Vihreän lipun oppeja metsässä

Keskiviikkona 18.1. Mesikämmenet lähtivät metsään käymään läpi joulukuisen Vihreän lipun raadin oppeja liittyen luonnon talvitilaan.

Metsässä liikuttiin kuinkas muuten, kuin metsäneläinten lailla. Metsäneläimet eivät kylläkään liittyneet heille ominaisin tavoin, vaan enimmäkseen hassusti: hirvet sarvet pystyssä kahdella jalalla, karhut urheasti nelinkontin liikettä hidastavasta hangesta huolimatta. Jänikset pomppivat eteenpäin, haastavan hengästyttävää touhua sekin. Huh, ottaapa kunnon päälle liikkua kuin eläin!

Aivan ensin etsittiin hangesta laminoituja eläimien ja kasvien kuvia. Keskusteltiin yhdessä, miten eri eläimet viettävät talvea? Matelijat, sammakkoeläimet ja osa nisäkkäistäkin nukkuvat talvella. Millaisia talvipesiä ne eläimet oikein rakentavat? Minne lähtevät linnut talveksi, malttaako jotkut jäädä Suomeenkin? Mitkä eläimet vaihtavat väriä ja vaihtavatko vaaleampaan, vai tummempaan suuntaan? Miten taas puille käy talvella? Entäs kasvit, kuinka niille käy lumipeitteen alla? Kuvien etsiminen oli syvässä hangessa niin rankkaa, että lapset tahtoivat lepotauon. Moni vastasikin kysymyksiin selällään. Miksikäs ei: liikunta on tärkeää, mutta niin on lepokin!

Riimiteltiin vielä lopuksi:

Kaikkialla on valkoista lunta,
karhu nukkuu sikeää talvi ------
poikaset syntyvät pesään
vielä pitkä matka on ---------

Matkan varrella koskettiin eri puita, eri kehonosilla. Huomattiin, että mäntyjä on metsässämme paljon!

Lopuksi siirryttiin syvemmälle metsään mallintamaan metsäneläinten jälkiä lumeen. Kerettiin mallintaa ainakin ketun, jäniksen, oravan ja taistelevien lintujen jäljet. Lapset olivat luovia tuossa touhussa; oli erilaisia tapoja päästä haluttuun lopputulokseen.