Punaisista langoista kiinni

Joulukuu siellä hiipii ovelle pikkuhiljaa ja vuodenvaihde lähestyy. Reilu kolme kuukautta hanketta takana ja tällä hetkellä tilanne on, että on runsaudenpula ideoista ja nyt onkin ollut pakko hahmotella pääpainoalueita, eli punaisia lankoja, hankkeen loppuajaksi.

Mitä nyt on tullut tehtyä: Pedanet-sivut ovat työn alla kokoajan, mutta voi olla, että niiden rakenne tuleekin muuttumaan, nyt kun on tutustunut varhaiskasvatuksen joka päiväiseen rytmiin ja tyyliin – tekisi sivustosta mahdollisimman käytännönläheisen. Varhaiskasvatuksen nettisivut on myös työn alla ja tulevat uudistumaan vuoden loppuun mennessä. Koulun kanssa on aloitettu myös yhteistyökuviot ja suurimpana rastina on kunnan yhteisen TVT-strategian työstäminen yhdessä. Lopputuloksena tulee olemaan opas/materiaali, joka sisältää kunnan TVT-linjauksen varhaiskasvatuksesta perusopetuksen loppuun asti. Lisäksi TVT-laitteiden varausjärjestelyihin on tutustuttu, ja nyt on selvillä kuinka VAKA:kin voi saada kouluta laitteita käyttöönsä. Yksiköissä käytössä olevia iPadeja on harjoiteltu käyttämään ja uusia sovelluksia on saatu ladattua laitteisiin. Lisäksi on ollut kiva huomata, että älytauluja on käytetty lasten kanssa päiväkodilla, nyt kun aikuiset ovat saaneet koulutusta sen käytöstä 😊

Pari viimeistä punaista lankaa sisältää aiheina päiväkodin aistihuoneen ja sen lanseerauksen alkuperäisen käyttötarkoituksen mukaisesti, sekä satupolun raamien luomisen ja toteuttamisen.  

Tiivistetysti hanke siis etenee ja painottuu neljän aihealueen ympärille:

  1. TVT-strategia ja VAKA:n nettisivut
  2. iPadit ja älynäytöt
  3. Aistihuone
  4. Satupolku

Muita tapahtumia kuluneen reilun kuukauden aikana ovat olleet Kamerakynäpedagogiikka -koulutuksen 2. koulutuspäivä, jossa syvennyttiin lisää Kamerakynätehtäviin. Pääsimme jälleen käytännössä suorittamaan tehtäviä ja toteuttamaan Kamerakynäpedagogiikkaa jokaisen tehtävän myötä. Työskentelimme ryhmissä ja ryhmiä vaihdeltiin päivän aikana. Henkilöstö oli suorittanut omat tehtävänsä päivää varten ja nekin käytiin yhdessä läpi. Jatkoa ajatellen, tulen toteuttamaan kameriakynätehtävän/viä lapsiryhmissä viimeistään vuodenvaihteen jälkeen.
Kirjaston kanssa pidin myös palaverin, ja suunniteltiin mahdollisia tulevia yhteistyökuvioita. Lisäksi henkilökunnan digituokioiden pitämistä on jatkettu ja digivinkkivideoiden tekemisen sain aloitettua myös. Ohjeita henkilökunnalle jää siis kuvallisten ohjeiden muodossa, digivinkkivideoina että kasvotusten tapahtuvan perehdytyksen kautta.

Nyt pari viikkoa painottuu varhaiskasvatuksen joulujuhlaesityksen tekemiseen, jossa olen saanut myös sotkettua näppini peliin ja digielementit ovat siinäkin vahvasti läsnä 😊