Opintojakson AHOTointi

Ajankohtaista


Huomio AHOToinnista 1.8.2026 alkaen!
  1. Laita hyväksilukuhakemuksesi Sisuun. Opintosuunnittelijat tarkastavat, täyttääkö työkokemus tms. vaaditut edellytykset ahotoinnille (opintosuunnittelijat konsultoivat tarvittaessa opettajia, lähinnä jos kokemuksessa on jotain epäselvyyttä) ja ilmoitetaan opiskelijalle, voiko hän tehdä opintojakson täydennyksen kuuluvan reflektiotehtävän. Samalla opiskelija linkataan pedanetin ohjesivulle osallistujaksi. Jos opiskelija tarvitsee sen päälle jotain lisäohjeita niin käännetään teidän opettajien suuntaan.
  2. Hyväksilukuhakemus jää odottamaan lopullista käsittelyä siihen asti, kunnes täydennysreflektio on hyväksytty. Näin toimitaan sen takia, että varmistetaan opiskelijan oikeasti tekevän täydennystehtävän.
  3. Kun opiskelijan täydennystehtävä on arvioitu, opettajat ilmoittavat asiasta opintospalveluihin. Täydennys kirjataan opiskelijalle henkilökohtaisena suorituksena, mitä opettajat ei pääse tekemään (tämä on hyvä huomioida ajallisesti suoritusten rekisteröinnissä)
  4. Opintosuunnittelijat käsittelevät täydennyksen kirjauksen teon jälkeen loppuun, jolloin opiskelijalle kirjautuu 4 pistettä OKLS1149-koodille. Siten OKLS1149 tulee opiskelijalle rekisteriin 4 op:n laajuisena ja 1 op:n laajuinen henkilökohtainen täydennysosuus nimetään jotenkin informatiivisesti (esim. Osaaminen ja asiantuntijuus 3: Pedagoginen asiantuntijuus työelämässä , täydentävä suoritus).
  5. Hyväksilukuprosessin näkökulmasta opiskelijan ei ole tarvetta ilmoittautua opintojaksolle, koska sen kautta ei enää kirjata hyväksiluettavia pisteitä. 
Täydentävän reflektion arvioinnista:
Arvioimme palautetut reflektiot jokaisen kuukauden ensimmäisellä viikolla, kuten opintojakson suoritukset muutoinkin. Mikäli suunnitelman kanssa on kiire / tarvitset pikaisemmin palautetta, ota yhteyttä s-postitse Eijaan ja Johannaan (eija.aalto@jyu.fi ja johanna.kainulainen@jyu.fi). Luokomaistereiden suoritukset ottaa vastaan Marja Mäensivu (marja.f.mänesivu@jyu.fi).

Opintojakson AHOTointi työ- tai harjoittelukokemuksella

Opintojakson suoritukseen voi hyödyntää aiempaa kasvatusalan työkokemusta seuraavasti: 

  • Vähintään yhden lukuvuoden mittaisella yhtäjaksoisella kokemuksella päätoimisesta opetustyöstä (päätoimisuus on vähintään 16 tuntia/viikko) tai muulla yhden kalenterivuoden mittaisella päätoimisella kasvatus- ja/tai koulutusalan asiantuntijatehtävällä (päätoimisuus on vähintään 36 tuntia/viikko, tehtävän sisällettävä ohjausvastuuta) voi korvata 4 op opintojakson työskentelystä. Yli 10 vuotta vanhaa työkokemusta ei huomioida.
  • Täydentävä reflektiotehtävä: Tämän lisäksi omasta pedagogisesta osaamisesta ja sen kehittämisestä laaditaan 2500–3000 sanan mittainen lähteistetty reflektio. Reflektoinnissa nojataan opettajan pedagogisen osaamisen itsearviointityökaluun (Kainulainen & Pöysä, 2021) tai muuhun työkokemusta jäsentävään lähteistöön. 
    • Reflektiot palautetaan alla olevaan palautuskansioon. Palauttaaksesi tarvitset osallistujan oikeudet, jotka saat liittymällä linkillä https://peda.net/join/8a5336d9 tai ryhmäkoodilla 8a5336d9.
    • LuoMA-maisteriryhmän opiskelijoiden reflektioiden palautuksesta ilmoitetaan s-postitse Marja Mäensivulle (marja.f.maensivu@jyu.fi)
  • Huom. Opetustyöksi ei lasketa esimerkiksi koulunkäynnin ohjaajan työtä tai koulussa tehtyä siviilipalvelusta.  
  • Korvaavuudeksi voidaan hyväksyä myös osallistuminen aiempaan ohjattuun harjoitteluun (esim. Opetushallituksen EDUFI-harjoittelut), mutta ainoastaan siinä tapauksessa, että harjoittelua ei ole hyväksiluettu muihin opintoihisi. Harjoittelun kesto määrittää reflektiotehtävän laajuuden. 

Opintojakson AHOTointi muilla opinnoilla

  • Korvaavuudeksi voidaan hyväksyä myös osallistuminen muille pedagogista asiantuntijuuttasi kehittäneille opintojaksoille, mutta ainoastaan siinä tapauksessa, että opintojaksoa ei ole hyväksiluettu muihin opintoihisi. Yli 10 vuotta vanhoja opintoja ei huomioida.
  • Tarvittaessa AHOT-hakemuksen lisäksi lisäksi omasta pedagogisesta osaamisesta ja sen kehittämisestä laaditaan 2500–3000 sanan mittainen lähteistetty reflektio. Reflektoinnissa nojataan opettajan pedagogisen osaamisen itsearviointityökaluun tai muuhun työkokemusta jäsentävään lähteistöön. Korvaavan opintojakson laajuus määrittää reflektiotehtävän laajuuden. 

Palautuskansiot AHOTointi-reflektioille 4.12. saakka

Palautusaika päättyy
  • Palauta kuva tai muu tiedosto
  • Palauta merkintä
  • Palauta linkki
  • Palauta äänitallenne
  • Palauta tekstinkäsittely
  • Palauta laskentataulukko

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia lähettää mitään.

Reflektion arviointikriteerit

Asiantuntijuuden reflektointi

1 

heikko reflektio 

 

hyvä reflektio 

 

erinomainen reflektio 

Pedagogisen asiantuntijuuden erittely ja reflektio  

Raportoinnissa toistetaan ja kuvaillaan omaa ajattelua ja toimintaa asiantuntijana 

Lähteiden käyttö sekä reflektiotyökalun hyödyntäminen on pinnallista. 

Reflektion myötä ei ole pyritty laajentamaan omaan asiantuntijuutta 

Raportoinnissa tarkastellaan omaa ajattelua ja toimintaa asiantuntijana monipuolisesti pohtien.  

Kokemuksia ja havaintoja tarkastellaan lähteiden avulla ja pyritään löytämään selityksiä ja näkökulmia myös teoriaan pohjautuen ja reflektiotyökalua hyödyntäen. 

 Reflektion myötä on lähdetty kehittämään omaa asiantuntijuutta ja osaamista aktiivisesti ja innovatiivisella otteella ja omia kehittymiskohteita tunnistaen. 

Raportoinnissa on lähdetty haastamaan omaa asiantuntijuutta ja osaamista rohkeasti ja innovatiivisesti, tarkastelu on analyyttistä ja kriittistä. 

Kokemuksia ja havaintoja tarkastellaan ansiokkaasti lähteiden avulla sekä reflektiotyökalua hyödyntäen ja tarkastelua laajennetaan välittömästä kontekstista laajempiin näkökulmiin.  

Refleksiivisyys 

Omaa asiantuntijuutta kuvaillaan, ja asioita todetaan kuvailun perusteella 

Omaa asiantuntijuutta reflektoidaan eritellen ja pohtien vähintään arvioivan reflektion tasolla 

Omaa asiantuntijuutta reflektoidaan analyyttisesti ja kriittisesti käsitteellisen ja kriittisen reflektion tasoilla