Mesikämmenten viikko 38 🍁🌧️🍁

Maanantaina oli päiväkotimme suunnittelu-ja arviointipäivä.

Tiistaina leikimme sisällä ja ulkona ja viiskarit tekivät Sarin kanssa matematiikkatehtäviä ulkoleikkien jälkeen. Sisällä muovailtiin, rakenneltiin, leikittiin kotileikkiä ja ajeltiin autoilla.

Keskiviikkona oltiinkin ihan Sikinsokin leikeissä. Ulkona satoi välillä kaatamalla ja sitten taas aurinko lämmitti. Pojat kaivoivat hienon järvenkuopan hiekkikselle ja täyttivät sen vedellä. Tulipas kivaa puuhaa! Sateelle kiitos 💙

Torstaina saimmekin tutustua jalkapalloiluun, koulutimme jalkapalloa kaikenlaisiin temppuihin ja oli meillä lystiä 😍 Lämmin kiitos KTP:n valmentaja-Minnalle 💚
Viiskarit leikkelivät painamiaan käden kuvia irti kartongista. ✂️
Ulkona jatkui rekkarallia ja hiekkaleikit sekä sählypelit. Jotkut etsivät kultaa ison kiven rapautuvista kivistä.
Vihanneksia ja juureksia maisteltiin lorujen siivittämänä. Rohkeita lapsia meillä on, kun uskalsivat mutustella kaikenvärisiä tarjottavia.

Perjantaina Viiskarit marssivat eskariin, leikkimään sisätiloihin. Sepä oli samalla mahdottoman jännää ja mukavaa. Kotiinviemisiksi saatiin ihanat sydänheijastimet. Kiitos hyvästä vastaanotosta, seuraavaksi nähdään meillä päiväkodilla!
Muilla oli Tarja Tissarin luotsaama tunnetaitohetki, jossa keskusteltiin tuikitärkeistä sosiaalisista taidoista, harjoitusten kera.