Sellisti, mezzosopraano Seeli Toivio konsertoi koululla 24.4. klo 13.15-14.00
Hei,
lahtelainen sellisti ja oopperalaulaja-mezzosopraano Seeli Toivio konsertoi ensi keskiviikkona 24.4. klo 13.15-14.00 Kauhavan koulukeskuksessa. Tähän klassisen musiikin konserttiin osallistuvat lukiolaiset ja heidän opettajansa kuudennella oppitunnilla. Auditorioon tullaan 5. ja 6. oppitunnin opettajan johdolla.
Koululaiskonsertissa esittäytyy oikea sello ja sähkösello, sekä laulu. Ohjelma alkaa klassisella Bachilla, sitten tulee ooppera-aariaa, sitten musikaalia, ja otan sähkösellon, jolla esittelen popmusiikkia, lopuksi elokuvamusiikkia. Pirates of the Caribbean, Indiana Jones, Star Wars, Mission Impossible... Nuoret voivat kysellä Toiviolta kysymyksiä. Hän luonnehtii koululaiskonserttia näin: "Aina on hyvä tunnelma. Ohjelma on niin monipuolinen ja nopeasti vaihteleva, että mielenkiinto pysyy. On pyydetty myös Käärijää esittämään ja sehän onnistuu minulta myös."
Omasta muusikon historiastaan Seeli Toivio kertoo näin:
"Olen siis sellisti, oopperalaulaja-mezzosopraano, sähkösellisti, säveltäjä-sovittaja, koulutukseltani musiikin tohtori (Sibelius-Akatemia; aiheenani oli sellonsoiton vasemman käden tekniikan kehitys 1700-luvulta nykypäiviin ja oman vas. käden tekniikan, joka mahdollistaa mm. viulukappaleiden soiton sellolla, esittely). Viime Toivo Kuula -laulukilpailussa ylsin finaaliin ja voitin erikoispalkinnon. Tein oopperadebyyttini 2022 Wagnerin "Siegfriedin" Erdan roolissa. Uusin levyni, suomalaisia ennenlevyttämättömiä sellokonserttoja (tuplalevy), on juuri ilmestynyt."
LISÄTIETOA TAITEILIJASTA:
nettisivut ja YouTube:
http://www.youtube.com/seelitoivio
Kuva: Nina Orell