Koulun toimenpiteet
Yleistä:
Kuopiossa on käytössä koulukohtainen kokonaisbudjetti, joka sisältää mm. opetuksen järjestämisen, palveluiden ja tarvikkeiden hankintaan kohdennetut määrärahat. Koululle annettujen määrärahojen käytössä noudatetaan tarkkaa suunnittelua sekä seurantaa. Suunnittelussa hyödynnetään edellisen vuoden toteumaa, joka suhteutetaan oppilasmääriin ja erityistarpeisiin lukuvuosittain.
Hankintasuunnitelmissa mm. oppimateriaalien ja –kirjojen osalta käytetään vuoroperiaatetta. Kaikki hankinnat pyritään tekemään keskitetysti annettujen hankintaohjeiden ja –kanavien kautta. Pitkin lukuvuotta käyttösuunnitelmaa tarkennetaan todellisia tarpeita vastaavaksi.
Palautetta otetaan vastaan opettajilta, oppilailta sekä huoltajilta, jotta määrärahat voidaan kohdentaa oikein ja tarkoituksenmukaisesti. Kirjahankinnat suunnitellaan niin, että oppikirjasarjoja voidaan uudistaa ja sähköistä materiaalia hyödyntää. Ne opettajat, joille on annettu kohdennettuja määrärahoja ovat velvoitettuja seuraamaan oman osuutensa toteutumista jo hankintavaiheessa.
Fyysinen ympäristö:
Koulurakennus on peruskorjattu vuonna 2010, joten se on melko hyvässä kunnossa. Lukuvuonna 2017-2018 on suoritettu korjaavia remonttitoimenpiteitä. Kaikissa luokissa on ajanmukaiset kalusteet ja TVT-laitteisto. Kiinteistön ylläpidosta vastaa kaupunki / tilakeskus.
Koulun toiminnassa pyritään lisäämään oppilaiden aktivointia välituntisin ja oppituntien toiminnallisuutta lisäämällä.
Koulun tiloissa toimii koululaisten iltapäivätoiminta, konservatorio sekä kansalaisopisto. Koulun sali on aktiivisessa käytössä
TVT:
Koulullamme on hyvin iPadeja oppilaiden käytössä sekä parikymmentä näppäimistöllä varustettua hybridiä. Lisäksi viereisen yläkoulun ATK-luokkaa voi varata mahdollisuuksien mukaan. Myös oppilaitten omien laitteiden käyttöä voidaan huomioida opetuskäytössä.
Opetussuunnitelma lisää tietotekniikan käyttöä opetuksessa, joten laitteiden uusimiselle on tarvetta jatkossakin.
Koulukohtainen TVT-suunnitelma
Koulujen henkilöstön TVT-osaamista kehitetään tehokkaalla digimentor ja –tutor toiminnalla. Henkilöstöä koulutetaan säännöllisesti. Koulun sisällä toimii vertaistuki eli osaavampi opettaa ja tukee muuta henkilöstöä. Henkilöstö osallistuu säännöllisesti osaamiskartoituksiin, jotta havaitaan asiat, joihin koulutusta tarvitaan (kohdennetaan). Kaikilla on myös velvollisuus pyytää ohjausta /koulutusta tarpeen niin vaatiessa.
Koululla on kalenteri, josta TVT-mentorin/-tutorin tunteja varataan. Opettajan oma tuntisuunnitelma on pohjana näille yhteisille tunneille. Varauslistaa seurataan, että kaikki opettajat käyttävät tasapuolisesti sekä digimentorin, että digitutorin tunteja/resurssia. Tässä huomioidaan kuitenkin opettajien erilainen tuen tarve, jotta enemmän tukea tarvitsevat saavat riittävästi resurssia. Digitutoreille on varattu lukujärjestyksiin koulupäivän sisälle riittävästi aikaa, jotta tehokas tutorointi onnistuu luokissa oppilaiden koulupäivien sisällä.
Tutoropettajan resurssin käyttösuunnitelma Juantehtaan koulussa 2019-2020:
- tutor ohjaa yhdessä opettajan parina TVT:n harjoittelua
- tutor suunnittelee tunnin luokanopettajan kanssa
Suunnitelmissa on TVT- taitojen opettaminen myös kummiluokkatoiminnan kautta.
Tutoropettajan vastuulle jää vetovastuu ops:n TVT- taitojen palastelemisesta vuosiluokille (esim. vuosikellomuodossa).
Koulujen laitteet ovat jatkuvasti toimintakunnossa ja helposti saatavilla. Kaikki henkilöt tietävät missä laitteita säilytetään. Wilmassa on iPadien sekä hybridien varauslista, josta opettaja varaa tarvitsemansa laitteet määrätyksi ajaksi. Tämä varmistaa sen, että laitteita on riittävästi käytössä silloin kun oppilaat/opettajat niitä tarvitsevat.
Koulun seinällä on luokkakohtaiset TVT-tavoitteet näkyvillä. Jokainen luokanopettaja käy tunneillaan läpi/opettaa vaadittavat asiat ja tarvittaessa pyytää apua TVT-tutorilta tai muilta opettajilta.
Teknisen tuen vastuuhenkilö on ArtoTirkkonen 2019-2020. Pedagogisen tuen TVT-tutor on Nadja Hakkarainen. Pedagogiikkaa kehitetään yhteistyössä koko opettajakunnan kanssa.
Tavoitteet:
- Oppimisympäristön / laitteiden toimintavarmuus ja riittävyys
- Hyvä perusopetus uutta opetusteknologiaa hyödyntäen
- Kannustavan, oppimismyönteisen ilmapiirin edistäminen oppilaiden osallisuutta lisäten
- TVT-suunnitelman toteuttaminen