Karttulan Kissakuusenkoulu

Ajankohtaista (ilmoitustaulu)

Yhteisöllinen oppilashuoltoryhmä 2.11.2021 klo 8.00

Paikka: Näre / Teams (kutsun saaneet) 

  1. Kokouksen avaus (Check in) 
  2. Kokouksen muistio 
  3. Vanhempainyhdistyksen asiat
  4. Koulun TEAviisari -kyselyn täyttäminen

    Terveyden ja hyvinvoinnin edistäminen peruskouluissa -tiedonkeruu

  5. Oppilashuollon liitepäivitykset
  6. Kokouksen päättäminen (Check out) 




Wilmaan kirjautumisen ongelmat

Jos et ole päässyt kirjautumaan puhelimella Wilmaan lähiaikoina, syynä on Wilmaan tehdyt päivitykset. Alla on ohje, jonka avulla ongelma saattaa korjautua.

****************

Puhelin tai tabletti kannattaa ensi päivittää uusimpaan käyttöjärjestelmäversioon. Päivityksen jälkeen kannattaa kokeilla wilman toimivuutta uudestaan. Jos wilma ei vieläkään toimi selaimen kautta, seuraavaksi kannattaa kokeilla alla olevaa ohjetta.


Ohje sertifikaatin asennukseen puhelimessa / tabletissa

  1. Mene laitteella osoitteeseen https://www.ssl.com/repository/SSLcomRootCertificationAuthorityRSA.crt
    2. Lataa tiedosto
    3. Avaa tiedosto
    4. Jos puhelimessasi on suojakoodi, kysyy asennus suojakoodia.
    5. Anna sertifikaatille nimi esim. Wilma
    6.  Hyväksy sertifikaatin asennus painamalla ”OK”

Termit voivat vaihdella laitemallista riippuen. Sertifikaatin saa asennettu latauksen jälkeen myös puhelimen asetuksista > turvallisuus/suojaus.

Osalla käyttäjistä sertifikaatti on pitänyt poistaa ja asentaa uudestaan.




Peda.net-sivujen päivitys

Koulumme sivut on päivitetty. Alla on listausta muutoksista:
  • Oppilaalle-sivulle on lisätty heti alkuun uusi tekstikenttä nimeltä "Usein kysytyt kysymykset", johon on kerätty vastauksia oppilaita usein askarruttaviin asioihin.
  • Valinnaisaineet-sivu on siirretty sinne, mistä muutkin oppiaineet löytyvät eli kohtaan "Oppiaineet" pääsivulla.
  • Uusille sivuille tai paljon muuttuneille sivuille on kirjoitettu alkuun tekstikenttä otsikolla "Mitä täältä löytyy?", johon on kirjoitettu lyhyt kuvaus sivun sisällöstä.
  • Sivuilta on siirretty kaikki vanha materiaali ja tyhjät sivut uuteen paikkaan nimeltä "Vanhat materiaalit", joka löytyy pääsivulta alimpana vasemmalla olevassa valikossa.
  • Myös henkilökunnan sivuilta on karsittu paljon materiaalia samalla logiikalla pois.
  • Lisäksi monia kosmeettisia muutoksia (tekstien ulkoasua, sivujen nimiä yms.) on tehty päivitysten yhteydessä.
Sivujen päivitys jatkuu kevään mittaan, kun uusia päivitysehdotuksia tulee.

Karttulan Kissakuusenkoulu

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko39

27 September 2021 Thursday
28 September 2021 Thursday
29 September 2021 Thursday
30 September 2021 Thursday
1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday

Viikko40

4 October 2021 Thursday
5 October 2021 Thursday
6 October 2021 Thursday
7 October 2021 Thursday
8 October 2021 Thursday
9 October 2021 Thursday
10 October 2021 Thursday

Viikko41

11 October 2021 Thursday
12 October 2021 Thursday
13 October 2021 Thursday
14 October 2021 Thursday
15 October 2021 Thursday
16 October 2021 Thursday
17 October 2021 Thursday

Viikko42

18 October 2021 Thursday
19 October 2021 Thursday
20 October 2021 Thursday
21 October 2021 Thursday
22 October 2021 Thursday
23 October 2021 Thursday
24 October 2021 Thursday

Viikko43

25 October 2021 Thursday
26 October 2021 Thursday
27 October 2021 Thursday
28 October 2021 Thursday
29 October 2021 Thursday
30 October 2021 Thursday
31 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Karttulan Kissakuusenkoulu

Karttulan Kissakuusenkoulu on yhtenäiskoulu, joka sijaitsee Länsi-Kuopiossa, Karttulan taajamassa.

Koulun osoite on Kissakuusentie 20. Oppilaita on yhteensä reilu 240.

Kissakuusentie 20 tontille on syksyllä 2018 valmistunut uusi ajanmukainen koulurakennus.

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä