Suhde ja verranto
Suhde ja osuus
1. Lasse, Lissu ja Jonne jakavat 270 g painavan kääretortun suhteessa 2:3:4. Laske kuinka paljon kukin saa?
Suhteen merkintä 2:3:4 tarkoittaa, että kääretorttu jaetaan 2 + 3 + 4 = 9 osaan.
Yhden osan paino : 270 g / 9 = 30 g
Vastaus : Lasse saa 60 g, Lisuu saa 90 g ja Jonne 120 g.
2. Sanna, Tomi ja Pekka siivoavat 75 m2 mökin suhteessa 5:4:6. Kuinka suuren alueen kukin siivoaa?
Osia on yhteensä 5 + 4 + 6 = 15
Yksi osa on 75 m2 / 15 = 5 m2
Suhteen merkintä 2:3:4 tarkoittaa, että kääretorttu jaetaan 2 + 3 + 4 = 9 osaan.
Yhden osan paino : 270 g / 9 = 30 g
Lasse | 2 | 2 * 30 g = 60 g |
Lissu | 3 | 3 * 30 g = 90 g |
Jonne | 4 | 4 * 30 g = 120 g |
Yhteensä | 9 | 60 g + 90 g + 120 g = 270 g (oikein) |
Vastaus : Lasse saa 60 g, Lisuu saa 90 g ja Jonne 120 g.
2. Sanna, Tomi ja Pekka siivoavat 75 m2 mökin suhteessa 5:4:6. Kuinka suuren alueen kukin siivoaa?
Osia on yhteensä 5 + 4 + 6 = 15
Yksi osa on 75 m2 / 15 = 5 m2
Sanna | 5 | 5 * 5 m2 = 25 m2 |
Tomi | 4 | 4 * 5 m2 = 20 m2 |
Pekka | 6 | 6 * 5 m2 = 30 m2 |
Yhteensä | 15 | 25 m2 + 20 m2 + 30 m2 = 75 m2 |
Vastaus: Sanna siivoaa 25 m2, Tomi 20 m2 ja Pekka 30 m2.
Suora verranto
Suora verranto kuvaa tilannetta
"Mitä enemmän, sitä enemmän"
tai
"Mitä vähemmän, sitä vähemmän".
Mieti kysymystä:
Kalle ostaa karkkia 600 grammaa viidellä eurolla.
a) Kuinka paljon kalle saisi 10 eurolla?
b) Kuinka paljon kalle saisi 3 eurolla?
c) Kuinka paljon maksaisi kilo karkkia?
Jos Kallella on enemmän rahaa hän pystyy osatamaan enemmän karkkia. (Mitä enemmän, sitä enemmän). Samoin jos Kallella on vähemmän rahaa hän saa vähemmän karkkia. (Mitä vähemmän, sitä vähemmän)
Suora verranto ratkaistaan jakolaskumuodossa. Kysytty asia (kuinka paljon) merkitään kirjaimella x.
Tässä kysytty asia on määrä. Aloita kirjoittamalla jakolaskun runko ---- = ----
a) x grammaa kympillä ja 600 grammaa vitosella.

x:n alapuolella oleva 600 siirtyy oikealle ylös
Vastaus: 1200 g.
(Rahamäärä kaksinkertaistui, karkin määrä kaksinkertaistui, päässälasku helpoilla luvuilla)
Ja b-kohta samalla tavalla...
x grammaa kolmella eurolla ja 600 grammaa vitosella,

Vastaus: kolmella eurolla saa 360 g
c) Paljonko maksaisi 1 kg karkkeja?
x eurolla 1000 g ja 5 eurolla 600 g

x:n alapuolella oleva 5 siirtyy oikealle ylös.
Vastaus: yksi kilo maksaisi 8 € 33 snt.
:)