Karhujen viikko 14
Maanantaina suuntasimme Karhujen kanssa metsään. Lumen alta oli paljastunut paljon keppejä, joista saatiin mahtavat majanrakennukset aikaiseksi.
Leikkien jälkeen kävimme metsässä kierroksella ja keräsimme vastaantulevat roskat pois. Oli mukava huomata että niitä oli siellä aika vähän verrattuna pyörätien reunoihin.
Metsässä kulkiessa tarkkailimme luontoa ja löysimmekin muutamia kevään merkkejä, vaikka päivä olikin todella kylmä.
Kuulimme linnun laulua, huomasimme että lumet olivat pääsiäisen aikana sulaneet vauhdilla, näimme pajunkissoja ja huomasimme että pyörätiet oli putsattu hiekasta.
Yksi varma keväänmerkki on myös se että päiväkodin pihalla pääsee talven jälkeen pyöräilemään. Se vasta olikin kivaa puuhaa pitkästä aikaa!
Viikolla muistuttelimme mieleen kierrätysasioita ja teimme kierrätykseen liittyviä tehtäviä.
Loppu viikosta jumppasimme salissa, hippaleikkejä, lapset tekivät itsestään hoplop radan, jonka jokainen sai vuorotellen pujotella, porkkanamaa leikkiä yms.
Osa lapsista laittoi samettikukan siemeniä multaan, toiveissa että saadaan niitä kesäksi ulos.
Perjantaina lähdimme vielä koko mesikämmen porukka metsään liukurit kainalossa. Lapset olivat ihmeissään että nyt meitä huijataan. Eihän metsässä enää voi laskea mäkeä. Ihme olikin suuri kun metsästä löytyi vielä lunta sen verran että päästiin mäenlaskuun!