Tietoa ja taitoa sekä juhlaa ja arkea

Lukiossa tapahtuu

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 48

28 November 2022 Thursday
29 November 2022 Thursday
30 November 2022 Thursday
1 December 2022 Thursday
2 December 2022 Thursday
3 December 2022 Thursday
4 December 2022 Thursday

Viikko 49

6 December 2022 Thursday
7 December 2022 Thursday
8 December 2022 Thursday
9 December 2022 Thursday
10 December 2022 Thursday
11 December 2022 Thursday

Viikko 50

12 December 2022 Thursday
13 December 2022 Thursday
14 December 2022 Thursday
15 December 2022 Thursday
16 December 2022 Thursday
17 December 2022 Thursday
18 December 2022 Thursday

Viikko 51

19 December 2022 Thursday
20 December 2022 Thursday
21 December 2022 Thursday
22 December 2022 Thursday
23 December 2022 Thursday
24 December 2022 Thursday
25 December 2022 Thursday

Viikko 52

26 December 2022 Thursday
27 December 2022 Thursday
28 December 2022 Thursday
29 December 2022 Thursday
30 December 2022 Thursday
31 December 2022 Thursday
1 January 2023 Thursday
Ilmoittautuminen

POISSAOLOJEN ILMOITTAMINEN

Lukio edellyttää opiskelijalta omaehtoista vastuullista toimintaa ja jatkuvaa määrätietoista työtä. Lukiolain mukaan lukiolainen on velvollinen osallistumaan opetukseen, jollei hänen poissaololleen ole perusteltua syytä. Oppivelvollisuuslain mukaan oppivelvollisen huoltajan on huolehdittava siitä, että oppivelvollinen suorittaa oppivelvollisuuden.

 

Kuusankosken lukiossa käytetään Wilma-järjestelmää poissaolojen ilmoittamisessa, selvittämisessä ja seurannassa. Opiskelija voi olla pois opintojaksoilta vain perusteltujen syiden vuoksi (esimerkiksi sairaus). Huoltajan on selvitettävä oppivelvollisen opiskelijan poissaolot Wilmassa tai muulla luotettavalla tavalla välittömästi poissaolon tapahduttua. Edellä mainittu toimintatapa koskee myös ei-oppivelvollisen opiskelijan huoltajaa. Täysi-ikäinen opiskelija voi selvittää poissaolot itse; tarvittaessa kouluterveydenhoitajan tai lääkärin todistuksella.

 

Muut kuin sairaudesta johtuvat poissaolot anotaan seuraavasti:

  • yksittäinen oppitunti ja osapäivä ryhmänohjaajalta Wilman kautta
  • 1-5 päivää ryhmänohjaajalta Wilman kautta tai erillisellä anomuksella (ryhmänohjaaja merkitsee Wilmaan myöntämänsä luvan)
  • yli 5 päivää rehtorilta Wilman kautta tai erillisellä anomuksella, erillinen päätös, merkitään Wilmaan

 

Mikäli huoltajalla ei ole Wilma-tunnuksia, ottakaa yhteyttä lukiosihteeriin p. 02061 54110.

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä