Thursday
1 February 2023 Thursday
2 February 2023 Thursday
3 February 2023 Thursday
4 February 2023 Thursday
5 February 2023 Thursday

Viikko 6

6 February 2023 Thursday
7 February 2023 Thursday
8 February 2023 Thursday
9 February 2023 Thursday
10 February 2023 Thursday
11 February 2023 Thursday
12 February 2023 Thursday

Viikko 7

13 February 2023 Thursday
14 February 2023 Thursday
15 February 2023 Thursday
16 February 2023 Thursday
17 February 2023 Thursday
18 February 2023 Thursday
19 February 2023 Thursday

Viikko 8

20 February 2023 Thursday
21 February 2023 Thursday
22 February 2023 Thursday
23 February 2023 Thursday
24 February 2023 Thursday
25 February 2023 Thursday
26 February 2023 Thursday

Viikko 9

27 February 2023 Thursday
28 February 2023 Thursday
1 March 2023 Thursday
2 March 2023 Thursday
3 March 2023 Thursday
4 March 2023 Thursday
5 March 2023 Thursday
Ilmoittautuminen

Karttulan Kissakuusenkoulu

Karttulan Kissakuusenkoulu on yhtenäiskoulu, joka sijaitsee Länsi-Kuopiossa, Karttulan taajamassa.

Koulun osoite on Kissakuusentie 20. Oppilaita on yhteensä reilu 240.

Kissakuusentie 20 tontille on syksyllä 2018 valmistunut uusi ajanmukainen koulurakennus.

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä