Kangasvuoren päiväkotikoulu

Ajankohtaista



Varhaisen tuen perheohjaus

Perheohjaus on perheille maksuton peruspalvelu ja perustuu sosiaalihuoltolakiin. Tarjoamme perheille tukea vanhemmuuden eri haasteisiin, mm. lasten kasvatustilanteisiin, perheiden vuorovaikutuspulmiin ja pelisääntöjen muodostamiseen, parisuhteen pulmiin sekä yllättäviin elämäntilanteisiin. Yhdessä perheen kanssa keskustellen etsimme uusia ratkaisuja, jotta perheen voimavarat kasvavat. Työskentelemme sekä perheen aikuisten että lasten kanssa. Perheohjaus on vapaaehtoista ja perheet voivat hakeutua palveluun soittamalla palveluohjaukseemme, tai jokin taho voi perheen luvalla olla yhteydessä palveluohjaukseen. Palvelu on matalan kynnyksen ennaltaehkäisevä palvelu: ongelmien ei tarvitse kasaantua tai olla suuria, jotta voi saada perheohjausta. Mitä aiemmin kun jokin asia vanhemmuudessa, lasten kasvatuksessa tai parisuhteessa mietityttää, sen parempi on aloittaa työskentely! Työskentelyn kesto määritellään aina yhdessä perheen kanssa tarpeen mukaan: joskus tapaamisia on yksi, joskus neljä, välillä reilusti yli 10. Työskentelemme pääasiassa virka-aikana perheiden kotona, mutta tapaamisia voidaan järjestää myös toimistollamme Ylistönmäellä tai esim. kouluilla. Teemme mielellämme yhteistyötä perheen verkostojen kanssa.

Liitteet:

Varhaisen tuen palvelut

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko39

27 September 2021 Thursday
28 September 2021 Thursday
29 September 2021 Thursday
30 September 2021 Thursday
1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday

Viikko40

4 October 2021 Thursday
5 October 2021 Thursday
6 October 2021 Thursday
7 October 2021 Thursday
8 October 2021 Thursday
9 October 2021 Thursday
10 October 2021 Thursday

Viikko41

11 October 2021 Thursday
12 October 2021 Thursday
13 October 2021 Thursday
14 October 2021 Thursday
15 October 2021 Thursday
16 October 2021 Thursday
17 October 2021 Thursday

Viikko42

18 October 2021 Thursday
19 October 2021 Thursday
20 October 2021 Thursday
21 October 2021 Thursday
22 October 2021 Thursday
23 October 2021 Thursday
24 October 2021 Thursday

Viikko43

25 October 2021 Thursday
26 October 2021 Thursday
27 October 2021 Thursday
28 October 2021 Thursday
29 October 2021 Thursday
30 October 2021 Thursday
31 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä