Oppilaanohjaus - Pupil counselling

Oppilaanohjaus

Perusopetuksen vuosiluokilla 7-9 oppilaanohjaus on järjestetty siten, että se tarjoaa oppilaalle kokonaisuuden, joka muodostuu
  • luokkamuotoisesta ohjauksesta
  • henkilökohtaisesta ohjauksesta
  • pienryhmäohjauksesta 
  • työelämään tutustumisesta
Luokkamuotoisen ohjauksen tavoitteena on, että oppilas saa kokonaiskäsityksen opetuksesta sekä koulun toimintatavoista.
Oppilas oppii käyttämään erilaisia opiskelu- ja tiedonhankintamenetelmiä sekä arvioimaan omia opiskelutaitojaan.
Tavoitteena on myös, että oppilas tuntee Suomen koulutusjärjestelmän pääpiirteet ja oppii etsimään tietoa jatko-opintomahdollisuuksista (Suomessa ja ulkomailla), työelämämästä ja eri ammattialoista.

Henkilökohtaisen ohjauksen aikana oppilaalla on mahdollisuus keskustella opintoihin, koulutus- ja ammatinvalintaan sekä muihin elämäntilanteisiin liittyvistä kysymyksistä.
Oppilaalle järjestetään tarvittaessa pienryhmäohjausta, jonka aikana hän oppii käsittelemään ryhmässä kaikille yhteisiä tai kunkin ryhmään osallistuvan opiskelijan henkilökohtaisia, muiden oppilaiden kanssa jaettavissa olevia ohjauksellisia kysymyksiä.

Perusopetuksen päättövaiheessa oppilasta ohjataan ja tuetaan jatko-opiskeluvalinnoissa sekä annetaan tietoa yhteiskunnan tarjoamista ohjaus-, neuvonta- ja tietopalveluista.

Työelämään tutustumisen (TET) jaksoja järjestetään oppilaan koulutus- ja ammatinvalinnan perustaksi sekä työn arvostuksen lisäämiseksi.

Koulumme opinto-ohjaajat

Arto Pääkkönen (luokat 7B, 7E, 8B, 8C, 8E, 9B, 9C, 9E ja 9G)
p. 050 441 4556
arto.paakkonen@edu.joensuu.fi

Päivi Varis (luokat 7A, 7D, 7F, 8A, 8D, 8F, 9A, 9D ja 9F)
p.050 913 1663
paivi.varis@edu.joensuu.fi

Tärkeitä päivämääriä

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 17

25 April 2022 Thursday
26 April 2022 Thursday
27 April 2022 Thursday
28 April 2022 Thursday
29 April 2022 Thursday
30 April 2022 Thursday
1 May 2022 Thursday

Viikko 18

2 May 2022 Thursday
3 May 2022 Thursday
4 May 2022 Thursday
5 May 2022 Thursday
6 May 2022 Thursday
7 May 2022 Thursday
8 May 2022 Thursday

Viikko 19

9 May 2022 Thursday
10 May 2022 Thursday
11 May 2022 Thursday
12 May 2022 Thursday
13 May 2022 Thursday
14 May 2022 Thursday
15 May 2022 Thursday

Viikko 20

16 May 2022 Thursday
17 May 2022 Thursday
18 May 2022 Thursday
19 May 2022 Thursday
20 May 2022 Thursday
21 May 2022 Thursday
22 May 2022 Thursday

Viikko 21

23 May 2022 Thursday
24 May 2022 Thursday
25 May 2022 Thursday
26 May 2022 Thursday
27 May 2022 Thursday
28 May 2022 Thursday
29 May 2022 Thursday

Viikko 22

30 May 2022 Thursday
31 May 2022 Thursday
1 June 2022 Thursday
2 June 2022 Thursday
3 June 2022 Thursday
4 June 2022 Thursday
5 June 2022 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä