Terhi-opo Erasmus-kurssilla Lissabonissa 25.–29.5.2026
Osallistuin toukokuussa 2026 Erasmus+-koulutukseen Portugalin Lissabonissa. Vietin intensiivisen ja antoisan viikon Learning Together -organisaation järjestämällä Wellbeing First – Stress Relief Strategies -kurssilla. Koulutus tarjosi syvällisen katsauksen stressin fysiologisiin, sosiologisiin ja psykologisiin mekanismeihin sekä antoi käytännön työkaluja oman hyvinvoinnin johtamiseen ja opiskelijoiden hyvinvoinnin ja jaksamisen tukemiseen arjessa. Eurooppalaista vuorovaikutusta ja hyvien käytänteiden jakamista rikastutti se, että kurssilla oli osallistujia useista eri maista, kuten Puolasta, Sloveniasta, Espanjasta ja Italiasta.
Kurssipaikkana toimi Lissabonin keskustassa sijaitsevan hotellin kokoustila ja tuurilla omakin majapaikka sijaitsi kävelymatkan päässä kurssipaikasta. Saimme nimittäin kurssipaikan sijainnin tietoomme vain noin kolme viikkoa ennen kurssin alkamista. Aamut alkoivat virkistävällä kävelymatkalla kesäisen Lissabonin kaduilla kohti koulua. Opiskelu tapahtui päivittäin sisätiloissa klo 8.30–14.00. Opetus oli rakennettu toimivasti ja monipuolisesti: se koostui teoreettisista luento-osuuksista, ohjatuista keskusteluista sekä erilaisista toiminnallisista harjoituksista. Kurssilla hyödynnettiin läsnäolo-, vuorovaikutus-, kuuntelu- ja hengitysharjoituksia, ryhmätehtäviä, draamapedagogiikkaa sekä henkilökohtaisia itsearviointeja. Erilaisissa kokoonpanoissa käydyt keskustelut avasivat kiinnostavalla tavalla sitä, miten samankaltaisten hyvinvointihaasteiden parissa oppilaitoksissa työskennellään eri puolilla Eurooppaa. Keskusteluissa kävi myös ilmi se, kuinka hyvin asiat kuitenkin Suomessa ovat eli esimerkiksi opettajan ei tarvitse itse ostaa itselleen tietokonetta tai muita työvälineitä.
Kurssin alussa keskityttiin tutustumiseen, turvallisen tilan luomiseen ja luottamuksen rakentamiseen. Erilaiset harjoitukset hitsasivat osallistujat yhteen ja mahdollistivat syvällisen kokemusten jaon. Hyvinvointikokemusta ei muodostu, eikä oppimista tapahdu aikuisillakaan, jos osallistujat eivät koe olevansa osa turvallista ryhmää. Alussa keskityttiin myös hyvinvoinnin esteisiin, kuten stressin tunnistamiseen, uupumuksen merkkeihin ja mahdollisten omien stressioireiden kartoittamiseen. Kurssilla korostettiin sitä, että stressi ei ole pelkästään mielentila vaan kokonaisvaltainen fysiologinen reaktio, joka oireilee usein ensimmäisenä kehossa. Tämän ymmärtämiseksi kurssilla perehdyttiin polyvagaaliseen teoriaan, joka selittää autonomisen hermostomme toimintaa ja sen vaikutusta turvallisuuden ja uhan kokemuksiin. Opimme, miten hermostollinen itsesäätely (self-regulation) pettää pitkittyneessä stressissä ja laukaisee selviytymisreaktioita. Nämä reaktiot esiteltiin neljän F-mallin kautta ja ovat havaittavissa myös lukiolaisilla.
4F: hermoston neljä automaattista selviytymisreaktiota
Yksi kurssin tärkeimmistä oivalluksista oli se, että pelkät rauhoittumis- ja rentouttamisharjoitukset ovat turhia, jos omat arjen toimintamallit ja erityisesti ajatusmallit ruokkivat jatkuvaa stressiä. Tämän vuoksi kurssilla paneuduttiin emotionaalisen resilienssin kasvattamiseen kognitiivisen uudelleenmuotoilun avulla. Työhyvinvointi ja opiskelukyky eivät ole tuuria tai sattumaa, vaan ne vaativat itsensä johtamista, tietoisia valintoja ja päivittäisiä tekoja. Hyvinvoinnin rakenteelliseksi tueksi esiteltiin positiivisen psykologian PERMA-malli (positiiviset tunteet, uppoutuminen, ihmissuhteet, merkitys ja aikaansaaminen), jonka avulla elämän eri osa-alueita voi tasapainottaa. Jokaisen niin opettajan kuin opiskelijankin tulisi löytää oma ”Why”, jolloin hyvinvointiteot ja teot ylipäänsä kumpuavat omista arvoista.
Kurssin lopputyönä jokainen osallistuja laati itselleen henkilökohtaisen hyvinvointisuunnitelman, jonka avulla opittuja asioita viedään käytäntöön omassa arjessa. Lissabonin inspiroiva ympäristö, asiantunteva opetus ja tiivis kokemusten vaihto eri maalaisten kollegoiden kanssa tekivät viikosta ammatillisesti erittäin antoisan. Suuri kiitos koulumme Erasmus-työstä ja sen tarjoamasta mahdollisuudesta oppia, osallistua ja parantaa kielitaitoa!
Iloista yhdessäoloa turvallisessa ryhmässä
Vastavalmistuneet kurssilaiset illallisella Lissabonin pimenevässä illassa