Yläkoulu

Wilmassa muutoksia

Wilman kirjautumissivun osoite on kittila.inschool.fi. Huomaa myös, että sovellukseenkin täytyy osoite päivittää!

Yläkoulun tapahtumat jne.

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko13

29 March 2021 Thursday
30 March 2021 Thursday
31 March 2021 Thursday
1 April 2021 Thursday
2 April 2021 Thursday
3 April 2021 Thursday
4 April 2021 Thursday

Viikko14

5 April 2021 Thursday
6 April 2021 Thursday
7 April 2021 Thursday
8 April 2021 Thursday
9 April 2021 Thursday
10 April 2021 Thursday
11 April 2021 Thursday

Viikko15

12 April 2021 Thursday
13 April 2021 Thursday
14 April 2021 Thursday
15 April 2021 Thursday
16 April 2021 Thursday
17 April 2021 Thursday
18 April 2021 Thursday

Viikko16

19 April 2021 Thursday
20 April 2021 Thursday
21 April 2021 Thursday
22 April 2021 Thursday
23 April 2021 Thursday
24 April 2021 Thursday
25 April 2021 Thursday

Viikko17

26 April 2021 Thursday
27 April 2021 Thursday
28 April 2021 Thursday
29 April 2021 Thursday
30 April 2021 Thursday
1 May 2021 Thursday
2 May 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Uusi lukuvuosi 2020-21 alkaa!

Aloitamme uuden lukuvuoden keskiviikkona 12.8. 2020 klo 9.

Uusi lukuvuosi starttaa luokanvalvojien opastuksella kotiluokista.
Seiskaluokkalaiset otetaan luokkiin yläkoulun pihalta nimenhuudolla klo 9.

Ensimmäisen koulupäivän aikana tutustutaan uusiin ja vanhoihin luokkakavereihin, kerrataan sääntöjä ja ohjeita sekä käydään läpi edelleen jatkuvaan koronaepidemiaan liittyviä toimintaohjeita.

Koulun toiminta ja tavoitteet lukuvuodelle 2020-21

Koulun tehtävä on tukea oppilaiden kasvua ihmisyyteen ja eettisesti vastuukykyiseen yhteiskunnan jäsenyyteen sekä antaa heille elämässä tarpeellisia tietoja ja taitoja. Koulumme opetuksen tulee edistää sivistystä ja tasa-arvoisuutta yhteiskunnassa sekä oppilaiden edellytyksiä osallistua koulutukseen ja muutoin kehittää itseään elämänsä aikana.

Tavoitteenamme on sivistynyt kansalainen, joka osaa tehdä yhteistyötä ja tuntee vastuun sekä isänmaastaan että lähiympäristöstään. Kittilän yläkoulun käynyt oppilas on kiinnostunut ihmisistä ja elinympäristöstä, antaa arvon kulttuurille, tutuille ja kaukaisille. Meiltä valmistuneet oppilaat osaavat ottaa asioista selvää ja ajattelevat omilla aivoillaan. Koulumme opettaa muuttuvan yhteiskunnan asettamien vaatimusten ratkaisumalleja, antaa oppilaille välineitä elämän hallintaan ja kasvuun kohti aikuisuutta.Tehtävämme on kasvattaa ja opettaa oppilaita kohti aikuisuutta ja itsenäisyyttä antaen heille elämässä tärkeitä tietoja ja taitoja. Teemme sen yhdessä ja tekemällä yhteistyötä niin koulun sisällä kuin kotien ja muiden sidosryhmiemme kanssa.

Koulumme on liikkuva koulu, mikä näkyy sekä oppitunneilla että välitunneilla liikkumiseen aktivoivana toimintana. Koulussamme järjestetään syksyisin ja keväisin liikuntapäivät, oppitunneilla lähdetään usein ulos ja hyödynnetään mahdollisuuksien mukaan ympäristön tarjoamia mahdollisuuksia. Tuemme oppilaidemme ja henkilökunnan jäsenten liikuntaharrastuksia ja pyrkimyksiä mahdollisuuksien mukaan. Oppilaitamme on mukana Lapin urheiluakatemian toiminnassa ja yhteistyössä SBC Levin kanssa toteutettavassa Salibandyakatemia -toiminnassa.

Yhteiskunnan digitalisaatio heijastuu koulussamme opetusmateriaalissa ja opetusvälineistössä sekä niihin liittyvissä hankinnoissa. Henkilökunnan kouluttamisesta pidetään huolta.

Koulumme on kiva-koulu ohjelmassa. Riitoja ja kiusaamistapauksia sovitellaan ensisijaisesti kiva-koulu -mallin mukaisesti. Emme hyväksy kiusaamista ja puutumme siihen. Lukuvuoden yhtenä läpileikkaavana teemana on suvaitsevaisuus ja toisen kunnioittaminen.

Tänä lukuvuonna monialaisen oppimiskokonaisuuden painopisteenä on oppimaan oppimisen taidot. Oppimiskokonaisuus toteutetaan eri aineiden yhteistyössä koko lukuvuoden ajan toteutettavissa projekteissa. Oppiaineet tekevät mahdollisuuksien mukaan yhteistyötä niin oppiaineiden sisällä kuin oppiaineiden rajat ylittäen.

Noudatamme arvioinnissa paikallisessa opetussuunnitelmassa määriteltyä arvioinnin vuosikelloa.

Oppilaat saavat väliarvion syksyllä ja keväällä lukuvuosiarvion. Opettajat käyvät jokaisen oppilaan kanssa arviointikeskustelun vähintään kerran lukuvuodessa.

Erityisopetus on järjestetty pääsääntöisesti integroimalla oppilaat luokkiin. Erityisopettajat ja koulunkäynninohjaajat tukevat tukea tarvitsevia oppilaita heille laadittujen suunnitelmien mukaan.

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä