Härmän lukio

Vapaita opiskelupaikkoja - haku suoraan koululle

Härmän lukioon on mahdollista hakeutua lisähaussa yhteishaun tulosten saapumisen jälkeen 17.6. alkaen. Meillä on vapaita opiskelupaikkoja, joita voi hakea olemalla suoraan yhteydessä rehtori Jari Salmiseen. Tänä kesänä ei järjestetä lisähakua Opintopolun kautta.

Lämpimät onnittelut!

Härmän lukio onnittelee entistä opiskelijaansa Antti Kurvista. Antti on nimitetty uudeksi tiede- ja kulttuuriministeriksi.

Härmän lukion tukisäätiö

Härmän Lukion Tukisäätiö on perustettu tukemaan Härmän lukion kehittämistä ja samalla myöntämään stipendejä lukion opiskelijoille. Tavoitteena on, että jokaiselle Härmän lukiosta valmistuneelle myönnetään erittäin merkittävä stipendi. Lisäksi Säätiö tukee lukion toimintaa mm hankkimalla ja rahoittamalla nykyistä opintotarjontaa täydentäviä opintojaksoja.
Säätiön perustajajäsenet ovat olleet huolissaan Härmän lukion jatkuvuudesta ja lukion vetovoimasta. Tämän saman huolen ovat jakaneet lukuisat kuntalaiset. Perustettu säätiö haluaa yhdessä kuntalaisten kanssa ylläpitää vetovoimaista Alahärmän kaupunginosaa, jossa voi asua, opiskella, tehdä töitä ja katsoa luottavaisin mielin tulevaisuuteen.
Säätiön perustajat ovat kiitollisia siitä, että Kauhavan kaupunki on päättänyt rakentaa asianmukaiset uudet tilat myös Härmän lukiolle. Härmän Lukiolla on pitkät perinteet, joita on syytä vaalia.
Säätiön perustajajäsenet tulevat tekemään merkittävän panostuksen opiskelijoiden tukemiseen. Säätiön peruspääoma on 50.000,00 euroa ja lisäksi on kerätty jakokelpoista pääomaa siten, että kokonaissumma liikkuu jo tässä vaiheessa lähellä 80.000,00 euroa.
Härmän Lukion Tukisäätiö ottaa vastaa lahjoituksia ja testamentteja. Tämä tarkoittaa, että kaikki lukion toiminnasta kiinnostuneet voivat jatkossa osallistua Härmän lukiosta valmistuvien ylioppilaiden tukemiseen.
Härmän Lukion Tukisäätiön perustajäsenet ovat:
- Alahärmän Konemaalaus Oy / Jyri Kettula
- Härmän Kuriiri Oy / Martti Ekola
- Härmän Liikenne Oy / Vesa Salo
- Jari Välikangas Oy / Jari Välikangas
- KJH-Comp Oy / Hannu Lahtinen
- Kokkolan Halpa-Halli Oy / Janne Ylinen
- K-Rauta Alahärmä/Mika Erkinheimo
- Lillbacka Powerco Oy / Pekka Lillbacka
- Lions Club Alahärmä
- Rakennuspalvelu Pauli Katajamäki Oy / Jukka Katajamäki
- Suomen Maa-Autot Oy / Mika Kalliokoski
- Voltin Väri Ky / Harri Salo
- Yrityspalvelu Ylinen Oy / Keijo Ylinen
Säätiön asioita hoitaa ja sitä edustaa kolmeksi vuodeksi kerrallaan valittu hallitus, johon kuuluu kuusi jäsentä.
Lisätietoja antavat:
Jari Välikangas, 050 452 0250, jari@valikangas.net
Keijo Ylinen, 0400 666 106, keijo.ylinen@ypylinen.fi

Tervetuloa Härmän lukion kotisivuille

Yleislukio, joka tarjoaa laaja-alaiset jatko-opintomahdollisuudet.
Härmän lukio on profiloitunut paikallisten yritysten tuella Palvelu- ja matkailualan yrittäjyyteen. Härmän lukio sijaitsee Alahärmän koulukeskuksen kampuksella yhdessä Kirkonkylän alakoulun ja Alahärmän yläkoulun kanssa.

Ajankohtaista

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko39

27 September 2021 Thursday
28 September 2021 Thursday
29 September 2021 Thursday
30 September 2021 Thursday
1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday

Viikko40

4 October 2021 Thursday
5 October 2021 Thursday
6 October 2021 Thursday
7 October 2021 Thursday
8 October 2021 Thursday
9 October 2021 Thursday
10 October 2021 Thursday

Viikko41

11 October 2021 Thursday
12 October 2021 Thursday
13 October 2021 Thursday
14 October 2021 Thursday
15 October 2021 Thursday
16 October 2021 Thursday
17 October 2021 Thursday

Viikko42

18 October 2021 Thursday
19 October 2021 Thursday
20 October 2021 Thursday
21 October 2021 Thursday
22 October 2021 Thursday
23 October 2021 Thursday
24 October 2021 Thursday

Viikko43

25 October 2021 Thursday
26 October 2021 Thursday
27 October 2021 Thursday
28 October 2021 Thursday
29 October 2021 Thursday
30 October 2021 Thursday
31 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä